Rainbow zbadał za co Polacy kochają Grecję

0
1181
Przewaga Grecji nad pozostałymi chętnie odwiedzanymi krajami utrzymuje się od kilku lat, a w ubiegłym sezonie jako niekwestionowanego lidera rankingu wybrało ją prawie 32% osób korzystających z ofert biur podróży | fot.: pixabay

W 2018 roku ponad 30% turystów z Polski w okresie urlopowym wybrało Grecję na miejsce letniego wypoczynku. Przewaga Grecji nad pozostałymi chętnie odwiedzanymi krajami utrzymuje się od kilku lat, a w ubiegłym sezonie jako niekwestionowanego lidera rankingu wybrało ją prawie 32% osób korzystających z ofert biur podróży.

Biuro Rainbow opracowało raport na podstawie badania ankietowego, w którym wzięło udział ponad 1100 respondentów. W ankiecie uczestniczyły osoby, które odwiedziły Grecję co najmniej raz w życiu. Dowiadujemy się z niego między innymi, że Polacy wybierają Grecję z uwagi na trzy ich zdaniem najbardziej istotne czynniki: atrakcje turystyczne, niski koszt wycieczki oraz bliską odległość od Polski.

Trzech na czterech ankietowanych wybrało wczasy w Grecji dwa i więcej razy. Blisko 82% Polaków podróżujących do tego kraju zdecydowało się skorzystać z usług biura podróży, zaś 15% wybrało organizację wyjazdu i pobytu na własną rękę. Wśród osób, które odwiedziły Helladę za pośrednictwem touroperatora prawie 72% wybrało ofertę All Inclusive.

Wyniki badania pokazują, że Republika Grecka, naprawdę potrafi rozkochać w sobie turystów. Ponad połowa ankietowanych (53%) odpowiedziała bowiem, że odwiedziła ten piękny kraj co najmniej trzy razy. Minimum dwa razy odwiedziło Helladę 20% osób ankietowanych, zaś 27% miała okazję być w niej tylko raz.

Lubimy zwiedzać zabytki i plażować

86% ankietowanych zadeklarowało, że plażowanie to dla nich najbardziej atrakcyjna opcja podczas urlopowego wypoczynku. Niewiele mniej uznało zwiedzanie zabytków jako najbardziej atrakcyjną dla siebie formę spędzania wolnego czasu (82% ankietowanych). Jedynie co piąta osoba jest zainteresowana górskimi wycieczkami i uznała tę formę aktywności za ciekawą. Wycieczki  z przewodnikiem i rejsy statkiem lub promem cieszą się nieco mniejszą popularnością, zaś wypoczynek na terenie hotelu jest najbardziej atrakcyjną opcją dla 41% ankietowanych.

Chętniej odwiedzamy wyspy niż część kontynentalną

Ponad połowa respondentów (53%) podczas podróży do Grecji zwiedziła zarówno kontynent, jak i co najmniej jedną wyspę. 36% osób obrało za cel podróży tylko część wyspiarską, nie uwzględniając zwiedzania kontynentu w swoim planie urlopowym, zaś niewiele ponad 10% odwiedziło wyłącznie stały ląd. W pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych wysp znalazły się Kreta, która stanowiła cel podróży 58% osób. Rodos, Zakynthos oraz Korfu (powyżej 35% odpowiedzi każda), a także Santorini (25% odwiedzających turystów). Wśród pozostałych, mniejszych wysp, które chętnie odwiedzano, znalazły się między innymi Kos, Skiathos, Kefalonia, Thassos, Lefkada, Lesbos oraz Mykonos.

Cenimy wygodę i wyjazdy z biurem podróży

Wśród osób, które odwiedziły Grecję za pośrednictwem touroperatora prawie 72% wybrało ofertę All Inclusive, z czego 60% zaznaczyło, że decydowało się na tę formę wypoczynku podczas każdego wyjazdu, a 25% prawie za każdym razem. Pozostali respondenci wskazywali, że rzadko podróżowali do Grecji korzystając z ofert All Inclusive, a jeśli już się na to decydowali, to tylko wtedy, gdy wyjazd był związany ze szczególną okazją. Respondenci zostali także zapytani o częstotliwość korzystania z oferty Last Minute podczas wycieczek do Grecji. Wyniki pokazały, że 35% wszystkich osób odwiedzających Helladę choć raz wybierało tę opcję, z czego prawie 36% decydowało się na skorzystanie z możliwości wyjazdu na ostatnią chwilę prawie za każdym razem, 29% zawsze, a 34% rzadko.

Więcej informacji na temat zwyczajów podróżniczych Polaków związanych z Grecją można znaleźć w opublikowanym niedawno raporcie na stronie biura podróży Rainbow: https://r.pl/do-pobrania/raporty/wyjazdy_polakow_do_grecji_raport_RAINBOW.pdf


Notka prasowa