Przemeblowanie salonu – od czego zacząć?

0
1211
gustownie urządzony salon
Czasami wystarczy drobna zmiana ustawienia mebli, aby salon zyskał nowy wygląd | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wraz z nadejściem wiosny nabierasz ochoty na zmiany. Dotyczy to także metamorfozy salonu. Nagle dochodzisz do wniosku, że urządzając to pomieszczenie, nie pomyślałeś o dodatkowej półce na książki, czy też o tym, że masz za mało miejsca do przechowywania. Zanim zaczniesz szukać porad architektów wnętrz, poznaj sprawdzone sposoby na odświeżenie salonu.

Zmiana układu mebli

Czasami wystarczy drobna zmiana ustawienia mebli, aby salon zyskał nowy wygląd. Pomyśl o przestawieniu komody lub witryny. Jeśli wydaje Ci się, że któraś ściana lub kąt pokoju jest zbyt pusty, warto rozważyć przesunięcie mebli. Mniejsze i lżejsze meble do salonu możesz do woli przesuwać, aż znajdziesz dla nich najlepszy układ. Na komodzie warto wyeksponować ładnie oprawione zdjęcia lub bibeloty.

Dobrym pomysłem będzie także ustawienie roślin doniczkowych na komodzie lub obok niej, jeśli ta część salonu wydaje się zbyt ciemna – postaw na rośliny, których kwiaty kwitną długo i są w delikatnych kolorach jak jasny róż lub storczyk. Jeśli lubisz cięte kwiaty, idealnym wykończeniem wiosennej metamorfozy w salonie będzie bukiet białych tulipanów lub frezji. Pamiętaj też o szczegółach: ładnych osłonkach na doniczki lub wazonach.  Jeśli lubisz zieleń we wnętrzach, postaw na modny dodatek, jakim są drewniane lub plecione kwietniki.

komoda kwiatki doniczkowe
Dobrym pomysłem będzie także ustawienie roślin doniczkowych na komodzie lub obok niej | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czasami wystarczy obrócić narożnik lub sofę pod kątem 90 stopni, aby  uzyskać w salonie przestrzeń na prywatną salkę kinową lub kącik do odpoczynku. Jeśli meble w salonie są niskie, a pomieszczenie duże, spróbuj odsunąć sofę od ściany. Stwórz za nią wygodne miejsce do przechowywania i ustaw plecami do niej komodę. To sprawdzony sposób na to, by dodać lekkości pokojom, w których meble wizualnie zajmują zbyt dużo miejsca. Jeśli po pewnym czasie stwierdzisz, że nie korzystasz z szafki za narożnikiem, możesz przestawić ją do innego pomieszczenia.

salon sofa
Jeśli meble w salonie są niskie, a pomieszczenie duże, spróbuj odsunąć sofę od ściany | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Organizacja witryn i półek

Dodatkową zaletą przemeblowania salonu jest możliwość nowej organizacji półek i witryn.  Zmień sposób przechowywania książek na półkach: ustaw je w stosy lub uszereguj grzbiety kolorystycznie. Jeśli dotychczas na półce ustawione były zdjęcia i obrazy, zmień ich ramy. To stosunkowo niewielki koszt, a taka zmiana będzie zauważalna.

Możesz także zawiesić półki w innym miejscu, ale pamiętaj, że wiąże się to z wierceniem i gipsowaniem starych dziur. Jeśli planujesz zamontować więcej półek, na próbę ustaw na wiszących już półkach więcej rzeczy i oceń, czy nie będzie wyglądać to przytłaczająco.

W witrynkach zmień ustawienie przedmiotów. Jeśli przechowujesz tam ozdobne szklane naczynia, spróbuj ułożyć je na nowo.  Jeśli masz wrażenie, że witryna wygląda mało wyraziście, możesz dodać kolorystyczny akcent w postaci ozdobnej filiżanki.

Akcent na detal

Kiedy przemeblujesz już salon i meble będą znajdować się w nowych miejscach, skup się na dekoracjach. Ustaw ceramiczne wazony – dodadzą one wnętrzu elegancji i przytulności. Możesz umieścić kilka mniejszych wazonów obok siebie i stworzyć z nich odrębną ozdobę. Ciekawą opcją jest ustawienie wazonów o takich samych wzorach (lub po prostu pasujących do siebie) w różnych częściach pokoju.  Doda to aranżacji wrażenia idealnej kompozycji.

wazon ceramiczny
Ciekawą opcją jest ustawienie wazonów o takich samych wzorach | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przemeblowanie salonu warto również podkreślić zmianą dotychczasowych tekstyliów- niech dekoracyjne poduszki zyskają nowe poszewki. Niewielkim kosztem zmienisz też pled, narzutę lub miękki koc, którym  otulisz  się w chłodniejsze wieczory.

kolorowe poduszki
Przemeblowanie salonu warto również podkreślić zmianą dotychczasowych tekstyliów | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie obawiaj się zmian w salonie. Jeśli masz ochotę na jego przemeblowanie, zrób to. Zacznij od drobnych zmian: przestaw lampę w nowe miejsce, przesuń fotel albo ławę. Jeśli masz ochotę  zmienić ustawienie stołu, przy którym zdarza Ci się pracować na komputerze, koniecznie sprawdź, czy będziesz mieć możliwość podłączenia go do gniazdka z prądem.

klimatyczna lampa w salonie
Nie obawiaj się zmian w salonie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Materiał partnera zewnętrznego