Wybór oświetlenia do ogrodu – na co zwracać uwagę?

0
605
oświetlenie ogrodu
W sklepach można znaleźć bardzo dużo różnych rodzajów lamp ogrodowych. Przed zakupem, warto dokładnie przeanalizować ofertę i wykonać plan ogrodu | fot.: StockAdobe.com

Wiele osób, decyduje się na zamontowanie oświetlenia w okół swojego domu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ wieczorami, niektóre zakątki ogrodu są całkowicie ciemne i oświetlenie przydomowe może nie wystarczyć. Poza tym, światełka ogrodowe są niezwykłą dekoracją. Dzięki nim, można stworzyć wyjątkowy klimat. Żeby jednak efekt był zadowalający, trzeba  wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych kwestii.

Czym się kierować przy wyborze oświetlenia ogrodowego?

Przede wszystkim, trzeba pomyśleć na jaki rodzaj oświetlenia najlepiej się zdecydować. Wiadomo, że wiąże się to z podwyższeniem rachunku za prąd, dlatego trzeba wybrać jak najbardziej dogodne rozwiązanie. Bardzo dobrym, ekologicznym i opłacalnym rozwiązaniem, jest wybór lamp solarnych. Czerpią one energię z promieni słonecznych, gromadzą ją i wykorzystują w nocy. Ich użycie nie wiąże się zatem z żadnymi kosztami, co więcej same lampki, też można dostać w bardzo atrakcyjnej cenie. Jednak, warto zwrócić uwagę na jakość ich akumulatora, aby mogły one oświetlać ogród jak najlepiej. W sklepie dostępne są różne rodzaje lamp solarnych. Można kupić malutkie lampki, które świetnie będą się prezentowały np. wzdłuż ścieżki lub większe modele, dające mocniejsze promienie. Poszczególne lampki, mogą mieć także różne kolory.

Lampy solarne, świetnie sprawdzają się do oświetlania miejsc, trudno dostępnych, do których ciężko by było podciągnąć prąd.

Kolejnym, bardzo popularnym rozwiązaniem są lampki LED. Gwarantują one dużo niższe rachunki za prąd, niż tradycyjne lampki, co niewątpliwie jest sporym atutem. Dodatkowo można zamontować czujnik ruchu, który sprawia, że oświetlenie zapala się dopiero, kiedy wyczuje ruch w pobliżu. Dzięki, temu światło nie będzie się paliło, kiedy nie będzie takiej potrzeby, a ponadto jeśli lampki się zapalą bez powodu, może to oznaczać, że w okolicy ktoś się porusza. Jest to cenne informacja dla właściciela.

Rodzaje lamp, które można znaleźć w ogrodzie?

Warto wiedzieć jakie rodzaje lamp, można znaleźć w ogrodzie. Pierwszym rodzajem, są lampy najazdowe. Są one bardzo odporne na różnego rodzaju ciężary. Montuje się je w podjeździe, oprócz tego że oświetlają okolice to wskazują także drogę wjazdy dla samochodu. Bardzo często można je spotkać. Innym rodzajem są kinkiety. Pozwalają one na dość intensywne oświetlenie okolicy domu. Z powodzeniem można je powiesić na ścianie budynków. Niektóre kinkiety, także posiadają czujniki ruchu. Ten rodzaj oświetlenia prezentuje się bardzo atrakcyjnie i estetycznie. Kolejne lampy ogrodowe warte uwagi to słupki. Mogą one mieć różną wysokość, zależnie od potrzeb. Mogą także różnić się między sobą stopniem natężenie oświetlenia. Nie powinny być jednak za mocne, aby nie oślepiały sąsiadów, ani samochodów przejeżdżających obok posesji. Chcąc oświetlić np. konkretne rośliny, albo elementy dekoracyjne warto zdecydować się na zakup reflektorów. Charakteryzują się one tym, że strumień światła można kierować w dowolną stronę zgodnie z potrzebą.

W sklepach można znaleźć bardzo dużo różnych rodzajów lamp ogrodowych. Przed zakupem, warto dokładnie przeanalizować ofertę i wykonać plan ogrodu. Dzięki temu, można uzyskać najbardziej pożądany efekt.


AKU