Seter – co warto wiedzieć o psach tego typu

0
602
seter irlandzki
Setery irlandzkie to stara rasa psów myśliwskich, których pierwotnym celem było polowanie na ptactwo | fot.: stock.adobe.com

Wybór tego jedynego najlepszego dla nas psa to nie lada wyzwanie, z jakim będziemy musieli się zmierzyć. Trzeba przy jego wyborze wziąć pod uwagę jego potrzeby, by nie narzucić sobie zbyt sporej ilości obowiązków lub aby zwierzak nie sprawiał nam problemów np. mając wrogie podejście do dzieci, gubiąc dużą ilość sierści. Pewne jest natomiast to, że dom, w jakim przebywa pies wiele zyskuje. Jedną z ciekawszych propozycji jest taka rasa psa jak seter. Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem lub wcięciem ze schroniska takiego psiaka?

Seter, a pies myśliwski

Seter jest psem myśliwskim. Przez co jego instynkt jest niezwykle łowiecki. Nie jest to jednoznaczne, z tym że będziemy musieli chodzić z nim na polowania. Jednak musimy uważać, aby nasz pupil nie zaatakował psa naszego sąsiada. Dodatkowo nie powinien dziwić nikogo fakt, iż będzie to mega energiczne zwierzę i będziemy musieli z nim chodzić na długi spacer lub kilka dłuższych spacerów po minimum 15 minut. Setery nie są znane nam od dzisiaj, lecz od wielu już lat. Będą one więc świetnym wyborem w przypadku dzieci lub biegaczy. Mimo wszystko trzeba mieć z tyłu głowy to, że nie jest to pies, którym zajmiemy się max. 1,5h dziennie i będzie wszystko ok. W momencie, gdy ktoś długo pracuje mając własną działalność lub większą część dnia spędza poza domem, to nie jest pupil dla niego.

Setery, a ich inteligencja

Psy myśliwskie po wyszkoleniu wykorzystują wyuczone taktyki korzystając z nich. Są to wstanie zrobić, gdyż są to bardzo inteligentne i rozumiejące otaczający ich świat zwierzęta. Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku rasy jaką jest Seter. Samodzielne szkolenie w przypadku Setera może być dla nas nie lada wyzwaniem dlatego warto zdać się na doświadczenie szkoleniowców ze szkoły lub behawiorystów. Jest to bardzo ważny etap, gdyż nie możemy dopuścić do tego, aby nagle nasz pies zdziczał.

Gdzie pasuje Seter?

Stery wyglądem są bardzo podobne do wyżła, czyli psa myśliwskiego, który charakteryzuje się stójką właściwą znaną w przypadku właśnie tych zwierzaków. Mówi się przecież o tym, że wszystkie tego typu psy tworzą jedną wielką rodzinę, a każdy z nich różni się od siebie wyłącznie pewnymi cechami wizualnymi. Zwierzęta te ze względu na swoje gabaryty nie będą dobrze się czuły w małym mieszkaniu. Powinny o nich myśleć osoby, które na co dzień mieszkają w domach jednorodzinnych. Trzymanie tak dużego psa, który potrzebuje miejsca w małej kawalerce może okazać się dla niego męką.

Rasowiec ten musi mieć możliwość swobodnego wyjścia na zewnątrz. Nawet jeśli właściciela nie ma w domu. Tym bardziej w momencie, kiedy mamy wysoki płot, a setery zalicza się do psów stróżujących. Będziemy mieli przez to pewność, że nasz stróż zareaguje odpowiednio, gdy na posesji pojawi się potencjalny złodziej. Setery raz na dwa dni powinny być solidnie wymęczone psychicznie i fizyczne podczas spaceru, czy wspólnej zabawy, gdyż będą one przez to znacząco spokojniejsze. Te psy również uwielbiają kontakt z drugim człowiekiem dlatego też częste 5, 10-minutowe spędzanie czasu sprawi, że będą one w pełni zadowolone, szczęśliwe.

AWR