Co warto zobaczyć na Wyspach Kanaryjskich?

1
3486
teneryfa
Teneryfa oraz sąsiednia wyspa Gran Canaria jest często nazywana kontynentem w miniaturze ze względu na kilka typów krajobrazu i kilka stref klimatycznych na nich występujących | fot.: Fotolia

Jeszcze kilka lat temu Wyspy należały do ekskluzywnych kierunków wakacyjnych, jednak dzięki tanim liniom lotniczym hiszpański archipelag na Oceanie Atlantyckim stał się dostępny dla każdego turysty. Na wyspach przez cały rok panuje klimat wiosenno-letni, dzięki czemu Wyspy są też świetnym wyborem dla zimowych podróży.

Archipelag Wysp Kanaryjskich dzieli się na dwie różne grupy: Wyspy Szczęśliwe, położone na zachodzie, czyli Teneryfa, Gran Canaria, La Palma, El Hierro i La Gomera oraz tak zwane Wyspy Purpurowe: Lanzarote i Fuerteventura, które są położone najbliżej lądu kontynentu afrykańskiego.

Na Teneryfie warto zobaczyć stolicę – Santa Cruz, która jest młodym miastem, w którym znajdziemy wiele ciekawych barów, restauracji oraz sklepów. Najbardziej malownicze miasteczka znajdujące się na tej wyspie czyli La Orotava i Icod de los Vinos i gór Anaga i Teno są obowiązkowymi miejscami do odwiedzenia. Warto poświęcić chwilę czasu na odwiedzenie parku narodowego Teide, nad którym góruje wulkan Reide o wysokości nieco ponad 3700 m n.p.m. Spośród licznych atrakcji warto zdecydować się na odwiedzenie prawdziwego wodnego królestwa, czyli aquaparku Siam Park oraz królestwa zwierząt z papugami na czele, czyli Loro Park. Z powodu wulkanicznego charakteru wyspy niemal wszystkie plaże są czarne. Wyjątek stanowi Playa de Las Teresitas, na którą złocisty piach przywieziono aż z Sahary.

Na wyspie Fuerteventura warto odwiedzić jedną ze 150 naturalnych plaż. Najsłynniejszą z nich jest Playa de Sotavento, która dzięki nieustannie wijącym wiatrom (od których pochodzi nazwa wyspy) jest rajem do uprawiania windsurfingu. Dorocznie są tu organizowane konkursy pucharu świata w tej dyscyplinie, na które warto poświęcić chwilę cennego czasu.

Druga co do wielkości wyspa archipelagu, znajduje się 100 kilometrów od wybrzeża Afryki | fot.: Fotolia

Gran Canaria jest trzecią największą wyspą spośród wszystkich wysp należących do archipelagu. W swojej powierzchni dużo zajmują wielkie, piaszczyste plaże oraz wydmy, które są obowiązkowym punktem do obejrzenia w tych rejonach. Na wyspie znajdują się również góry z pieszymi szlakami, doliny z malowniczymi wioskami oraz miejsca z wieloma cennymi zabytkami. Warto również wybrać się do  Palmitos Park, czyli parku ze zwierzętami, w którym między innymi można zobaczyć wytresowane delfiny.

Gran Canaria to „kontynent w miniaturze” – cechuje ją różnorodność klimatyczna, różnice geograficzne oraz różnorodność flory i fauny | fot.: Fotolia

La Gomera to z kolei jedna z najmniejszych wysp. Znajduje się na niej dom Krzysztofa Kolumba, który podczas wyprawy w 1492 zatrzymał się na niej. Warto wybrać się do Parku Narodowego Garajonay, który został wpisany na listę UNESCO.

Lanzarote położona jest najbliżej Afryki oraz uważana jest za najgorętszą, spośród wszystkich wysp archipelagu. Warte zobaczenia są liczne kratery wulkaniczne, jest ich aż kilkaset. Polecamy także odwiedzenie regionu La Geria, gdzie produkowane jest najlepsze wino na całych Wyspach Kanaryjskich.

Lanzarote często nazywana jest „wyspą wulkanów”. Jej powierzchnia w większości utworzona jest przez lawę wulkaniczną | fot.: Fotolia

El Hierro jest najmniejszą i najmniej popularną wyspą archipelagu. Została wpisana na listę UNESCO jako rezerwat biosfery. Polecamy odwiedzenie malowniczej zatoki El Golfo będącej symbolem tej wyspy. Największą atrakcją wyspy jest Puntagrande, czyli najmniejszy hotel na całym świecie.

Od roku 2010 na wyspie El Hierro notowane są częstsze wstrząsy sejsmiczne | fot.: Fotolia

La Palma jest jedną z najmniejszych wysp położoną blisko Teneryfy. Jej największą atrakcją jest szczyt o wysokości 2500 m n.p.m. Roque de los Muchachos, gdzie znajduje się obserwatorium astronomiczne. La Palma jest wyspą, na której najlepiej w Europie można gołym okiem podziwiać pięknie rozgwieżdżone niebo.


MNA