Katowice i Śląskie na weekend: co warto zobaczyć?

0
1219
Katowice nocą
Katowice znane są z życia nocnego, dlatego warto im przyjrzeć się w pierwszej kolejności | fot.: stock.adobe.com

Województwo śląskie i Katowice nie są już kojarzone stereotypowo z kopalniami lub zanieczyszczonym powietrzem, jak to bywało w danych czasach. Takie miasta jak Gliwice, Tychy lub Pszczyna należą do najładniejszych miejsc w Polsce. Śląsk to również piękne góry na południu, gdzie każdy kojarzy Wisłę albo Ustroń. Na pełne zwiedzenie Katowic i Śląska trzeba poświecić parę tygodni, ale warto ograniczyć się do najważniejszych miejsc. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

Piątkowy wieczór: zwiedzanie Katowic 

Katowice znane są z życia nocnego, dlatego warto im przyjrzeć się w pierwszej kolejności. Późnym wieczorem warto wybrać się w okolice ulicy Mariackiej, gdzie znaleźć można mnóstwo barów, restauracji oraz skromniejszych knajp. Zdecydowanie będąc w Katowicach warto obejrzeć kultowy Spodek. Wrażenie robi już sama jego budowa, która przypomina kosmiczny talerz. To miejsce, w którym odbywają się niezapomniane koncerty oraz zawody sportowe, a także targi.

Blisko Spodka można również znaleźć słynną Filharmonię Śląską. Zdaniem specjalistów od akustyki można się tu spotkać z najlepszym udźwiękowieniem koncertowym w Polsce. Niedaleko można znaleźć też podziemne Muzeum Śląskie, które umożliwia wjazd na górę szybu górniczego. Rozciąga się tu piękny widok na najważniejsze ulice miasta. Warto wybrać się tez w okolice nowoczesnego rynku, gdzie nie brakuje centrów handlowych oraz sklepów. w końcu warto zobaczyć także Nikiszowiec – górnicze serce Katowic.

Katowice to także prężnie rozwijająca się gastronomia. W mieście znajdziemy zarówno wspaniałe burgery czy kuchnię włoską, jak i lokalne przysmaki. I zwłaszcza te ostatnie polecamy uwadze Czytelnika.

Katowice: gdzie nocować?

Jadąc do Katowic trzeba pamiętać o tym, że powinniśmy gdzieś zanocować. Idealny do tego będzie hotel Katowice, na przykład B&B Hotel, z którego blisko jest do najważniejszych punktów w mieście. To zaledwie 5 minut drogi od słynnego Spodka, czyli miejsca, gdzie odbywają się wydarzenia sportowe oraz muzyczne. Jeśli będziemy brać udział w targach, a więc nasz wyjazd do Katowic będzie miał charakter służbowy, także warto szukać miejsca, z którego będziemy mieć blisko do pracy. Hotele w centrum Katowic mają to do siebie, że nie ograniczają nas dojazdy do ważnych miejsc, możemy nawet pospacerować po okolicy bez stania w korkach. 

Sobota: szybka wycieczka do śląskich gór 

Będąc w Katowicach warto wsiąść do pociągu w kierunku gór. Można się też wybrać samochodem, gdzie dojazd do Wisły lub Ustronia zajmuje kilkadziesiąt minut. Beskid Śląski to idealne miejsce do wypadów dla całej rodziny. Szczyty rzadko przekraczają 1000 metrów, choć znajdą się też szlaki dla bardziej ambitnych osób. Każdy fan gór kojarzy takie miejsca jak Skrzyczne albo Barania Góra, gdzie swoje źródło ma Wisła. Warto wybrać się również do Bielska-Białej, gdzie blisko miasta zlokalizowana jest Szyndzielnia. Przy okazji warto pozwiedzać samo miasto, gdzie wrażenie robi Zamek Sułkowski, Stary Rynek albo katedra Św. Mikołaja. 

Niedziela: pozostałe miasta województwa śląskiego 

Województwo śląskie to ponad 40 miast, dlatego niemożliwe jest zwiedzenie ich wszystkich. Nie zawsze największe z nich są najładniejsze, gdzie znaleźć można też wiele miejscowości typowo pogórniczych. Zamiast nich lepiej wybrać się np. do Gliwic. Znaleźć można w nich słynną palmiarnię, piękny rynek oraz jedną z największych hal sportowych w kraju, czyli Arenę Gliwice. Nieodkrytym miejscem do wypoczynku są Tychy, gdzie najlepiej udać się nad malownicze jezioro na Paprocanach. 

Fani wesołego miasteczka albo ZOO powinni wybrać się do Chorzowa. Blisko tych miejsc znajduje się słynny Park Śląski, gdzie duża jego część wzorowana jest na stylu japońskim. Znajduje się tu też największy ogród różany w Polsce, o powierzchni ponad 7 hektarów. Warto odwiedzić także park w Pszczynie, po którym często spacerowała kiedyś księżna Daisy. Obowiązkowe jest też zawitanie do jej zamku, który uważany jest za jeden z ładniejszych w Polsce. 

Jak widać nie tylko Katowice, ale i cały region oferuje ciekawe atrakcje zarówno dla indywidualnych turystów, rodzin, jak i ludzi przyjeżdżających w sprawach biznesowych. Warto poświecić czas na zwiedzenie miasta, a nawet okolicznych miejscowości tak, aby przywieźć z Katowic niezapomniane wspomnienia.

OLI