Patent żeglarski – co należy zrobić i jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać?

0
1394
dziewczyna na jachcie
Na rozpoczęcie przygody z żeglarstwem nigdy nie jest za późno | fot.: stock.adobe.com

Wakacje na Mazurach, słońce, woda i jacht – idealne warunki aby złapać „bakcyla”. Początek sezonu to idealny moment aby rozpocząć drogę do zdobycia patentu żeglarskiego, który otworzy Ci drogę do przeżycia nowej, niezapomnianej przygody.

Patent żeglarski jak zrobić

Na samym początku należy zastanowić się nad tym jakie formalności i warunki należy spełnić. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem (ustawa z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, Dz. U. z 2013 r. poz. 1458 oraz rozporządzenie Ministra Sportu z 09.04.2013, Dz.U.poz.460) patent żeglarski (jest dokumentem uprawniającym do kierowania jachtem określonej wielkości po określonych rodzajach wód) jest niezbędny do pływania jachtem żaglowym o długości kadłuba powyżej 7,5 metra oraz jachtem motorowym o mocy silnika wyższej niż 10 kW (13,60 KM).

W praktyce, jeżeli spędzanie urlopu pod żaglami Ci się spodobało, musisz postarać się o zdobycie patentu żeglarskiego. Jednak czy każdy może się o to ubiegać? Patent żeglarza jachtowego (pierwszego stopnia) może uzyskać osoba, która ukończyła 14 lat.

Kursy żeglarskie

Patent możemy zdobyć zdając egzamin z wiedzy i umiejętności. Aby do takiego testu podejść musimy wcześniej wziąć udział w kursie, który pozwoli nam na zdobycie odpowiednich kompetencji. Kursy odbywają się w sezonie, od wiosny do jesieni. Mamy dostęp do szerokiego wachlarza ofert – przez wyjazdy weekendowe, do aż do tych trwających dwa tygodnie. Zwykle dzielą się one na zajęcia praktyczne i wykłady, często przed wyjazdem organizatorzy udostępniają odpowiednie materiały, aby kursanci pojawili się posiadając już niezbędne podstawy wiedzy teoretycznej. Egzamin i wydanie patentu zawsze zapewnia organizator kursu. Często można też się ubiegać o certyfikat ISSA, umożliwiający żeglowanie po wodach zagranicznych. Koszty egzaminów zawarte w przedziale od 50 do 250 zł.

Stopnie patentu żeglarskiego

Pierwszy stopień to patent żeglarza jachtowego. Uprawnia on do prowadzenia wszystkich jachtów żaglowy po wodach śródlądowych oraz jachtów żaglowych o długości nie przekraczającej 12 metrów po morskich wodach wewnętrznych, w porze dziennej. Wymagane jest ukończenie 14 lat.

Drugi stopień to jachtowy sternik morski. Dodaje uprawnienia do prowadzenia jachtów do 18 metrów po morskich wodach wewnętrznych. Umożliwia także prowadzenie jachtów motorowych zarówno po wodach śródlądowych jak i morskich wodach wewnętrznych. Do zdania tego egzaminu należy być osobą pełnoletnią i odbyć minimum dwa rejsy po wodach morskich o czasie nie krótszym niż 200 godzin.

Najwyższym stopniem jest kapitan jachtowy. Można stwierdzić, że może on pływać czym chce i gdzie chce. Aby uzyskać ten stopień należy odbyć  aż 1200 godzin żeglugi.

Na rozpoczęcie przygody z żeglarstwem nigdy nie jest za późno. Jest to dziecina ciesząca się powodzeniem zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Warto zainwestować czas w zdobycie uprawnień, aby móc się cieszyć żeglugą. Jest to bardzo przyjemny sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną, na łonie natury, rozkoszując się beztroskimi chwilami.


OŁĘ