Park Yellowstone – czego o nim nie wiesz?

0
938
Grand Prismatic Spring
To najstarszy park narodowy na świecie Park Yellowstone został założony 1 marca 1872 roku przez osiemnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych -Ulyssesa S. Granta | fot.: stock.adobe.com

Park Yellowstone to jedno z najciekawszych miejsc nie tylko na mapie Stanów Zjednoczonych, ale i całego świata. Rokrocznie przyciąga do siebie miliony turystów spragnionych kontaktu z dziką, nieokiełznaną naturą. Co takiego sprawia, że wiele osób nie może przejść obok niego obojętnie? Sprawdź.

Groźny superwulkan

To właśnie przede wszystkim z zagrożeniem kojarzy się wszystkim wulkan Yellowstone. Co jakiś czas naukowcy nie potrafią sobie odmówić przyjemności straszenia nas gwałtowną erupcją, która według nich ma odmienić oblicze Ziemi. Oczywiście na gorsze. Podobno wybuch może nastąpić w każdej chwili. Czy to oznacza, że każdy z odwiedzających Park Yellowstone jest potencjalnym samobójcą? Cóż, jeśli umierać, to przynajmniej spektakularnie!

Ciekawostki o Parku Yellowstone:

 1. To najstarszy park narodowy na świecie – Park Yellowstone został założony 1 marca 1872 roku przez osiemnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Ulyssesa S. Granta.
 2. Największe skupisko gejzerów – ponad połowa gejzerów na świecie znajduje się właśnie w Yellowstone.
 3. Największe naturalne jezioro na dużej wysokości w Ameryce Północnej.
 4. Znaczne wahania temperatur – w Parku Yellowstone temperatura potrafi przechodzić od wyjątkowo wysokiej (37 stopni) do mroźnej (nawet -54).
 5. Słynny gejzer Old Faithful – wyrzuca z siebie strumienie gorącej wody i pary średnio co 92 minuty.
 6. Kraina wodospadów – w Yellowstone znajduje się ich ponad 290!
 7. Współdzielone dziedzictwo – Yellowstone leży na terytorium trzech stanów: Montana, Wyoming i Idaho.
 8. Drżący grunt – co roku park nawiedza od 1000 do 3000 trzęsień ziemi.
 9. Matecznik bizonów – to ostatnie miejsce w Stanach Zjednoczonych, w którym można spotkać dzikich przedstawicieli tego gatunku.
 10. Iglaste lasy – pokrywają około 80% powierzchni Parku Yellowstone.
 11. Coś dla miłośników pieszych wędrówek – znajdziecie tu ponad 1600 kilometrów szlaków turystycznych!
 12. Czający się olbrzym – ostatnia olbrzymia erupcja miała miejsce jakieś 640 tysięcy lat temu.
 13. Raj każdego ornitologa – w Yellowstone mieszka ponad 280 różnych gatunków ptaków.
 14. Otoczony pasmami Gór Skalistych.
 15. Grand Prismatic Spring – największe gorące źródła w Parku Narodowym Yellowstone i w Stanach Zjednoczonych. Źródła tworzące jezioro o szerokości od 90 do 120 metrów i głębokości 37 metrów wyrzucają 2,2 tysięcy litrów wody na minutę.

Zachwycająca różnorodność terenu

W Parku Narodowym Yellowstone poza znanymi wszystkim gejzerami, jeziorami, gorącymi źródłami i wodospadami można natknąć się także na m.in:

 • wulkany błotne
 • kaniony
 • naciekowe tarasy mineralne
 • fumarole

Czym są fumarole?

Fumarole są typem wulkanicznych wyziewów, które towarzyszą aktywnym wulkanom. Cuchnące gazy najczęściej są połączeniem dwutlenku siarki, pary wodnej i chlorowodoru.

Park Yellowstone z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom natury i ekologii. Te ogromne połacie ziemi aż proszą się o aktywną eksplorację! Planując wyjazd do Stanów Zjednoczonych warto zarezerwować sobie czas na zwiedzenie Yellowstone. Nigdzie indziej nie znajdziecie takiej bioróżnorodności! I do tego ta myśl o drzemiącym pod stopami gigancie pełnym wrzącej magmy! Czyż to nie ekscytujące? Dołączycie do grona milionów zadowolonych turystów? Tak wielkie rzesze ludzi naprawdę mogą się mylić!

PSZ