Nowoczesne mieszkanie w stylu loftu

0
712
styl loftowy
Styl loftu nie jest trudny do osiągnięcia, a atrakcyjny i funkcjonalny. Warto postawić na kilka elementów, które wyróżnią nasze mieszkanie i nadadzą mu pożądany efekt | fot.: stock.adobe.com

Mieszkania w stylu loftu od dłuższego już czasu są coraz bardziej popularne. Wielu projektantów specjalizuje się w tej dziedzinie i proponuje ciekawe rozwiązania. Takie wnętrze można urządzić samemu – nie wymaga to fachowej wiedzy. Sprawdź, co zrobić, by nadać mieszkaniu atrakcyjny charakter loftu!

Postaw na surowość wnętrz

Cegła i surowość wykonania to jeden z podstawowych elementów tego stylu. Wiąże się to z historią powstania mieszkań m.in. po starych fabrykach i funkcjonalnemu wykorzystaniu ich wnętrz. Na rynku można znaleźć różnorodne kolory czy wielkości cegieł do pokrycia ścian. Dobór ich zależy od indywidualnych upodobań mieszkańców. Warto pamiętać, żeby stawiać na wysoką jakość produktów, które wybieramy. Dzięki temu nasze loftowe mieszkanie będzie cieszyło oko przez długi czas. 

Cegła nie musi zdobić całych ścian, lecz stanowić ich element, np. w połączeniu z betonem architektonicznym, drewnem lub szkłem. Jeśli planujemy urządzić całe mieszkanie w tym stylu, identyczna cegła może być elementem powtarzającym się w różnych pomieszczeniach. Jednolitość stylu zostanie podkreślona właśnie tym akcentem i da profesjonalny efekt końcowy. 

Beton architektoniczny to kolejny element mieszkania w stylu loftu. Jego faktura i kolor przypominają surowe ściany, które nawiązują do historii pierwotnych wnętrz industrialnych. Podobnie jak z cegłą – może to być powtarzalny element w całym mieszkaniu lub produkt do wykorzystania w konkretnym pomieszczeniu. Popularnością cieszą się łazienki z betonowymi ścianami – połączone z drewnianymi meblami – najczęściej imitującymi surowe deski. Beton i cegła najlepiej komponują się z bielą, szarością lub czernią. Styl loftu wyróżnia się minimalizmem, więc mnogość kolorów nie jest pożądana.

Beton architektoniczny
Beton architektoniczny to kolejny element mieszkania w stylu loftu | fot.: materiał partnera

Meble i ich funkcjonalność 

Aranżując mieszkanie w stylu loftu, trzeba pomyśleć o doborze odpowiednich mebli. Sprawdzą się tu proste konstrukcje w jednolitym kolorze, najlepiej imitującym drewno. Mogą to być meble z przeszłością, np. pozyskane ze składów staroci lub zapomnianych strychów. Pamiętajmy, że pierwotny styl loftu to połowa XX wieku i przestrzeń np. magazynowa. Regały mogą nawiązywać do ich początkowego przeznaczenia i imitować surowe półki magazynów czy domów towarowych. Dobrze, gdyby były metalowe – najlepiej czarne. 

W salonie w stylu loft nie może zabraknąć stolika kawowego na metalowych nogach i z drewnianym lub betonowym blatem. To konieczny element, który doda salonowi atrakcyjności i funkcjonalności.

sypiania loft
Surowy charakter osiągniemy dzięki minimalizmowi na oknach. Firanki są tu zbędne| fot.: stock.adobe.com

Dodatki do mieszkania

Styl loftu podkreślą dodatki. Koniecznie metalowe i szklane, mogą być z imitacją rdzy. Sklepy oferują bogactwo takich elementów, więc jest w czym wybierać. Ważne, by nie przesadzić, bo pamiętajmy – obowiązuje minimalizm i surowość. Specjalnym urozmaiceniem jest oświetlenie loftowe. Są to lampy m.in. w postaci zwisających na kablach żarówek. Podkreślimy nimi industrialny charakter mieszkania i nawiążemy do historii stylu. 

Surowy charakter osiągniemy dzięki minimalizmowi na oknach. Firanki są tu zbędne. Wystarczą skromne rolety lub żaluzje – najlepiej o jednolitym kolorze. Na parapetach sprawdzą się pojedyncze proste doniczki z kwiatami. Zieleń doda uroku i doskonale komponuje się z drewnem czy cegłą.

Styl loftu nie jest trudny do osiągnięcia, a atrakcyjny i funkcjonalny. Warto postawić na kilka elementów, które wyróżnią nasze mieszkanie i nadadzą mu pożądany efekt.

IKU