Naszywki na ubrania: na co i jak je przymocować?

0
787
naszywki na ubrania
Przed mocowaniem naszywek sprawdź, czy dany materiał jest odpowiedni dla danego typu naszywki | fot.: materiał partnera

Naszywka na ubranie niejedno ma imię. Na rynku dostępne są naszywki do zaprasowywania, naszywania, a także w postaci naszywek na rzepy. Do jakich rodzajów odzieży można je przymocowywać? Jak to robić, by naszywki długo się trzymały? W jaki sposób prać odzież z naszywkami? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Miłej lektury!

Rodzaj odzieży a naszywki na ubrania

Naszywki na ubrania są specyficznym rodzajem ozdoby odzieży. Umocujesz je zarówno na świeżo kupionych ubraniach, jak i na tych, które noszą wyraźne ślady intensywnego użytkowania. Rodzaj materiału nie ma większego znaczenia, ponieważ ozdoby tego typu z łatwością da się naszyć na:

  • tkaninach bawełnianych;
  • elastycznej dziadzinie;
  • cienkim materiale;
  • tkaninach syntetycznych;
  • jeansie i wielu innych.

Pamiętaj, że naszywkami możesz zamaskować niedoskonałości materiału, zabrudzenia, których nie da się odeprać, a także ubytki w tkaninach – dziurki, przerwania czy rozcięcia. Właśnie dlatego naszywki na ubrania świetnie sprawdzają się na ubraniach używanych, dodając im uroku i maskując ich wady czy uszkodzenia.

Przed mocowaniem naszywek sprawdź, czy dany materiał jest odpowiedni dla danego typu naszywki. Cienki materiał niekoniecznie dobrze przyjmie szycie, ale nic złego mu się nie stanie od kleju. Z kolei gruby materiał, na przykład jeans, doskonale poddaje się szyciu, więc klejenie naszywek nie jest konieczne.

Jak mocować naszywki na ubrania?

naszywki na ubrania
Cienki materiał niekoniecznie dobrze przyjmie szycie, ale nic złego mu się nie stanie od kleju | fot.: materiał partnera

Są trzy główne metody mocowania naszywek do odzieży. Pierwsza metoda polega na przyszyciu ozdoby do materiału ubrania, czy to ręcznie, czy z pomocą maszyny do szycia. Stosując tę metodę, uważaj na rodzaj materiału ubrania, do którego mocujesz naszywki. Zbyt cienki materiał może zdecydowanie lepiej przyjmować klejenie naszywek.

Drugą metodą jest właśnie klejenie. Nie można jednak do naklejania naszywek używać pierwszego z brzegu kleju, ponieważ nie będzie dostatecznie mocny, a naszywka odpadnie po pierwszym praniu. Powinieneś zaopatrzyć się w dobry klej do tkanin, który będzie w stanie wytrzymać wyższą temperaturę (chociaż optymalna temperatura prania ubrań z naszywkami wynosi około 40 stopni Celsjusza).

Trzecia metoda polega na naprasowaniu naszywek na materiał ubrania. Tego typu ozdoby nazywane są czasami termonaszywkami, ponieważ mocuje się je z użyciem wysokiej temperatury, najlepiej generowanej przez żelazko. Pod jej wpływem naszywka przykleja się do włókien tkaniny, warto jednak przeczytać instrukcję mocowania takich ozdób, by uniknąć zniszczenia nie tylko naszywki, ale również samego ubrania.

Co z praniem naszywek na ubrania?

Przed praniem ubrań z naszywkami warto wywinąć je na lewą stronę. Gdy odzież obraca się w bębnie pralki, ociera się o siebie. Wystający nieco brzeg naszywki może zostać zahaczony przez guzik, a to z kolei może zerwać lub naruszyć naszywkę. Kiedy naszywki znajdują się wewnątrz wywiniętej na lewą stronę bluzy, pozostają w miarę bezpieczne podczas prania.

Kwestia temperatury podczas prania jest nieco kłopotliwa. Jeśli naszywka została przyszyta do odpornego na wysokie temperatury materiału, wtedy nawet pranie w 70 stopniach Celsjusza nie będzie groźne ani dla naszywki, ani dla ubrania. W przypadku wrażliwych tkanin i klejonych naszywek należy unikać wysokich temperatur. Kleje do tkanin są bardzo wytrzymałe, ale same tkaniny mogą ulec zniszczeniu pod ich wpływem. Właśnie dlatego warto rozważnie ustawiać temperaturę prania, by uniknąć przykrych niespodzianek. 40 stopni Celsjusza jest bezpieczną wartością.


Mocowanie naszywek na ubrania nie jest trudne. Bez względu na to, czy będzie to naszywka na kurtkę dla dorosłych, czy naszywki na ubrania dla dzieci. Wystarczy, abyś przestrzegał wskazówek zawartych w tym artykule, a wszystko powinno się udać!

Materiał partnera