Ramoneski damskie – czy to kluczowy element garderoby? Odkryj, jak stylowo nosić ramoneski!

0
165
różowa ramoneska
Nie ma drugiego tak uniwersalnego okrycia, ja ramoneska. Pasuje do sukienek, spodni, legginsów, swetrów, golfów, t-shirtów. Możesz ją założyć także do jedwabnej bluzki | fot.: materiał partnera

Ramoneski damskie to krótkie kurtki skórzane, zaprojektowane blisko sto lat temu jako motocyklowe. Dziś nie jest to wymóg – można nosić ramoneskę, nawet jeśli nie jeździ się na motocyklu. Co więcej – ramoneska awansowała i dziś może być elementem stylizacji codziennej, outdoorowej, ale też eleganckiej. Jak nosić ramoneskę, o czym nie zapomnieć, z czym ją łączyć? Przeczytaj nasz poradnik.

Jak dopasować ramoneskę?

Ramoneska jako kurtka motocyklowa musiała być krótka. Tylko taki strój zapewnia komfort przy długotrwałym siedzeniu na motocyklu. Dziś co prawda z motocyklami ramoneski damskie nie mają wiele wspólnego (prawdziwi motocykliści wręcz świadomie wybierają inne), jednak nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą ramoneska nie powinna zakrywać bioder, ani nawet do nich sięgać. To zdecydowanie krótka kurtka – do pasa. Nie powinna być zbyt luźna, ale też nie może być ciasna, bo będzie wyglądała bardzo nienaturalnie. Chociaż rzadko się ją zapina, dobrze dobrana ramoneska powinna umożliwić zaciągnięcie suwaka.

Z czym nosić ramoneskę?

Ze wszystkim! Nie ma drugiego tak uniwersalnego okrycia, ja ramoneska. Pasuje do sukienek, spodni, legginsów, swetrów, golfów, t-shirtów. Możesz ją założyć także do jedwabnej bluzki.

Najczęściej jednak ramoneska jest elementem stroju codziennego i jako taka jest noszona do koszulek i jeansów. Dopełnieniem stylizacji będą odpowiednio dobrane buty. I tu można zobaczyć magię ramoneski:

– z butami sportowymi ramoneska stworzy idealną stylizację miejską,

– z trampkami – młodzieżową, lekko frywolną,

– ze szpilkami – elegancką.

Do jakiej spódnicy pasuje damska ramoneska – krótkiej, czy długiej?

Po raz kolejny ramoneska udowadnia swoją uniwersalność. Można ja bowiem założyć zarówno do eleganckiej długiej spódnicy lub sukienki, jak i krótkiej. Ba! Kreatorzy mody proponują nawet zakładanie ramoneski do sukni wieczorowej! Oczywiście w takim wypadku niezbędne są szpilki i torebka typu kopertówka.

Ramoneska nie zna żadnych ograniczeń – można ją założyć nawet do sukni ślubnej! Coraz więcej par robi sobie sesje zdjęciowe właśnie w strojach ślubnych i ramoneskach. Jak widać – im więcej odwagi w niecodziennym wykorzystaniu ramoneski, tym lepiej.

Jaką torebkę wybrać do ramoneski damskiej?

Zacznijmy od tego, że torebki nigdy nie dobiera się do ramoneski, ale do całości stylizacji. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na ramoneskę (chociaż jej kolor na pewno będzie miał znaczenie dla wyglądu torebki, zwłaszcza jeśli nie będzie to czarna ramoneska damska), ale też na pozostałe elementy garderoby, w tym buty.

Do eleganckiej, wieczorowej stylizacji najlepiej pasuje wspominana wyżej kopertówka. Warto się zastanowić, czy będzie to torebka do ręki, czy też na łańcuszku lub naprawdę cienkim pasku.

Ramoneska, jeansy i obuwie sportowe to stylizacja, której dobrym dopełnieniem będzie torebka listonoszka lub nerka.

Do stylizacji z trampkami, zamiast torebki, można wybrać niewielki plecak miejski.

Jeśli chodzi o kształty, to nie ma żadnych obostrzeń – torebka może być kwadratowa, prostokątna, okrągła lub mieć nieregularny kształt.

Czego nie nosić do ramoneski?

Niewiele jest rzeczy, których nie wypada założyć do ramoneski. To kurtka, która powinna niemal przylegać do ciała, więc raczej nie zmieści się pod nią gruba bluza lub obszerny sweter.

Trzeba też pamiętać, że ramoneska jest okryciem wierzchnim. Nie zakłada się na nią kurtki lub płaszcza. Z tego też powodu raczej nie poleca się noszenia ramoneski zimą.

Artykuł partnera zewnętrznego