Sezonowe wyprzedaże: jak złapać największe okazje i nie dać się zwariować?

0
725
Kobieta robi zakupy na wyprzedażach
Pojawiają się kilka, a nawet kilkanaście razy w roku i są szansą na „obłowienie się” za naprawdę niewielkie pieniądze. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Lubisz zakupy? Jeśli jesteś osobą, dla której shopping to jedna z ulubionych rozrywek, zapewne lubisz też promocje organizowane przez sieci handlowe . Pojawiają się kilka, a nawet kilkanaście razy w roku i są szansą na „obłowienie się” za naprawdę niewielkie pieniądze. Aby jednak na zakupach skorzystać, a nie stracić, warto zachować odrobinę zdrowego rozsądku i podejść do wyprzedaży strategicznie. Jak? Oto kilka sprawdzonych rad.

Śledź uważnie informacje o wyprzedażach

Warto wiedzieć, kiedy zaczyna się najbliższa wyprzedaż w Twoim ulubionym centrum handlowym. Dlaczego? Pozwoli to zaplanować dłuższą “wyprawę” – taką, podczas której bez pośpiechu sprawdzisz wszystkie ciekawe oferty. Jest jednak jeszcze jeden powód: często zdarza się, że sklepy wystawiają w obniżonej cenie tylko określoną, niewielką partię towaru. Jeśli więc przegapisz moment rozpoczęcia się wyprzedaży, może się okazać, że wymarzona para butów czy nowy płaszcz w cenie niższej o kilkadziesiąt procent ktoś sprzątnie Ci sprzed nosa.

Uważnie obserwuj ceny

Czy każda wyprzedaż jest wyjątkową okazją do kupienia czegoś taniej? Zazwyczaj tak. Zdarza się jednak, że obniżka, którą obiecuje sprzedawca, jest w rzeczywistości niewielka. Przyjrzyj się więc dobrze, jaka była cena przecenionego towaru wcześniej i oceń na spokojnie, czy nowa oferta jest na tyle korzystna, aby dokonać zakupu.

Nie kupuj pochopnie

Duże wyprzedaże są dla wielu osób impulsem do tego, żeby kupić ubrania czy inne produkty, które wychodzą poza ich „strefę komfortu” – tylko dlatego, że są tanie. Przykład? Na co dzień nosisz stonowane stylizacje, a na wyprzedaży dostrzegasz szaloną spódnicę mini w jaskrawym kolorze. Jeżeli założysz ją – np. na imprezę – nie ma problemu. Odpowiedz sobie jednak szczerze na pytanie, czy naprawdę tak będzie. Jeśli bowiem będzie po prostu zajmowała miejsce w szafie i nawet nie ujrzy światła dziennego – zamiast zyskać, stracisz.

Podobnie jest z kupowaniem ubrań w niewłaściwym rozmiarze – np. delikatnie za ciasnym – z intencją szybkiego schudnięcia. Jeśli wiesz, że seksowna sukienka w rozmiarze 34 czy 36 jest Cię w stanie zmotywować do przejścia na dietę – inwestycja w nią, zwłaszcza na wyprzedaży, będzie dobrym wyborem. Jeżeli jednak wiesz, że z wolą u Ciebie słabo… lepiej zacznij od diety, a dopiero potem odśwież garderobę.

Zwróć uwagę na warunki zwrotu towarów

Coraz więcej sklepów w centrach handlowych zapewnia klientom możliwość zwrotu lub wymiany towaru w określonym czasie od dokonania zakupu – np. tygodnia czy miesiąca. Promocje mogą się jednak rządzić innymi zasadami – dopytaj więc, czy w razie problemów masz możliwość oddania zakupionych artykułów.

Pamiętaj: zwrot pełnowartościowego towaru nie jest tym samym co jego reklamacja. Do niej masz prawo w ciągu 2 lat od dokonania zakupu, jeśli występuje w nim wada ukryta (o której nie wiedziałeś w trakcie zakupu).

I najważniejsze: nie daj się zwariować! Promocje powinny być dla Ciebie inspiracją do poszerzenia zakupowych horyzontów, a przede wszystkim przyjemnością. A jeśli szukasz więcej zakupowych porad, zajrzyj np. na https://blog.oshopping.pl/ – tam znajdziesz mnóstwo wskazówek i pomysłów, które wykorzystasz na co dzień.


Materiał partnera zewnętrznego