Emocje na ekranie – najlepsze telewizory do filmów i seriali

0
892
rozdzielczość telewizora
Jednym z najbardziej istotnych parametrów, które powinieneś uwzględnić, wybierając telewizor, jest rozdzielczość ekranu | fot.: scentre.pl

Szukasz telewizora, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez Netflixa i inne serwisy streamingowe? Chcesz cieszyć się obrazem w najwyższej jakości? Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając telewizor.

Rozdzielczość – HD czy 4K?

Jednym z najbardziej istotnych parametrów, które powinieneś uwzględnić, wybierając telewizor, jest rozdzielczość ekranu. Za jej pomocą określana jest liczba pikseli, jaka może zostać wyświetlona przez dane urządzenie. Ten parametr ma ogromny wpływ na odczucia towarzyszące filmowemu seansowi. Piksele są to miniaturowe punkty, z których budowany jest obraz ‒ im większa liczba pikseli wykorzystana zostanie do stworzenia obrazu, tym bardziej satysfakcjonująca będzie jego szczegółowość. Rozdzielczość zapisuje się w formie Y × Z, gdzie Y oznacza liczbę linii pikseli wyświetlanych w poziomie, a Z – w pionie. Do niedawna najpopularniejsze na rynku były telewizory wyświetlające obraz zgodny ze standardem HD (High Definiton) w rozdzielczości 1280 × 720 (720i lub 720p) oraz 1920 × 1080 pikseli (1080i lub 1080p – Full HD). Sygnał HD oferuje ponad 150 stacji telewizyjnych, ogromny wybór materiałów w tej jakości dostępny jest również on-line. Od pewnego czasu coraz większym zainteresowaniem cieszą się telewizory dostosowane do wyświetlania obrazu w rozdzielczości Ultra HD (3840 × 2160 pikseli), określanej również mianem 4K. Nazwa „4K” pochodzi od 4 tysięcy (w zaokrągleniu) poziomych linii pikseli. Telewizory 4K oferują obraz, którego szczegółowość usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających widzów. Co więcej, technologia UHD pozwala na wykorzystanie trybu HDR (High Dynamic Range) ‒ zapewnia on nasycone, realistyczne barwy. Polscy nadawcy dopiero przygotowują się do wprowadzenia kanałów 4K, ale coraz więcej treści w tej jakości dostępnych jest za to on-line, w bibliotekach serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon. Materiały w jakości 4K znajdziesz również na płytach Ultra HD Blu-ray.

Telewizory Sony Bravia

Z myślą o widzach, którzy poszukują rozrywki w najwyższej jakości, firma Sony stworzyła serię telewizorów Bravia: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_oled. Modele z tej linii wyświetlają obraz w rewelacyjnej jakości 4K i, co ważne, wyposażone są w matryce OLED, które w przeciwieństwie do tańszych matryc LCD, oferują bardzo wysoki kontrast oraz niezwykle satysfakcjonujące głębię czerni. Telewizory OLED umożliwiają ponadto wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie daje opisany już tryb HDR. Obraz wyświetlany przez telewizory Sony Bravia wyróżnia się wiernie odwzorowanymi kolorami – jest to zasługa zaawansowanej technologii Object-based HDR Remaster. Natomiast technologia Motionflow XR zapewnia płynny i ostry obraz, nawet w przypadku najbardziej dynamicznych ujęć, typowych dla filmów akcji czy transmisji wydarzeń sportowych. Telewizory z serii Bravia działają w oparciu o system operacyjny Android TV ‒ dzięki temu na urządzeniu możesz zainstalować aplikacje, takie jak YouTube, Netflix, HBO GO czy Ipla i korzystać z nich z poziomu telewizora. Sony Bravia TV wyposażone są ponadto we wbudowany moduł Chromecast – umożliwia on strumieniowanie wideo na ekran telewizora za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Chromecast umożliwia streamowanie obrazu bezpośrednio z przeglądarki Google Chrome, a także z urządzeń mobilnych wyposażonych w Androida lub iOS. Dzięki temu rozwiązaniu wideo, które oglądasz akurat na smartfonie, może błyskawicznie zostać przesłane na ekran telewizora.

Rozwiązania dla fanów kina

Telewizory z serii Sony Bravia wyposażone są porty HDMI – dzięki nim bez problemu skomunikujesz telewizor z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak laptop, kamera cyfrowa czy dekoder. Z kolei port USB umożliwia wygodne odtwarzanie plików wideo zapisanych w przenośnej pamięci. Za pośrednictwem portu USB możesz podłączyć do telewizora zewnętrzny dysk twardy, który może być wykorzystany do magazynowania nagrywanych programów telewizyjnych. Jest to możliwe dzięki funkcji HDD USB Rec, w którą wyposażone są telewizory Bravia. Aby rozpocząć nagrywanie wybranego programu, wystarczy nacisnąć przycisk REC znajdujący się na pilocie. Istnieje również możliwość zaprogramowania nagrywania, tak aby rozpoczęło się automatycznie o wyznaczonej przez Ciebie godzinie. Urządzenia z serii Bravia obsługują dyski zewnętrzne o pojemności do 2 TB – dzięki temu nie przegapisz żadnego odcinka ulubionego serialu.


Artykuł sponsorowany