Chcesz nauczyć się jazdy na nartach? O tych wskazówkach musisz pamiętać

0
617
narciarz w stroju narciarskim na stoku
Narciarstwo to nie przechadzka po parku! Bez odpowiedniego przygotowania nawet parę godzin na „oślej łączce” może zakończyć się zakwasami mięśni, które uziemią Cię na kolejny dzień lub dwa | fot.: pixabay

Niestety nie każdy ma możliwość lub chęć, by szusować od dziecka. Jeśli  dopiero w dorosłym życiu zaczęła Cię kusić wizja pełnych gracji zjazdów po ośnieżonych stokach, masz prawo czuć lekkie onieśmielenie przed pierwszą wyprawą na stok. Nauka po dwudziestce, trzydziestce, a nawet później nie musi być jednak bardzo trudna! Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w szybkim opanowaniu techniki i odnalezieniu radości z jazdy.

Przygotuj się przed wyruszeniem na stok

Narciarstwo to nie przechadzka po parku! Bez odpowiedniego przygotowania nawet parę godzin na „oślej łączce” może zakończyć się zakwasami mięśni, które uziemią Cię na kolejny dzień lub dwa. Dlatego najlepiej zacząć dbać o formę co najmniej na kilka tygodni przed sezonem. Wzmacniaj mięśnie (ze szczególnym uwzględnieniem nóg, ale również pleców oraz ramion) i zwiększaj wydolność. Najlepiej ćwiczyć na świeżym powietrzu. Nawet jeżeli czujesz się wystarczająco sprawny, nie zapomnij o rozgrzewce tuż przed wyjściem na stok. Twoje ciało na pewno Ci podziękuje!

Zadbaj o sprzęt!

Nowoczesny sprzęt wspiera narciarza zgodnie z jego potrzebami. Dlatego pamiętaj, by wybrać narty, wiązania i buty odpowiednie dla początkujących. W ofercie wyspecjalizowanych w tym kierunku sklepów, takich jak Narty Warszawa, znajdziesz m.in. narty Nordica, Atomic czy Salomon, które wesprą Cię podczas stawiania pierwszych kroków na stoku. Początkujący powinni poszukiwać przede wszystkim lekkości (jaką oferują np. damskie modele Nordica Sentra) i łatwości w prowadzeniu. Warto również na początku wybrać krótsze deski – o długości ok. 10 – 15 cm mniejszej niż wzrost narciarza. Dzięki wsparciu właściwego sprzętu i determinacji do nauki ani się obejrzysz, a będziesz poszukiwać desek dla bardziej wymagających, takich jak narty Nordica Dobermann.

narty nordica

Narty Nordica Sentra S4 + TP2 Compact 10 FDT 2020. Ten i inne modele znajdziesz na stronie – https://www.nartywarszawa.pl/oferta/narty/nordica.html.

Dobrze się ubierz!

O ile narty podczas pierwszych prób na stoku można wypożyczyć, o tyle odzież najlepiej od początku mieć własną. Potrzebujesz oczywiście kurtki i spodni przeznaczonych do jazdy, ale warto również zadbać o to, co ma znaleźć się pod spodem. Obecnie wśród narciarzy króluje bielizna termoaktywna i jest ku temu wiele powodów. To odzież cienka i lekka, która nie ogranicza swobody ruchów. Warto zwrócić szczególną uwagę na markową bieliznę X-Bionic, która świetnie grzeje, a jednocześnie odprowadza wilgoć, przez co zapobiega poceniu. Z tego rodzaju wsparciem bez trudu przetrwasz cały dzień nauki.

Zatrudnij instruktora

Zapisanie się na kurs lub zatrudnienie indywidualnego instruktora to najlepszy sposób, żeby szybko zdobyć potrzebne umiejętności, a jednocześnie od początku wyrobić poprawną technikę. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy będzie równie zalecane, jeśli wybierasz się na narty po wieloletniej przerwie. Możesz również skorzystać z pomocy znajomego doświadczonego narciarza, jednak warto pamiętać, że nie każdy potrafi odpowiednio przekazać swoją wiedzę, a osoby, które szusują od dziecka, mogą nie wiedzieć, w jaki sposób udzielać rad dorosłemu nowicjuszowi.

Gdzie wybrać się na naukę?

Zanim zaczniesz się uczyć, dokładnie zastanów się, dokąd się wybrać. Możesz wybrać zorganizowany obóz lub kurs dla dorosłych organizowany w jednym z popularnych ośrodków, jeśli nie przeszkadza Ci nauka w grupie. Indywidualnego instruktora znajdziesz jednak w zasadzie wszędzie, dlatego na pierwsze lekcje warto wybrać góry położone po prostu najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Na początku i tak nie będziesz korzystał z najbardziej spektakularnych tras i wyciągów, dlatego szkoda pieniędzy i czasu na wyprawę do znanego kurortu.


Materiał partnera zewnętrznego