Stół – centrum dowodzenia domem

1
1359
stół w mieszkaniu
Pierwszą rzeczą jaką należy ustalić przed zakupem stołu to jego wielkość. Stół nie powinien być zbyt duży, po pierwsze zajmie zbyt dużą przestrzeń w pomieszczeniu, po drugie sprawi, że będziemy siedzieć daleko od siebie, a to nie sprzyja rozmowom | fot.: Fotolia

Jest taki mebel, bez którego nie obejdzie się żaden dom. Bez wątpienia jest to stół. Przy stole spędzamy czas i jemy wspólne posiłki, zarówno odświętne, jak i codzienne. To właśnie przy stole toczymy ważne rozmowy, pijemy poranną kawę i świętujemy. Jest to mebel, który utrwala więzi, sprawia, że dom staje się prawdziwym domem. Dlatego wybór stołu jest jedną z ważniejszych decyzji jaką podejmujemy przy urządzaniu wnętrza. Wybór jest ogromny i nie jest łatwo zdecydować, który stół będzie najlepszy.

Czynnik pierwszy – wielkość stołu

Pierwszą rzeczą jaką należy ustalić przed zakupem stołu to jego wielkość. Stół nie powinien być zbyt duży, po pierwsze zajmie zbyt dużą przestrzeń w pomieszczeniu, po drugie sprawi, że będziemy siedzieć daleko od siebie, a to nie sprzyja rozmowom. Powinien jednak być takich rozmiarów, aby bez rozkładania wszyscy domownicy mogli zjeść przy nim posiłek. Warto kupić stół rozkładany, aby podczas rodzinnych uroczystości goście mogli świętować wygodnie. Zwróćmy uwagę na to, aby system rozsuwania stołu był łatwy w obsłudze i niezawodny. Warto sprawdzić jego funkcjonalność w sklepie przed zakupem. Unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.

Czynnik drugi – kształt stołu

W wypadku wyboru kształtu stołu wybór zależy od indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. W ofercie sklepów znajdują się stoły owalne, okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Przy wyborze kształtu stołu powinniśmy brać pod uwagę także przestrzeń, którą dysponujemy. Stół prostokątny jest najbardziej komfortowy, zajmuje jednak dość dużą przestrzeń. Do mniejszych pomieszczeń polecane są stoły okrągłe lub owalne. Przy wyborze stołu pamiętajmy, aby do zajmowanej przez niego przestrzeni doliczyć także krzesła. Stół powinien także dawać możliwość obejścia go dookoła. Choć zdarza się dość często, że przy codziennym użytkowaniu dostawiamy jeden bok do ściany.

Czynnik trzeci – materiał z jakiego wykonany jest stół

Stół to nie tylko funkcjonalny mebel, ale także ozdoba pomieszczenia. Przy wyborze zwracamy uwagę na jego wygląd. Jak przy zakupie innych sprzętów, powinniśmy w tym wypadku zwrócić uwagę na jakość i idącą za nią trwałość mebla. Trwałość i styl stołu w dużej mierze zależy od materiału , z którego jest wykonany.

Najpowszechniejszym i najszlachetniejszym materiałem, z którego wykonuje się stoły jest drewno. W ofercie sklepów coraz więcej jest w tym momencie także stołów z różnego rodzaju płyt meblowych i tworzyw sztucznych – ich przewagą jest niższa cena. Stoły drewniane są jednak w stanie służyć rodzinie przez pokolenia. Co więcej, klasyczny urok drewna jest zawsze na czasie, nie jest to  przemijający trend, to klasyka.

Wybór stołu to decyzja bardzo ważna. Warto przed zakupem dobrze tę kwestię przemyśleć. Należy zwrócić uwagę na podstawowe kwestie dotyczące naszych potrzeb i upodobań. Wybierzmy stół funkcjonalny, optymalnej wielkości. Trwałość i solidność zapewnią nam komfort użytkowania. Z kolei, wygoda i funkcjonalność sprawią, że będziemy chętnie spędzać przy nim czas.


ARO