Laos – oaza spokoju w Azji

0
443
mnisi w luang prabang, laos
Zabytkowa starówka Luang Prabang jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest zdecydowanie jedną z głównych atrakcji miast | fot.: stcock.adobe.com

Nie jest łatwo dotrzeć do Laosu, ale ten górzysty, pełen wodospadów kraj zdecydowanie wart jest odwiedzenia. Tym bardziej, że wciąż nie jest celem masowej turystyki. Leżące częściowo na półwyspie, między rzekami Mekong i Nam Khan Luang Prabang jest jedną z największych atrakcji Laosu. Wielu podróżników uważa je za najpiękniejsze miasto Azji Południowo- Wschodniej. 

Luz w Luang Prabang

W Luang Prabang panuje swobodna atmosfera, nie przypominająca żadnej z będących celem turystów metropolii. Ten brak pośpiechu jest uderzający. Dotrzeć do tego niezwykłego miast można samolotem (znajduje się tu międzynarodowe lotnisko), łodzią z Chiang Khong lub Huay Xai bądź autobusem czy samochodem.

Zabytkowa starówka Luang Prabang jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest zdecydowanie jedną z głównych atrakcji miasta. Mieści się tam wiele doskonale zachowanych budynków z okresu kolonialnej Francji. Zwiedzać można powoli, po prostu snując się po mieście, odpoczywając w jednej z licznych kawiarni. Świetnym sposobem na nietuzinkowe poznanie historii Luang Prabang jest poranna wycieczka skuterem z przewodnikiem. Po przejściu przez Stare Miasto wytchnienie znajdziecie na brzegu rzeki Mekong, gdzie nietrudno o cień, a to akurat towar deficytowy. Znajduje się tam też wiele sympatycznych i niedrogich restauracji. Mekong zresztą nadaje się nie tylko na miejsce odpoczynku, ale i na wycieczkę łodzią o zachodzie słońca. Taka przejażdżka trwa zwykle około godziny.

Wzdłuż królewskiego pałacu odbywa się codziennie wielki nocny targ. Na setkach straganów można znaleźć setki straganów z rękodziełem i pamiątkami. Podczas targu ulica jest zamknięta dla ruchu kołowego, można się więc bez przeszkód przechadzać wąskimi alejkami między stoiskami. Targ działa między 17:00 a 22:00. Sam pałac mieści obecnie czynne codziennie Muzeum Narodowe, zdecydowanie warte odwiedzenia.

Wat Xieng Thong to najstarsza świątynia w mieście. Jest również jedną z najważniejszych w historii Laosu i najchętniej odwiedzanych. Jest modelowym przykładem laotańskiej architektury świątyń buddyjskich. Została zbudowana w 1560 roku, a jej tył zdobią niezwykłe szklane mozaiki, powstałe w celu uczczenia 2500 rocznicy śmierci Buddy. Cały kompleks, składający się z wielu budynków i posągów, wart jest obejrzenia.

Wat Xieng Thong, Laos
Wat Xieng Thong to najstarsza świątynia w mieście | fot.: stocka.dobe.com

Co zobaczyć poza miastem?

30 kilometrów od Luang Prabang znajduje się miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. To wodospad Kuang Si, miejsce najpiękniejsze w całym Laosie. To zespól kilku naturalnych zbiorników wodnych i mnóstwo kaskadowych wodospadów. Najlepiej znaleźć się tam wcześnie rano, by w spokoju podziwiać ten cud natury.

Popularna jest także góra Phou Si, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca. Na jej szczycie znajduje się widoczna z daleka świątynia ze złotym chedi. Po drodze na szczyt można albo po prostu podziwiać widoki albo zachwycać się licznymi posągami Buddy.

pagoda Wat Chom Si na górze Phou Si, Luang Prabang, Lao
Pagoda Wat Chom Si na górze Phou Si. Po drodze na szczyt można albo po prostu podziwiać widoki albo zachwycać się licznymi posągami Buddy | fot.: stock.adobe.com

Laos nie jest już co prawda mekką hipisów i palaczy zioła, ale jego swobodny urok udziela się każdemu. Luang Prabang to podobno najpiękniejsze miasto Azji, ale dobrze wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.

PGE