Niewiarygodne przeżycie – Sezon 2019/10 w Alpejskiej Francji

0
1194
Val Thorens Alpy Francuskie
Alpy Francuskie po prostu uzależniają. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Na zdjęciu Val Thorens | fot.: StockAdobe.com

Francuskie Alpy to bajkowa kraina dla miłośników sportów zimowych. To właśnie tam kręci się zimowe spoty reklamowe i rejestruje zimowe krajobrazy do filmów. Stamtąd wywodzą się najlepsi producenci sprzętów do jeżdżenia po śniegowych trasach. Kto kocha narty, wręcz powinien wybrać się w Alpy Francuskie, które są nie tylko malownicze i rozbudzające wyobraźnie, ale przede wszystkim idealnie przystosowane do uprawiania sportów zimowych. Chcąc przeżyć najlepsze chwile, pasjonaci w pierwszej kolejności właśnie tam powinni rozpoczynać sezony zimowe! Alpy Francuskie po prostu uzależniają. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Rozrywka – pogłębianie wiedzy – spełnianie się

Trzeba przyznać że gospodarze w Alpejskiej Francji znają się na rzeczy jak nikt! Dysponują ogromną bazą, doskonałymi trenerami, od których można wręcz chłonąć wiedzę na temat sportu, a także świetnym sprzętem. Wielu ludzi uprawiających sport zawodowo, trenuje właśnie w Alpach, ale i narciarscy amatorzy znajdą tu miejsce dla siebie. Alpy oferują ogromny wybór kurortów oraz tras, które pomogą się spełnić narciarzom, snowboardzistom oraz wszystkim miłośnikom zimowej atmosfery gór.

Pierwsze otwarte kurorty zimowe – ciekawostki

Pogoda w Alpach jest dosłownie idealna do jazdy na stokach – wysokie góry gwarantują stabilną, zimową pogodę i ogrom śniegu. We francuskich Alpach w sezonie 2019/20 już w listopadzie zaczynają się otwierać kurorty. Alpy Francuskie są bowiem jednym krajem z niewielu w Europie, którym pozwalają na to warunki pogodowe. Jednym z pierwszych w kolejności otwarcia kurortów sportowych jest Val Thorens, który w tym sezonie zacznie działać już 21 listopada. Jest on także najwyżej położony – 2300 m n.p.m. – i należy on do 3 słynnych dolin francuskich, które tworzą największą na świecie strefę narciarską. Trzy Doliny we Francji to raj szczęścia dla freestylowców – mieści się tu aż 5 snowparków o łącznej powierzchni 70 tys. m².Wrażenia z tego miejsca są zachwycające.

Kolejnym kurortem jest Val d’lsere dostępny od 28 listopada. Stoki są tu idealne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. W miejscu gdzie przestrzeń tras sięga ponad 300 km, gwarantowane jest, że każdy znajdzie coś dla siebie. Val d’Isère oraz nieodległy Tignes tworzą znany region narciarski L’Espace Killy, który oferuje narciarzom 300 km tras i aż 10 tysięcy hektarów terenów górskich. Całość regionu znajduje się w Parku Narodowym Vanoise i przyciąga narciarzy malowniczymi trasami. Co ciekawe, Espace Killy uważany jest za jeden z najpiękniejszych terenów narciarskich w Europie.

W tym samym czasie jest otwarty również Chamonix-Mont-Blanc, także czynny od 28 listopada. Miejsce jest znane nie tylko z cudownych tras, lecz również niesie w sobie echa odległej historii sięgającej XIX wieku. To wówczas śmiałkowie, Jacques Balmat i Michael Gabriel, weszli na Mont Blanc i tym samym zdobyli najwyższy szczyt Europy (jeśli nie uwzględnimy rosyjskiego Elbrusa). Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1924 roku właśnie w tym mieście. Chamonix to niezwykle urokliwe, słoneczne i bogate w atrakcje turystyczne miasteczko, które z pewnością warto odwiedzić.

Kolejny rejon wart polecenia to La Rosiere – wyjątkowy teren narciarski (leżący na wysokości 1850 m n.p.m. u samych podnóży Mont Blanc) w Sabaudii, w dolinie Tarentaise. Stoki opadają tu zarówno na teren Francji, jak i Włoch. Warto zwrócić uwagę, że odpowiednie ukształtowanie terenu daje wiele możliwości jazdy w puchu. Widoki z południowej strony doliny oraz typowa dla regionu architektura zapierają dech w piersiach, a 1 gondolka, 18 kolejek krzesełkowych i 19 orczyków gwarantują doskonałą zabawę.

Inne zimowe kurorty w Alpach francuskich jak Megeve, Meribell, Les Menuires, Alpe d’Huez, Courchevel są otwarte od 5 grudnia. Avoriaz – 11 grudnia. Les Arcs, Vars, La Plagne oraz Morzine są czynne od 12 grudnia. Spełniają bez zastanowienia pasjonatów dyscyplin sportowych w całości. Piękne widoki dla ich towarzyszy i wiele różnych atrakcji sprawi, że to będzie niezapomniany i magiczny czas.

Francuskie Alpy – z kim jechać?

Sezon zimowy 2019/20 najlepiej rozpocząć od wyjazdu w Alpy do Francji. Wspaniałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie, masa tras dla początkujących i zaawansowanych oraz zapierające dech w piersiach widoki pozwolą maksymalnie wykorzystać zimowy urlop.

Jednym ze sprawdzonych tour operatorów oferujących zimowe szaleństwa w Alpach Francuskih jest SnowShow, który rozpoczyna sezon wraz z pierwszymi wyjazdami już 6 grudnia. Pierwsze wyprawy zabiorą narciarzy właśnie do Orelle – Val Thorens (3 Doliny), studenckiego Risoul czy stacji narciarskiej Isola 2000 znajdującej się w Południowych Alpach w departamencie Alp Nadmorskich. Wyjazdy narciarskie SnowShow to gwarancja dobrej zabawy z ludźmi, dla których góry są pasją i sposobem na najlepszy wypoczynek zimą.


OLI