Nie tylko storczyki: dekoracyjne kwitnące kwiaty do domu

1
2152
Roślina ta dobrze czuje się w słonecznych miejscach, jednak należy dbać o to, by światło do niej docierające było rozproszone | fot.: Fotolia

Kwiaty w domu to przede wszystkim ozdoba. Wnoszą do wnętrza życie, kolor, a czasem nawet zapach. Dzięki nim surowe pomieszczenie nabiera miękkości. Są połączeniem między tym, co wewnątrz, a tym co na zewnątrz – przyrodą, świeżością.

Spośród licznych gatunków roślin doniczkowych, większość charakteryzuje się wyjątkowymi cechami. Jedne mają ogromne liście o specyficznych kształtach, inne bujne, lub przeciwnie, skromne kwiaty o pięknych barwach. Nie wszystkie pasują do każdego wnętrza ze względu na rozmiar albo po prostu wygląd. Część z nich jest jednak bardzo uniwersalna.

Myśląc o dekoracyjnych kwiatach doniczkowych do domu, niejednemu do głowy przychodzi w pierwszej kolejności storczyk. Tymczasem, nie ujmując tej roślinie uroku, do dyspozycji mamy wiele innych, równie efektownych kwiatów, które można uznać za wisienkę na torcie dekoracji wnętrz. Na pierwszy ogień niech pójdą rośliny kwitnące.

Fiołek alpejski (cyklamen perski)

Wbrew potocznej nazwie, kwiat ten niewiele ma wspólnego z fiołkami. Pochodzi z Azji Zachodniej, Afryki Północnej oraz gór Europy Południowej. Hodowany w naszych domach, kwitnie w porze zimowej, przez co jest cenioną ozdobną w tym chłodnym okresie roku. Bezwonne, barwne kwiaty w odcieniach czerwieni, różu i bieli rosną na długich szypułkach nad dywanem liści. Cyklamen świetnie prezentuje się w wyeksponowanych miejscach, w których zapewniony ma półcień oraz stałą temperaturę. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na zimno oraz suche powietrze, dlatego najlepiej poczuje się z dala od kaloryferów i przeciągów. Cyklamen jest również wybredny pod kątem wilgotności podłoża. W jego przypadku lepiej mniej, a często, niż dużo i rzadko. Roślina ta nie toleruje bezpośredniego kontaktu z wodą, dlatego najlepiej jest podlewać ją do podstawki lub osłonki.

fiołek alpejski
Cyklamen świetnie prezentuje się w wyeksponowanych miejscach, w których zapewniony ma półcień oraz stałą temperaturę |fot.: Fotolia

Fiołek afrykański (sępolia fiołkowa)

I tutaj nazwa potoczna może wprowadzać w błąd, bowiem ta niewielkich rozmiarów roślina niewiele ma wspólnego z rodziną fiołkowatych. Podobnie jak cyklamen, jest wrażliwa na zmiany temperatury, zwłaszcza przeciągi i również źle znosi bezpośredni kontakt z wodą. Dlatego podlewanie powinno odbywać się do podstawek lub osłonek tak, by zaoszczędzić liściom i kwiatom sępolii zmoczenia. Zalane liście stają się bardzo podatne na zakażenia bakteryjne, co przekłada się na efektowność i zdrowie fiołka. Roślina ta dobrze czuje się w słonecznych miejscach, jednak należy dbać o to, by światło do niej docierające było rozproszone.

Kliwia

To roślina o bardzo efektownych, dużych, pomarańczowych kwiatach. Zimą świetnie czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych, natomiast latem w półcieniu. Jest gatunkiem wrażliwym na wysokie temperatury, dlatego najlepiej rośnie z dala od kaloryferów oraz bezpośredniego światła słonecznego. Odpowiednio pielęgnowana, może zakwitnąć nawet dwa razy w roku.

kliwia
Zimą świetnie czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych, natomiast latem w półcieniu | fot.: Fotolia

AJA