Różany ogród – jak go założyć i odpowiednio o niego dbać?

0
1058
Róże
Róża to jeden z najpiękniejszych i najchętniej wybieranych kwiatów do ogrodu. | materiał partnera

Róża to jeden z najpiękniejszych i najchętniej wybieranych kwiatów do ogrodu. Wbrew pozorom rośliny nie mają dużych wymagań i mogą rosnąć praktycznie w każdej ziemi, pod warunkiem, że ich stanowisko będzie słoneczne, a korzenie – regularnie podlewane, zwłaszcza latem.

Rodzaje róż ogrodowych

Róże to rośliny, które posiadają ponad 20 tysięcy różnorodnych ozdobnych odmian. Szeroki wybór tych kwiatów pozwala wybrać odpowiedni gatunek dla siebie, nie tylko do tworzenia pięknych bukietów w kwiaciarni, ale również do samodzielnego hodowania, np. w przydomowym ogrodzie. Różany ogród można tworzyć w różnorodny sposób, pamiętając przy tym, że każdy liczne gatunki sprawdzają się w hodowli na nieco innym stanowisku. Róże pnące najlepiej posadzić przy pergolach i kratkach ogrodowych, róże okrywowe przepięknie ozdobią skalniak, miniaturowe – wzbogacą obrzeża rabat, z kolei róże wielokwiatowe, zarówno odmiany wyższe, jak i te niższe (np. rabatowe), stworzą w ogrodzie malowniczą i pachnącą kwiatową alejkę. Niezależnie, na jaki gatunek róży zdecydujemy się, z pewnością stanie się ona przepiękną ozdobą każdego ogrodu. Róża bowiem nazywana jest królową kwiatów, o czym można przeczytać więcej tutaj: https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zakladanie-ogrodu/6099-roza-krolowa-kwiatow.

Jakie wymagania ma róża?

Ogrodowe róże, wbrew pozorom nie mają wysokich wymagań. Aby ładnie kwitły, potrzebują, przede wszystkim, słonecznego i lekko osłoniętego od wiatru stanowiska. Kwiaty lubią również przestrzeń, dlatego lepiej nie sadzić ich zbyt gęsto z innymi roślinami ogrodowymi, a także unikać miejsc tuż pod koronami większych drzew. Co więcej, mogą rosnąć praktycznie na każdej glebie, choć dla ich prawidłowego rozwoju najlepsza będzie gleba bogata w próchnicę oraz o lekko kwaśnym odczynie.

Pielęgnacja róż ogrodowych – podlewanie, nawożenie, przycinanie

Róże wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza latem, gdy, ze względu na nasłonecznione stanowisko, są mocno podatne na przesuszenie. Dwa razy w ciągu sezonu można dodatkowo zwiększyć żyzność gleby, rozkładając wokół roślin kompost. Z kolei w okresie kwitnienia kwiaty należy regularnie nawozić specjalnymi preparatami do róż, które można dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Przepuszczalność i żyzność gleby, na której rosną rośliny, poprawi również obornik, jednak nie należy go stosować częściej niż raz na 3-4 lata oraz tylko w sezonie jesiennym. Przycinanie róż najlepiej wykonać wiosną, mniej więcej w połowie kwietnia, kiedy nie wytworzyły się jeszcze młode pędy. Jest to niezbędna czynność, aby zapewnić kwiatom obfite kwitnienie i ładny kształt krzewów. Z kolei jesienią wystarczy jedynie usunąć zwiędłe kwiaty i obumarłe gałęzie, już bez przycinania rośliny.


Artykuł partnera