Czapka z daszkiem idealnym uzupełnienieniem stylizacji

0
1331
Streetwear
Dzięki mnogości modeli i rodzajów czapki z daszkiem stały się nieodłącznym elementem streetwearu | fot.: StockAdobe.com

Dla wielu z nas do dzisiaj czapka z daszkiem jest symbolem raperów i gwiazd amerykańskiego bejsbolu. Jednak planując codzienną stylizację pozostańmy świadomi trendów i nauczmy się bawić wszystkim tym, co niesie ze sobą moda. Na profilach instagramowych modowe influencerki prześcigają się w coraz to nowszych stylizacjach z wykorzystaniem czapek z daszkiem. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich kilku miesięcy.

Czapki z daszkiem – Trochę historii

Stare porzekadło mówi, że „potrzeba jest matką wynalazków”  – nie inaczej było w przypadku czapek z daszkiem. Pierwsze z nich powstały już w XIX w. Stworzono je dla sportowców, aby chronić ich wzrok przed uporczywymi promieniami słonecznymi. Wówczas jednak były produkowane one z tektury (dosłownie) i mało kto, poza samymi zainteresowanymi, o nich wiedział. Swoją popularność czapki z daszkiem zyskały za sprawą klubów sportowych, głównie bejsbolowych, których gracze w latach 50. XX wieku zaczęli występować właśnie w takim nakryciu głowy. Ich czapki pasowały kolorystycznie do strojów klubowych i zazwyczaj miały nadrukowane nazwy drużyn. Od tego momentu rozpoczęła się ich masowa produkcja na całym świecie. Stały się modne wśród fanów, ale i zwykłych ludzi, którzy docenili ten ciekawy dodatek.

Modyfikacje na przestrzeni lat

Pomimo tak bogatej historii, krój czapek z daszkiem niewiele się zmienił. W zasadzie wprowadzone zostały dwie modyfikacje, dzięki którym powstały dwa rodzaje czapek. Pierwszy z nich to typ snapback. Posiada on z tyłu możliwość modyfikowania szerokości, w zależności od rozmiarów głowy, i ma bardziej wyprofilowany tył.

Drugi rodzaj nazywany jest czapka typu fullcap. Wyglądem przypomina on zwykłą bejsbolówkę, jednak ma ona płaski daszek i nie posiada żadnej regulacji z tyłu, jest zabudowana.

Oprócz tych modeli spotkać możemy jeszcze czapki typu wojskowego, a więc dość płaskie, a także typu trucker (słusznie kojarzące się z kierowcami ciężarówek) posiadające siatkę z tyłu, oraz czapeczki w stylu dad hat – czapka w stylu retro, która świetnie uzupełnia streetwearowe stylizacje.

Na przestrzeni czasu zmieniły się nie tylko modele, ale też materiały z których czapki są tworzone. Obecnie na rynku bez problemu znajdziemy czapki stworzone zarówno z przewiewnych materiałów, jaki takie z tkanin wodoodpornych, które sprawdzą się przy każdej pogodzie.

Wyrazisty dodatek

Dzięki mnogości modeli i rodzajów czapki z daszkiem stały się nieodłącznym elementem streetwearu. Nie kojarzą się już z bejsbolem, ani też subkulturami związanymi z hip-hopem czy skejtami. Oczywiście stanowią niezaprzeczalny sposób identyfikacji w subkulturach, ale więź ta rozluźniła się na tyle, że współczesne czapki z daszkiem spokojnie sprawdzą się w każdym wydaniu mody ulicznej. Dzięki czapkom z nadrukiem można dodać do swojej codziennej stylizacji trochę drapieżności i rockowego stylu. Świetnie wyglądają zestawione ze skórzanymi ramoneskami i z ciężkimi butami. Czapki z nadrukiem idealnie skomponują się też z logowanymi bluzami sportowymi lub po prostu ze zwykłym dresem. Dla fanek bardziej dziewczęcych stylizacji perfekcyjnie sprawdzą się czapki z haftem. Taki rodzaj czapek idealnie będzie wyglądał z lekkimi sukienkami i spódniczkami lub zestawiony z shortami i zwiewną bluzeczką w stylu boho. Oczywiście czapki z haftem występują także w wersji męskiej. W obydwu haft (zwłaszcza, jeśli jest w kolorze samej czapki) daje ciekawy efekt końcowy zbliżony do efektu 3 d.

Trendsetterzy jednak nie ograniczają się tylko do takich połączeń. W mediach społecznościowych aż roi się od jeszcze bardziej ekstrawaganckich zestawień. Elegancki garnitur i czapka z daszkiem? Dlaczego nie! Szykowny długi płaszcz za kolano i do tego czapka z daszkiem? Oczywiście!

Obecne trendy pokazują, że nie ma się co bać czapek z daszkiem. Jest to doskonałe akcesorium do twojej garderoby, które uzupełni niemalże każdą stylizację, niezależnie od tego czy ma być ona trochę bardziej stonowana, czy ekstrawagancka. Czy się ją założy z daszkiem do przodu, czy do tyłu i tak wygląda dobrze. To niewielki element, a dzięki niemu z łatwością wprowadzimy odrobinę świeżości i pazura do naszej codziennej stylizacji. Zobacz jak wyglądają wszystkie czapki z nadrukiem lub haftem.


OLI