Czy warto odwiedzić Portugalię?

0
986
tramwaj w Portugalii
Stolica Portugalii - Lizbona, to niezwykle charakterystyczne miasto na mapie Europy. Wiele osób kojarzy lizbońskie żółte tramwaje oraz klimatyczną, średniowieczną dzielnicę - Alfama | fot.: Fotolia

Spośród wielu możliwych kierunków podróży warto wziąć pod uwagę odwiedzenie Portugalii. Ten niewielki terytorialnie kraj, leżący w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego i graniczący z Oceanem Atlantyckim ma do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko dobrą pogodę. Warto przyjrzeć się mu i oferowanym przez niego atrakcjom turystycznym.

Najważniejsze miasta

Stolica Portugalii – Lizbona, to niezwykle charakterystyczne miasto na mapie Europy. Wiele osób kojarzy lizbońskie żółte tramwaje oraz klimatyczną, średniowieczną dzielnicę – Alfama. Oprócz tego miasto oferuje zwiedzanie największego w Europie oceanarium prezentującego ponad 25 tysięcy okazów wodnej flory i fauny. Ciekawa zabytkowa architektura oraz słynny most Vasco da Gammy o długości 12 kilometrów, to kolejne argumenty do poznania Lizbony. Żeby doświadczyć wyjątkowego klimatu miasta, warto spędzić trochę czasu przy lampce lokalnego wina, słuchając na żywo Fado, tradycyjnego portugalskiego gatunku muzycznego.

Drugim największym miastem kraju jest Porto. To właśnie stamtąd wywodzi się nazwa gatunku mocnego czerwonego wina. Miasto również posiada swoją średniowieczną dzielnicę – Ribeira, która charakteryzuje się gęstą i stromą zabudową. Często odwiedzanym przez turystów miejscem jest dworzec Sao Bento, posiadający piękne malowidła ścienne, uwieczniające ważne wydarzenia z historii miasta. Jednymi z ważniejszych zabytków Porto są Kościół Kleryków z najwyższą wieżą kościelną w Portugalii oraz katedra z przełomu XII i XIII wieku. Symbolem miasta jest most Luisa I, z którego górnej kondygnacji roztacza się niezapomniany widok na całą okolicę oraz malowniczą rzekę Douro.

Porto, Portugalia
Drugim największym miastem kraju jest Porto. To właśnie stamtąd wywodzi się nazwa gatunku mocnego czerwonego wina | fot.: Fotolia

Kuchnia portugalska

Portugalskie tradycyjne potrawy są bardzo różnorodne. Wykorzystują zarówno mięso jak i ryby oraz owoce morza. Jednym z popularniejszych przysmaków jest suszony dorsz bacalhau, z którego Portugalczycy przyrządzają niezliczoną ilość dań. Potrawą typową dla Porto jest francesinha, kanapka z szynką, boczkiem i mięsem mielonym, zapiekana z sosem pomidorowym i serem. Ta kaloryczna bomba podawana jest z frytkami. Rozpoznawana na całym świecie jest też zielona zupa z jarmużu czyli caldo verde. Oprócz tego warto poznać bogactwo portugalskich serów i wędlin.

Nie tylko Porto

Portugalia słynie w świecie z doskonałych win. Oprócz ciężkiego czerwonego Porto, kolejnym dobrze znanym rodzajem jest Vinho Verde, lekkie i orzeźwiające wino „zielone”. Podobne do Porto jest wino z Madery, czyli Madeira. Podczas dojrzewania w beczkach wino to jest wystawiane na słońce, co wpływa na jego szybsze utlenienie i charakterystyczne słodkie posmaki. Winnice są rozsiane po niemal całym kraju, dlatego w każdej jego części możemy próbować regionalnie produkowanych win. Do szczególnie polecanych należą regiony takie jak Douro, Minho czy Alentejo.

Wyjątkowy klimat

W Portugalii linia brzegowa ma ponad 800 km, a to oznacza wiele malowniczo położonych plaż. Jednymi z chętniej odwiedzanych są te w okolicy Algavre, z fantazyjnymi formacjami skalnymi. Na unikalną atmosferę kraju wpływa też charakter jego mieszkańców. Portugalczycy są niezwykle przyjaźni, uśmiechnięci i pomocni turystom. Podróżując, oprócz sympatycznych ludzi, napotkamy na swojej drodze wiele pięknych małych miasteczek z wyjątkowymi zabytkami.

Portugalia to dobry kierunek podróży. Mnogość zabytków, piękne plaże, i doskonała kuchnia to tylko niektóre przyciągające turystów zalety. Do tego ceny nie należą tam do najwyższych, a turyści mogą się czuć bezpiecznie, gdyż w Portugalii wskaźnik przestępczości jest jednym z najniższych w całej Europie.

GTO