Wyposażenie na taras do używania przez cały rok

0
1575
kanapa z technorattanu taras
Jeżeli planujemy korzystanie z tarasu o różnych porach roku, warto przy zakupie postawić na konstrukcje z trwałych tworzyw sztucznych, a zwłaszcza technorattanu | fot.: materiał partnera

Zwykło się uważać, że przydomowy taras nadaje się do użytku wyłącznie w okresie wiosenno-letnim. Później zapomina się o nim aż do powrotu słonecznych dni.

Czy jednak nie da się nieco nagiąć tego standardu? Czy taras można wykorzystywać również jesienią i zimą, zwłaszcza jeśli pogoda jest słoneczna i nie ma wielkich mrozów?

Wszystko jest możliwe, trzeba tylko postawić na odpowiednie wyposażenie. Co będzie szczególnie przydatne? Kilka pomysłów zaprezentujemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Idealny taras (niemal) całoroczny – co musi się na nim znaleźć?

Tarasy są niezmiernie lubianą przydomową przestrzenią, służącą do wypoczynku oraz spotkań towarzyskich. To właśnie na nich zasiadamy z ulubionym kubkiem mocnej kawy lub herbaty, tam ukrywamy się przed światem z dobrą książką w rękach. Również na tarasach spotykamy się z rodziną lub znajomymi na nieco większych i mniejszych spotkaniach towarzyskich.

Jeśli chcemy zatem wykorzystywać tę przydomową strefę również wtedy, gdy robi się nieco chłodniej, a dni stają się znacznie krótsze, należy umieścić w niej odpowiednie wyposażenie. To ono buduje bezpieczeństwo i komfort podczas wypoczynku.

Co zatem może się przydać?

Meble do zadań specjalnych – produkty z tworzyw sztucznych

Skoro taras ma służyć do wypoczynku, muszą się na nim znaleźć odpowiednie meble. Szczególnie lubiane są zwłaszcza sofy i fotele ogrodowe, obok których ustawia się praktyczne stoliki kawowe, jak te, oferowane na przykład przez sklep Bazkar.

Jeżeli planujemy korzystanie z tarasu o różnych porach roku, warto przy zakupie postawić na konstrukcje z trwałych tworzyw sztucznych, a zwłaszcza technorattanu lub polipropylenu.

Dlaczego? Surowce tego typu są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, a zwłaszcza wilgoci, zalania wodą i gwałtownych zmian temperatury. Mogą zatem być przechowywane na zewnątrz w zasadzie przez cały rok. Nie byłoby to możliwe w przypadku mebli z drewna lub rattanu, które wymagają suchego miejsca ze stałą temperaturą do magazynowania w sezonie zimowym.

Oświetlenie tarasu – nie tylko funkcjonalne lampy

Oprócz mebli na praktycznym tarasie muszą znaleźć się odpowiednie źródła światła. Wiele osób wykorzystuje lampy, włączone do domowej instalacji elektrycznej. Zwiększa to funkcjonalność oraz daje olbrzymi komfort używania tej strefy dokładnie wtedy, gdy mamy na to ochotę.

Jakie lampy można zastosować? Najczęściej używa się oczek wpustowych i kinkietów, montowanych do elewacji budynku. Trzeba jedynie pamiętać o zakupie produktów o wysokim współczynniku IP. Dzięki temu lampy bez trudu przetrwają zachlapanie wodą podczas ulewnych deszczy.

Poza tego typu źródłami światła niektórzy decydują się na lampy solarne, zasilane energią słoneczną, zbieraną w akumulatorach w ciągu dnia. Inną opcją są świece i lampiony.

Duża różnorodność rozwiązań sprawia, że da się stworzyć nie tylko wielowarstwowe oświetlenie na taras, ale równocześnie ciekawie udekorować go przy pomocy światła, tworząc piękne miejsce do wypoczynku.

Ogrzewanie – przytulna atmosfera o każdej porze roku

Co powstrzymuje wiele osób przed używaniem tarasu w okresie jesiennym? Najczęstszym powodem jest niska temperatura. Istnieje jednak sposób na to, żeby poradzić sobie również z tym problemem.

Bez trudu można bowiem zakupić promienniki, które sprawdzają się jako praktyczne urządzenia grzewcze na taras. Działają w oparciu o podczerwień i pozwalają utrzymać w tej przydomowej przestrzeni naprawdę przyjemne warunki. Do najpopularniejszych zaliczają się urządzenia elektryczne lub gazowe. Dzięki nim sezon na wypoczynek na tarasie można znacząco przedłużyć, aż do późnej jesieni, co na pewno bardzo ucieszy zwolenników relaksu na świeżym powietrzu.

Piękny i przytulny taras o każdej porze roku

W przestrzeni rekreacyjnej warto oczywiście zadbać o rozmaite dekoracje, uprzyjemniające czas spędzany w danym miejscu. Jak już wspomnieliśmy mogą to być ozdobne źródła światła. Warto też postawić na rośliny. Szczególnie przydatne są bez wątpienia okazy zimozielone, jak iglaki lub bluszcze. Można również wykorzystać wysokie trawy dekoracyjne, pięknie prezentujące się nawet w okresie zimowym.

Pamiętajmy zatem, że niekiedy naprawdę wystarczy tylko nieco wyobraźni oraz chęci, aby ożywić tę część przydomowego terenu i wykorzystać ją do wypoczynku nawet w okresie jesiennym. A jaki jest Wasz pomysł na jesienny taras?


Materiał partnera zewnętrznego