Najdroższa kawa na świecie

0
1269
Aromatyczna kawa w filiżance
W Europie kawa pojawiła się najprawdopodobniej w końcu XVI wieku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ludzkość ceni ją za jej pobudzające właściwości i doskonały smak. Wiele osób nie dopuszcza myśli, aby rozpocząć udany dzień bez filiżanki aromatycznej, gorącej kawy. Kawa wymieniana jest, jako jeden z podstawowych artykułów spożywczych oraz najważniejszych towarów na świecie. Podczas procesu palenia ziaren kawy powstaje wyjątkowa mieszanina związków aromatycznych, jest ich około siedmiuset. Kopi luvak – najdroższa kawa na świecie kosztuje około 1 000 euro za kilogram.

Filiżanka historii

Ojczyzną kawy jest Etiopia. W roku 850 pojawiły się pierwsze wzmianki o jej odkryciu. Większą popularność zyskała dopiero około roku 1100. Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od arabskiego słowa kahwa. Inny prawdopodobny rodowód nazwy wywodzi się z historycznego etiopskiego miasta Kaffa. W Europie kawa pojawiła się najprawdopodobniej w końcu XVI wieku. Z uwagi na ówczesne sposoby transportu towarów, kawę, jako pierwsi poznali mieszkańcy miast portowych: Amsterdamu, Hamburga czy Londynu. W Anglii – Oxfordzie powstała w roku 1652 pierwsza kawiarnia w Europie. W Polsce kawa zyskała popularność na przełomie XVII i XVIII wieku. Co oczywiste na początku tylko wśród ówczesnych elit jednak stopniowo stawała się napojem coraz bardziej popularnym, który łatwiej można było zdobyć.

Co daje nam kawa?

Ziarna krzewu kawowego kryją w sobie wiele korzystnych dla naszego zdrowia substancji, oto one:

  • Kofeina;
  • Polifenole (przeciwutleniacze);
  • Białko;
  • Tłuszcze;
  • Węglowodany;
  • Garbniki.

Zwłaszcza przeciwutleniacze mają bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Działają ochronnie na nasze serce oraz naczynia krwionośne. Przeciwdziałają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Zapobiegają również procesowi tworzenia się wolnych rodników. Zdecydowanie opóźniają procesy starzenia. Dodatkowo mają działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne.

Jednak to, za co zdecydowanie najbardziej doceniamy kawę, jest, jej pobudzający wpływ na nasz organizm. Takie działanie ma zawarta w ziarnach kawy kofeina. Przyjrzyjmy się, zatem jak działa na ludzki organizm.

Kofeina relatywnie szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie osiąga po około 30 minutach po wypiciu naparu. Działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki czemu myśli i pracuje się nam znacznie lepiej. Substancja ta podnosi również poziom serotoniny zwanej hormonem szczęścia. To dlatego po spożyciu filiżanki naparu nasze samopoczucie ulega poprawie. Jak dowiodły eksperymenty już sam zapach oraz aromat kawy dobrze działa na nasz nastrój.

O zawartości kofeiny w kawie decydują trzy podstawowe czynniki:

  • Gatunek kawy – ziarna robusty zawierają w sobie aż dwa razy więcej kofeiny od arabiki;
  • Metoda, którą przygotowywane są ziarna – im dłużej ziarna są palone, zawartość kofeiny jest mniejsza;
  • Sposobu parzenia kawy – jego długość sprzyja przenikaniu cząsteczek kofeiny do naparu.

Najdroższa kawa na świecie

Kopi luvak to zdecydowanie najdroższa kawa na świecie, cena jednego kilograma wynosi około 1000 euro. Jaka historia towarzyszy jej odkryciu? Jakie ma właściwości oraz co powoduje, iż jej cena rynkowa osiąga tak zawrotną wartość?

Początków pozyskiwania ziaren kawy kopi luvak, należy upatrywać w czasach holenderskiego panowania kolonialnego w południowo-wschodniej Azji. Pracownicy zatrudnieni na plantacjach kawy mieli kategoryczny zakaz zbierania ziaren dla własnych potrzeb. Z pomocą przyszedł im łaskun muzang, zwany inaczej łaskunem palmowym. Ten drapieżny ssak w składzie swojej bogatej diety posiadał również najlepsze jagody krzewu kawowego, a precyzyjnie rzecz ujmując ich miąższ. Ziarna kawowca nie ulegały strawieniu i wraz z odchodami zwierzęcia były wydalane. Okazało się, że pozyskane w ten sposób ziarna charakteryzuje wyjątkowa delikatność oraz jest ona pozbawiona goryczy. Co oczywiste plantatorzy kawy bardzo szybko docenili również ich wyjątkowe walory.

Co powoduje, że kopi luvak jest najdroższą kawą na świecie? Niewątpliwie poza unikalnym smakiem na jej rynkową wartość wpływ ma niewielka podaż. Rocznie na rynek trafia jedynie około 300 – 400 kilogramów tej kawy. Z pewnością na fakt, iż ten gatunek kawy jest najdroższy na świecie wpływ ma pewnego rodzaju etykieta picia, która mu towarzyszy.

Rozkoszujmy się zatem filiżanką naszej ulubionej kawy. Bez względu czy to najdroższa kawa na świecie, czy też nasza ulubiona mieszanka aromatycznych ziaren. Kawa spożywana w rozsądnych ilościach z pewnością przyniesie wiele korzyści dla naszego zdrowia oraz zapewni nam wspaniałe doznania smakowe.


Materiał partnera zewnętrznego