Montaż kabiny prysznicowej – z brodzikiem czy bez?

0
939
Słuchawka prysznicowa
Wykonując montaż kabiny prysznicowej możemy odnieść wrażenie, że jesteśmy zobowiązani wybrać między wyglądem a użytecznością | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Łazienka jest miejscem, w którym szczególnie istotne jest połączenie wysokiej funkcjonalności z estetyką wykonania. Wykonując montaż kabiny prysznicowej możemy odnieść wrażenie, że jesteśmy zobowiązani wybrać między wyglądem a użytecznością. Jeden z tych atutów zapewnia brodzik, a drugi jego brak. Czy aby na pewno tak jest?

Jaki metraż, taka kabina prysznicowa

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest powierzchnia, jaką gospodarujemy. W malutkich łazienkach prysznic bez brodzika sprawdzi się świetnie. Zwiększy przestronność pomieszczenia nie tylko wizualnie, ale też funkcjonalnie. Możemy również wykorzystać nieregularny kształt łazienki, który z kolei stanowi problem, gdy chcemy ulokować gdzieś brodzik. Kłopoty wynikają z tego, że producenci brodzików zwykle oferują dość standardowe kształty i rozmiary, przez co personalizacja jest znacznie utrudniona. Gdy metraż naszej łazienki pozwala na dowolność w tym zakresie, z pewnością uda nam się wybrać brodzik spełniający nasze potrzeby.

Efekt wizualny i funkcjonalność

Zapewne większość projektantów wnętrz uzna zgodnie, że kabina prysznicowa bez brodzika wygląda estetyczniej. Z podłogi nie wystaje bowiem żaden element kłócący się z resztą umeblowania. Dodając do całości przeszklone drzwi i wykorzystując ściany pomieszczenia, możemy uzyskać zachwycający efekt. Na tym jednak nie koniec, ponieważ takie rozwiązanie bywa również bardziej użyteczne. Ma to szczególne znaczenie, jeśli użytkownikami są osoby starsze, niepełnosprawne, dzieci czy osoby w trakcie rehabilitacji. Zaletą jest również łatwiejsze dbanie o czystość kabiny, gdyż do wszystkich zakamarków łatwiej dotrzeć.

Kabina prysznicowa z brodzikiem wydaje się przegrywać na obu tych płaszczyznach, choć oczywiście efekt wizualny pozostaje kwestią gustu. Czy istnieje zatem argument przemawiający za tym, że montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem okaże się lepszym rozwiązaniem?

Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem i bez

Kabina prysznicowa bez brodzika zawiera w sumie mniej elementów, przez co może się wydawać, że jej instalacja ostatecznie okaże się tańsza. Należy jednak wziąć pod uwagę kłopoty, na jakie możemy natrafić, wykonując montaż prysznica bez brodzika. Zwykle osoba bez wysokich kompetencji remontowych nie może przeprowadzić go samodzielnie, konieczne staje się więc zatrudnienie fachowca. Tę pracę najlepiej wykonywać w trakcie budowy domu lub przynajmniej generalnego remontu. W budynku już postawionym może się okazać, że będzie to niemożliwe. Konieczne jest wykonanie odpowiedniego spadu i wypoziomowanie podłogi, a sprawą arcyważną jest odpowiednia hydroizolacja. Odpływ wody znajduje się tylko minimalnie poniżej poziomu podłogi, przez co bardzo łatwo o zalanie. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie uszczelnienie, grozi to zalaniem całej kondygnacji. Wszystkie te aspekty powodują, że montaż kabiny bez brodzika staje się znacznie bardziej uciążliwy (a czasem wręcz niemożliwy), długotrwały i kosztowny.

Decydując się na kabinę prysznicową z brodzikiem, wiele z tych kłopotów nas omija. Jej montaż jest znacznie prostszy, dzięki czemu osoba nieposiadająca wybitnych zdolności manualnych, może się go podjąć. Dzięki brodzikowi możemy uzyskać także efekt wody stojącej. Ryzyko zalania zostaje zminimalizowane, ponieważ woda opuszcza brodzik wprost do odpływu bez kontaktu z płytkami. Wszystko to sprawia, że takie rozwiązanie może okazać się tańsze i przysporzy mniej kłopotów.


Materiał partnera zewnętrznego