Islandia – wakacje inne niż wszystkie

0
1859
wakacje na Islandii
Wyspa leży bardzo blisko koła podbiegunowego, dlatego panuje tam raczej chłodny klimat oraz wyjątkowo mroźne zimy | fot.: Fotolia

Zbliżają się letnie miesiące, w czasie których większość z nas weźmie urlop i uda się na upragnione wakacje. Przy planowaniu spędzaniu wolnego czasu przede wszystkim zawsze pojawia się pytanie, gdzie się udać, aby zapamiętać ten okres na bardzo wiele lat i czuć się w pełni usatysfakcjonowanym. Jeśli lubisz przygodę, długie wędrówki na łonie natury, cudowne krajobrazy oraz raczej chłodny klimat, dobrym rozwiązaniem może okazać się podróż na Islandię: krainę wulkanów, elfów i magii.

Dla kogo takie wakacje?

Islandia to wyspa położona na północnych krańcach kontynentu europejskiego, zamieszkiwana przez zaledwie nieco ponad 300 tysięcy ludzi. Trudno sobie wyobrazić, ale cały kraj ma tyle samo mieszkańców, co takie polskie miasta jak Bydgoszcz czy Lublin. Jedna trzecia populacji na stałe przebywa w Reykjavik, stolicy tej wyspy, w której znajduje się również najważniejsze lotnisko. W ten sposób Islandia staje się państwem prawie całkowicie pozbawionym ludzi, więc będzie idealną propozycją dla osób, które chcą odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta i wypocząć na łonie natury nieskażonej działalności cywilizacji człowieka. Jest to również zetknięcie z bardzo ciekawą kulturą i nielicznym, wyspiarskim narodem o niezwykłej mentalności. Jeżeli ktokolwiek myśli o leżeniu plackiem na plaży – na Islandii nie znajdzie ani warunków, ani przede wszystkim pogody. To jest wyprawa dla pasjonatów, osób, które uwielbiają odkrywać w swoim życiu coś nowego i aktywnie spędzać czas na górskich wyprawach czy przybrzeżnych rejsach.

Co zobaczyć na Islandii?

Bogactwem Islandii, z których znana jest na całym świecie, jest niesamowite i unikalne środowisko naturalne, którego człowiek nie zdążył jeszcze zdegradować i, miejmy nadzieję, nie uczyni tego jeszcze przez bardzo długi czas. Wyspa leży bardzo blisko koła podbiegunowego, dlatego panuje tam raczej chłodny klimat oraz wyjątkowo mroźne zimy. Sprzyja to powstawaniu oraz utrzymywaniu się lodowców. Islandia jest również obszarem aktywnym tektonicznie – znajdują się na niej czynne wulkany, które co jakiś czas dają o sobie znać mieszkańcom wyspy czy też przebywającym tam akurat turystom.

W Islandii znajdują się także gorące źródła, używane chociażby w popularnych łaźniach, gdzie można zażyć kąpieli w rozgrzewającej wodzie.

Czytaj także:

SPA w błękitnej lagunie

Największym atutem wyspy są jednak przepiękne krajobrazy górskich dolin uformowanych w czasie ostatniego zlodowacenia. Te unikalne glacjalne formy zapierają dech w piersiach turystów, a także stanowią scenografię dla bardzo wielu znanych i cenionych filmowych produkcji. Na Islandii warto również popłynąć w rejs wzdłuż wybrzeża, aby móc delektować się widokiem cudnych, wyjętych jak z obrazka fiordów, czyli obszarów, w których morska woda wlała się w górskie doliny tworząc specyficzne zatoki o niezwykłej urodzie. Na północy znajdują się także stanowiska, w których turyści mogą w określonej części roku obserwować wieloryby.

Wyprawa na Islandię może być więc sposobem na najpiękniejsze wakacje życia. Coraz więcej biur podróży oferuje tego typu wycieczki, warto rozglądać się już dzisiaj.

Czytaj także:

Islandzki strumień świadomości: Marta i Adam Biernat, Rekin i baran

 


MNA