Ściana z płytek klinkierowych – w salonie, przedpokoju, łazience

0
569
ściana z płytek klinkierowych
Salon to idealne miejsce do tego, aby płytkami klinkierowymi podkreślić jedną ze ścian | fot.: materiał partnera

Klinkier już dawno przestał być zarezerwowany jedynie do zastosowań zewnętrznych w postaci elewacji lub obmurówki ogrodzenia. Płytki klinkierowe, które doskonale imitują pełną cegłę, świetnie sprawdzają się również we wnętrzach. Ułożone na ścianie ocieplają wnętrze i nadają mu niepowtarzalny charakter. Czy płytki klinkierowe sprawdzą się na ścianach w salonie, przedpokoju i łazience? Gdzie jeszcze warto je zastosować?

Płytki klinkierowe we wnętrzach

Płytki klinkierowe stosowane najczęściej do wykańczania elewacji domów jednorodzinnych po wbudowaniu do złudzenia przypominają ceglasty mur. Ich dużą zaletą jest niewielka grubość, dzięki czemu ów „mur” na ścianie wewnątrz domu nie zmniejsza powierzchni pomieszczenia. Wśród ofert producentów klinkieru znajdziemy produkty różniące się wykończeniem powierzchni, barwą i rozmiarem. Przykładowo, płytki klinkierowe Terca są dostępne w wersji gładkiej lub chropowatej, matowej lub z połyskiem, a także w kilku kolorach ‒ od bieli przez beże i brązy po ciemny grafit. Dzięki mnogości opcji do wyboru bez problemu dobierzemy klinkier do wnętrz w aranżacji nowoczesnej lub klasycznej.

Ściana z płytek klinkierowych w salonie

Salon to idealne miejsce do tego, aby płytkami klinkierowymi podkreślić jedną ze ścian. Warto wybrać powierzchnię reprezentacyjną, czyli taką, na której najdłużej skupia się uwaga domowników i odwiedzających. Częstym wyborem w tym przypadku jest ściana, na której zawieszony jest telewizor. Powierzchnia wykończona płytkami klinkierowymi stanowi idealne tło dla telewizora, ale nie tylko. Na takiej ścianie świetnie wyglądać będą również półki z dekoracjami lub książkami, obrazy, zdjęcia rodzinne lub lustra. Jeszcze lepiej, jeśli ścianę z klinkieru podświetlimy np. kinkietami, których światło wydobędzie piękno niejednorodnej faktury płytek.

Płytki klinkierowe na ścianie w przedpokoju

Klinkier to materiał niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego parametry użytkowe sprawiają, że świetnie sprawdzi się w intensywnie użytkowanym przedpokoju, którego ściany są narażone a zniszczenia spowodowane wnoszeniem i wynoszeniem dużych i ciężkich przedmiotów, mebli, a także na zabrudzenia od butów czy dziecięcego wózka. Płytki klinkierowe na ścianie w przedpokoju będą zatem rozwiązaniem niezwykle funkcjonalnym, gdyż przez długi czas nie będą wymagać odnowienia. Oczywiście warunkiem trwałości płytek jest ich staranne przyklejenie do powierzchni z zastosowaniem odpowiedniej zaprawy klejowej. Ściana pokryta klinkierem w holu będzie również stanowić estetyczny element, który już na wejściu do domu przykuje uwagę gości.

Ściana z płytek klinkierowych w łazience i kuchni

Płytki klinkierowe bardzo dobrze sprawdzą się nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. Ozdobą w łazience będzie ściana z płytek za wanną czy też umywalką. W kuchni klinkier można zastosować do wykończenia ściany między blatem a wiszącymi szafkami kuchennymi lub do obudowy wyspy kuchennej. Stosując płytki klinkierowe w kuchni lub łazience, warto zaimpregnować ich powierzchnię odpowiednim preparatem. Impregnacja wzmocni ich odporność na działanie wilgoci i zabezpieczy przed wnikaniem zabrudzeń i tłuszczu oraz powstaniem zagrzybienia.