Pergole aluminiowe – charakterystyka pergoli z lamelami aluminiowymi

0
990
pergola aluminiowa
Pergole aluminiowe to prosta konstrukcja zbudowana z malowanych proszkowo profili oraz zadaszenia wykonanego z obrotowych lameli | fot.: materiał partnera

Pergole aluminiowe to doskonały sposób, aby zwiększyć funkcjonalność tarasu. Pozwalają schronić się przed zbyt silnym słońcem i przed deszczem. Są też świetną ozdobą domu. Mają estetyczny wygląd i pasują praktycznie do każdego budynku, zarówno tego nowoczesnego, jak i bardziej klasycznego. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat pergoli z lamelami aluminiowymi!

Budowa pergoli aluminiowych

Pergole aluminiowe to prosta konstrukcja zbudowana z malowanych proszkowo profili oraz zadaszenia wykonanego z obrotowych lameli. Dzięki temu można dowolnie regulować położenie lameli i ustawić je pod kątem od 0 do 130 stopni. Możemy odchylić lamele, aby wpuścić słońce albo ustawić je w pozycji zamkniętej, tworząc z nich wodoszczelny dach.

Pergole mogą być wsparte na dwóch lub czterech podporach (słupach nośnych), w zależności od tego, w jaki sposób montujemy pergolę. Pergole wolnostojące wymagają czterech kolumn, natomiast pergole zakotwiczone do ściany – dwóch.

Dodatkowe wyposażenie pergoli aluminiowych

Pergole aluminiowe można wyposażyć w dodatkowe udogodnienia. Pierwszą propozycją są rolety screenowe. To wysokiej jakości tkaniny, które:

 • zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem,
 • ograniczają przenikanie ciepła do wewnątrz,
 • stanowią barierę przed insektami, które są szczególnie dokuczliwe latem,
 • zabezpieczają przed wiatrem, tworząc zaciszne, przyjemne miejsce do odpoczynku,
 • są dobrą ochroną przed zanieczyszczeniami,
 • ograniczają widoczność z zewnątrz,
 • pełnią funkcję dekoracyjną.

W pergolach aluminiowych dobrze jest również zamontować oświetlenie LED, które dopasujemy do naszych potrzeb m.in. pod względem koloru światła oraz sposobu sterowania światłem. Warto przemyśleć kwestię instalacji oświetlenia, aby móc korzystać z pergoli nie tylko w trakcie dnia, ale również późnym wieczorem i nocą. Dodatkowo lampki z diodami LED stworzą niepowtarzalny klimat.

Ciekawą propozycją są też czujniki pogodowe – wiatrowe, deszczowe oraz temperaturowe.

Zalety pergoli z lamelami aluminiowymi

Pierwszą zaletę pergoli aluminiowych już znamy: przede wszystkim zadaszenie pozwala spędzać czas na wolnym powietrzu, bez względu na pogodę. Jakie są pozostałe zalety pergoli?

 • pergole pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Z pewnością docenimy to w trakcie letnich przyjęć!
 • pergole sprawdzą się zarówno jako zadaszenie tarasu w prywatnym domu, ale też w hotelach i restauracjach, mają uniwersalny charakter,
 • stanowią element ozdobny budynku i z łatwością wpisują się w każdy styl architektoniczny,
 • lamele aluminiowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych, co daje gwarancję ich trwałości i wytrzymałości,
 • lamele z aluminium nie wymagają malowania ani konserwacji. Kiedy lamele są brudne lub zakurzone, wystarczy je umyć myjką ciśnieniową lub wodą pod ciśnieniem, używając do tego niewielkiej ilości detergentu,
 • pergola aluminiowa to konstrukcja całoroczna, nie musimy jej rozmontowywać na zimę,
 • mamy możliwość optymalnego zacienienia tarasu dzięki dowolnej regulacji lameli,
 • nie musimy martwić się nagromadzeniem wody deszczowej – pergole są wyposażone w system umożliwiający jej odprowadzenie. Pozwalają na to specjalne otwory odpływowe, które są ukryte w słupach nośnych. Konstrukcja jest szczelna, a woda odpływowa trafia prosto do podłoża. Dodatkowo, aby ułatwić odprowadzenie wody, zadaszenie jest montowane pod niewielkim kątem,
 • możliwe jest podzielenie dachu na kilka sekcji. Dzięki temu będziemy sterować każdą z nich indywidualnie, otwierając i zamykając lamele w dowolnej części zadaszenia. To oznacza, że nawet przy zamontowanych roletach screenowych, możemy mieć stały dostęp do świeżego powietrza, pergolę można zakotwiczyć do dachu krótszym lub dłuższym bokiem, w zależności od kształtu naszego tarasu.

Aluminiowa pergola jest nie tylko ozdobą, ale też praktycznym dodatkiem do każdego obiektu, zarówno do domu, jak i do lokalu. Ułatwia stworzenie strefy relaksu i odpoczynku, w której można odprężyć się bez względu na pogodę. Dzięki temu, że lamele aluminiowe są trwałe i wytrzymałe, nasza pergola będzie nam służyć przez lata. Jej montaż jest bardzo prosty – poradzimy sobie z nim samodzielnie, na podstawie dołączonej instrukcji. Warto zainwestować w tę funkcjonalną i niezwykle estetyczną osłonę!

Materiał partnera