Wynajem żaglówki – jak to zrobić, by nie żałować?

0
732
para na żaglówce
Wynajem żaglówki, która jest mniejszych rozmiarów, sprawi, że będzie łatwiej nią sterować | fot.: stock.adobe.com

Żeglarstwo jest sportem, który zyskuje coraz szersze grono sympatyków. Na początku zawsze pojawia się wiele pytań. Nie wiadomo jaką żaglówkę wynająć, gdzie się udać i na co zwrócić uwagę, by potem nie żałować swojej decyzji. Co wziąć pod uwagę, gdy chce się wynająć żaglówkę?

Firma czarterowa – dobry wybór na początek przygody z żeglarstwem

Gdy chce się wynająć żaglówkę, warto zapoznać się z ofertą firm czarterujących łódki. Jest ich na rynku sporo. Trzeba zastanowić się najpierw:

  • Po jakim akwenie będzie się pływać?
  • Jakiej łódki będzie się potrzebować?
  • Na jak długo chce się wypłynąć?
  • Z iloma osobami chce się wypłynąć w rejs?
  • Jakim budżetem się dysponuje?
  • Jakie ma się doświadczenie w pływaniu?

Po przeanalizowaniu tych pytań należy przejrzeć ofertę firm czarterujących łódki. Potem popytać pływających znajomych o opinie na temat danej firmy lub poszukać na żeglarskich forach dyskusyjnych, z usług której firmy warto korzystać, a którą lepiej omijać szerokim łukiem.

Doświadczenie załogi, a wielkość wynajętej żaglówki

Kluczową rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę, gdy wypływa się w rejs, jest doświadczenie załogi. Im mniejsze doświadczenie i opływanie członków załogi, tym mniejszą jednostkę należy wynająć. Mniejsze żaglówki są łatwiejsze do prowadzenia i mniej kłopotliwe w obsłudze. Z takimi łódkami poradzi sobie nawet niedoświadczony kapitan i niewprawna załoga.

Wynajem żaglówki, która jest mniejszych rozmiarów, sprawi, że będzie łatwiej nią sterować. Manewrowanie na wodzie, zwroty, poruszanie się po porcie, zatrzymywanie łódki – to wszystko będzie dużo łatwiejsze, niż w przypadku większej jednostki.

Większe łódki przeznaczone są dla osób bardziej doświadczonych.  Wymagają one lepszej precyzji w przeprowadzaniu manewrów i umiejętności manewrowania cięższą jednostką w ciasnych przestrzeniach portowych.

Komfort rejsu – wyposażenie żaglówki

Nie każda żaglówka jest taka sama. Zasadniczym pytaniem, jakie powinno się sobie zadać, jest to, w jakich warunkach chce się spędzić rejs? Czy załoga przykłada dużą wagę do komfortu? Czy wymaga tego, by na pokładzie znajdował się prysznic i toaleta? A może jest w stanie korzystać z pryszniców i toalet portowych? Wraz ze zmniejszeniem komfortu wyposażenia żaglówki, zmniejsza się też cena jej wynajęcia. Warto odpowiedzieć sobie na te wszystkie pytania przed wypłynięciem w rejs, tak aby potem podczas wspólnego wypoczynku nie być rozczarowanym i nie żałować swoich decyzji

Dobrze też się zastanowić, jaką formę wypoczynku się planuje. Czy będzie to życie portowe w topowych miejscowościach? A może spokojne oddawanie się kontaktowi z przyrodą, gdzieś na uboczu, z dala od zgiełku miasta? Gdy wybiera się tę drugą formę wypoczynku, warto wynająć łódkę z większą ilością kanistrów na czystą wodę. Dobrze też wyposażyć się w dodatkowy akumulator, który pozwoli na bezproblemowe ładowanie urządzeń elektronicznych np.: telefonów komórkowych, aparatów czy laptopów. Taki akumulator zapewni też zasilanie oświetlenia łódki, gdy będzie się nocować z dala od dużych portów.

Wiadomo, że przed pierwszym wynajęciem żaglówki pojawia się zawsze wiele wątpliwości. Trzeba się do tego dobrze przygotować. Dobrze jest popytać znajomych, o to, na co zwrócić uwagę. Poczytać w Internecie, z czym ludzie mieli najwięcej problemów. Zadzwonić do kilku firm wynajmujących łódki i dowiedzieć się, co oferują i w jakiej cenie. Trzeba też przedyskutować temat z załogą, z którą chce się wypłynąć w rejs. Przed wynajęciem łódki dobrze jest poznać preferencje przyszłych towarzyszy podróży, tak aby potem nikt nie miał do siebie nawzajem pretensji.

BPU