Plusy i minusy ogrzewania podłogowego

0
762
ogrzewanie podłogowe wady i zalety
Ogrzewanie podłogowe równomiernie rozprowadza ciepło na całej powierzchni nie zmuszając człowieka do siedzenia tylko w jednym miejscu | fot.: Fotolia

Budowanie domu to wielka i skomplikowana inwestycja wymagająca podjęcia decyzji w wielu trudnych sprawach. Jakiej ma być wielkości, gdzie znajdować się będą pokoje, kuchnia, łazienka oraz, oczywiście jeden z ważniejszych wyborów, jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Lepiej postawić na tradycyjne kaloryfery odstające od ścian, a może zainwestować w nowoczesne ogrzewanie podłogowe? Warto na chwilę zatrzymać się i nieco lepiej przemyśleć kwestie tego ostatniego. 

Plusy

Kurz

Pierwszą zaletą ogrzewania podłogowego jest zostawianie kurzu w jednym miejscu. Oznacza to, że nie unosi się od w górę na skutek wędrówki ciepłego powietrza, które go przemieszcza. Ciepło bowiem przekazywane jest przez promieniowanie. Temperatura podłogi ma około 22-26 stopni Celsjusza co również ma wpływ na cyrkulację powietrza z kurzem. Ponadto warto wspomnieć, że kaloryfery mają czasem nawet 60 stopni Celsjusza co powoduje przypiekanie się kurzu. W ogrzewaniu podłogowym na szczęście czegoś takiego nie ma. Szczególnie jest to pomocne jeśli ktoś jest uczulony na kurz.

Energia i wilgotność

Posiadanie ciepłej podłogi sprawia, że ludzie odczuwają większy komfort pozwalający obniżyć temperaturę powietrza. Zużywa się tym samym mniej energii co skutkuje oszczędzaniem pieniędzy. Trochę niższa temperatura pomieszczenia daje większą wilgotność powietrza. Nie jest ono suche i nie trzeba stosować żadnych dodatkowych nawilżaczy.

Jednolitość

Ogrzewanie podłogowe równomiernie rozprowadza ciepło na całej powierzchni nie zmuszając człowieka do siedzenia tylko w jednym miejscu, bo tam jest najcieplej. Ponadto według przeprowadzonych badań najkorzystniej jest jeśli najcieplej jest przy podłodze (nogach), a nieco chłodniej w okolicach głowy.

Minusy

Koszty

Niestety, ale nowoczesność kosztuje. Instalacja ogrzewania podłogowego nie jest prosta i wymaga odpowiedniego rozplanowania. Szacuje się, że zamontowanie takiego rodzaju grzewczego jest droższe nawet o 30-40% niż w przypadku tradycyjnego. Ponadto w razie awarii trzeba skuwać podłogę, aby dostać się do uszkodzonego miejsca. Nanosi to nie tylko dodatkowe koszty związane z naprawą instalacji, ale także uzupełnieniem podłogi, nie wspominając już o całkowitym wyłączeniu pomieszczenia z użytkowanie. W końcu cały proces będzie trwać kilkanaście dni.

Grube dywany

Ogrzewana podłoga ma dawać ciepło sama w sobie. Każda kolejna warstwa, jeśli nie będzie odpowiednio dopasowana może blokować przepływ ciepła do wnętrza pomieszczenia, a tego przecież się nie chce. Trzeba wybierać wśród materiałów dobrze przewodzących ciepło lub pozostawić podłogę bez jakiegokolwiek dodatkowego okrycia.

Trudności w sterowaniu

Nie można sprawić, że w pomieszczeniu ogrzewanym podłogowo stanie się nagle o wiele cieplej lub chłodniej. Czas nagrzewania i zarazem stygnięcia jest długi więc o szybką zmianę temperatury trzeba zadbać innymi metodami.

Ogrzewanie podłogowe jest nowością z wieloma plusami i minusami. Czy warto zdecydować się na jej wybór zależy wyłącznie od przyszłych użytkowników. To oni w głównej mierze muszą zadecydować czy coś takiego jest w ich życiu potrzebne i czy opłaci się to zainstalować. Jednakże spróbować nigdy nie zaszkodzi.


JPA