Chorwacja: gdzie najlepiej zaplanować urlop?

1
11708
Dubrownik
Dubrownik bez wątpienia jest jednym z najsłynniejszych i najpiękniejszych miast Chorwacji | fot.: Fotolia

Chorwacja z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych podróży. Nic dziwnego, kraj zachwyca pięknym krajobrazem, bogactwem zabytków, turkusowym morzem, którego czystości sprzyja kamieniste wybrzeże, oraz wyjątkowym bałkańską kulturą, doskonałą kuchnią i urokiem małych miasteczek. Zapewnia mnóstwo atrakcji turystycznych, wysoki standard bazy hotelowej, a także gwarantuje doskonałą pogodę przez całe lato.

Dubrownik

Dubrownik bez wątpienia jest jednym z najsłynniejszych i najpiękniejszych miast Chorwacji. Miasto otoczone imponującymi murami obronnymi jest pełne starych, urokliwych uliczek. Będąc w Dubrowniku trzeba koniecznie zobaczyć gotycki kościół i klasztor Dominikanów, twierdzę św. Jana, katedrę dubrownicką i katedralny skarbiec, plac Gundulicia i plac Luza, a także przejść się główną ulicą starego Dubrownika – ulicą Stradun. Dużą popularność wśród turystów ma też Muzeum Ikon, dubrownicka synagoga, War Photo Limited – wystawa zdjęć z obszarów walk z różnych części świata wykonanych przez najlepszych korespondentów wojennych.

Split

Równie ciekawym chorwackim miastem jest Split. Do najważniejszych zabytków miasta należy pałac cesarza Dioklecjana wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wokół pałacu rozciągają się niezliczone, klimatyczne uliczki pełne restauracji, kawiarń, galerii, obiektów muzealnych i średniowiecznych budynków. Będąc w Split warto zwiedzić Muzeum Etnograficzne, katedrę św. Duje, a także wybrać się na targ rybny i promenadę Riva, przy której znajduje się port rybacki. Godny uwagi jest także XVI-wieczny pałac Kastelet-Crikvine, a także Galeria Mestrovivia prezentująca rzeźby słynnego rzeźbiarza chorwackiego.

Split – miasto w Chorwacji, położone w Dalmacji nad Morzem Adriatyckim | fot.: Fotolia

Pula

Największe miasto półwyspu Istria – Pula także jest niezwykle ciekawym dla turystów miastem. Można tu zobaczyć amfiteatr rzymski, zbudowany za czasów cesarza Wespazjana, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kaplicę Santa Maria Formosa czy też Bramę Herkulesa zbudowaną w I wieku n.e. Duże wrażenie robi też świątynia Romy i Augusta.

Pula jest położona na siedmiu wzgórzach w południowej części Istrii | fot.: Fotolia

Hvar

Często odwiedzanym przez turystów portem adriatyckim jest też Hvar. Jest to miasto na wyspie u wybrzeży Chorwacji. Miasto to może się pochwalić katedrą św. Stefana, ruinami pałacu Hektoroviviów i twierdzą Spanjola. Z baszt twierdzy rozciąga się cudowna panorama. Warto wiedzieć, że miasto jest chętnie odwiedzane przez sławne osoby z całego świata.

Hvar
W 2008 krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO | fot.: Fotolia

Korcula

Zarówno wyspa Korcula jak i jej stolica o tej samej nazwie są częstym celem wycieczek turystów. Miasto zachwyca uroczą, wręcz magiczną starówką. Będąc w tym miejscu nie można pominąć katedry św. Marka, pałacu biskupiego ze skarbcem katedralnym, a także domu Marko Polo – słynnego weneckiego podróżnika. Miasto jest znane także z licznych winiarni, dlatego warto udać się na degustację win.

Korcula
Korčula uważana jest za miejsce narodzin podróżnika, Marco Polo | fot.: Fotolia

Ciekawostki

Chorwacja to idealne miejsce na rejsy jachtami, ponieważ wybrzeże oprócz popularnych kurortów obfituje w piękne, nadmorskie zatoczki, a na morzu znajduje się aż 1246 chorwackich wysp, z czego tylko 47 jest zamieszkanych przez ludzi. Ten kto nie był w Chorwacji pewnie nie wie, że jest to kraj szczycący się największą na świecie ilością plaż i kempingów dla naturystów. Do ciekawostek należy też fakt, ze w Chorwacji znajduje się najmniejsze miasto świata o nazwie Hum. Mieszka w nim zaledwie kilkanaście osób.

Chorwacja szczyci się aż 7 obiektami znajdującymi się na liście UNESCO. Oprócz wspomnianego zabytkowego Pałacu Dioklecjalna, na liście jest też Stare Miasto w Dubrowniku, Park Narodowy Jezior Plitwickich, Stare Miasto w Trogirze, Bazylika Eufrazjusza w Porecu, katedra św. Jakuba w Szybeniku oraz Równina Starego Gradu na wyspie Hvar. Jak więc widać, w Chorwacji nie można się nudzić i jest to miejsce idealne nawet nie na jeden, ale na kilka wyjazdów.


APA