Czy warto inwestować w Bitcoin Gold?

0
827
bitcoin gold
Bitcoin Gold można trzymać jako inwestycję długoterminową i czerpać zyski, a także aktywnie kupować i sprzedawać walutę w momencie, gdy sprzyjają temu ceny | fot.: stock.adobe.com

Bitcoin Gold to najbardziej rozpoznawalny hard fork kryptowaluty Bitcoin, który pojawił się na rynku walut cyfrowych w październiku 2017 roku. Twórcom Bitcoin Gold przyświecał jeden główny cel – doprowadzenie do ponownego zdecentralizowania bitcoinów, które od 2009 zmieniły nieco kierunek, jaki wytyczył im twórca, Satoshi Nakamoto. 

Bitcoin bazuje na technologii blockchain. Bitcoin Gold to hard fork Bitcoina, czyli nowa wersja blockchain, w której nowe węzły nie akceptują już starszych wersji blockchain. Tę sytuację można porównać do rozwidlenia dróg, w którym jedna z nich prowadzi do zmodernizowanego blockchain, a druga z nich to wcześniejszej wersji, czyli pozostaje bez zmian.

Dlaczego powstał Bitcoin Gold i jakie problemy Bitcoina może rozwiązać?

Platforma crypto genius to świetny wybór, jeśli rozważasz rozpoczęcie handlu kryptowalutami.

1.   Wydobywanie kryptowaluty

Proces wydobywania Bitcoinów jest uważany za dość kontrowersyjny. Jest to także pierwsza z kwestii, z którą chcieli zmierzyć się twórcy Bitcoin Gold. Bitcoin Gold posiada nowy algorytm usprawniający wydobywanie kryptowaluty o nazwie Equihash BTG. Jest to algorytm bazujący na proof of work

Wydobywanie kryptowaluty wg Bitcoin: ze względu na coraz trudniejszy proces rozwiązywania zagadek matematycznych, wydobywanie bitcoinów wymaga coraz lepszego sprzętu komputerowego. Wydobywanie bitcoinów tym sposobem jest uważane za niezwykle czasochłonne. Przestaje się ono opłacać dla pojedynczych “górników”, którzy dotychczas wydobywali kryptowalutę na swoich komputerach osobistych. 

Wydobywanie kryptowaluty wg Bitcoin Gold: Bitcoin Gold zmodyfikował algorytm wydobywania kryptowaluty, przez co nie wymaga ona zaangażowania specjalistycznego sprzętu dostępnego dla wybranych użytkowników. Dzięki temu dostęp do wydobywania kryptowaluty posiadają także mniejsi górnicy, a cały proces dystrybucji tokenów jest sprawiedliwy i bardziej wydajny. Proces nadal pozostaje anonimowy i bezpieczny.

2.   Ataki na bloki

Kryptowaluta to łakomy kąsek dla wszystkich cyberprzestępców, a Bitcoin regularnie odnotowuje mniej lub bardziej udane ataki hakerskie. Według twórców Bitcoin Gold, winę ponosi wadliwy algorytm proof of work. Bitcoin Gold ma więc charakteryzować się większą odpornością na ataki zewnętrzne, jednak do tej pory odnotowano już kilka prób ataków i kradzieży tokenów Bitcoin Gold z portfeli użytkowników.

Czy warto inwestować w Bitcoin Gold?

Bitcoin Gold przez niektórych jest stawiany w opozycji do Bitcoina, z kolei inni widzą w nim dobre dopełnienie najpopularniejszej kryptowaluty. 

Nie ma wątpliwości co do tego, że Bitcoin Gold to niestabilna i ryzykowna kryptowaluta, jednak w tym przypadku nie różni się od pozostałych walut cyfrowych, które z reguły charakteryzują się dużymi wahaniami cen. Decydując się na inwestowanie w Bitcoin Gold, należy więc dobrze zrozumieć swoje cele inwestycyjne oraz upewnić się, że Bitcoin Gold będzie częścią dobrze zdywersyfikowanego portfela, który będzie w stanie pokryćewentualne straty wynikające ze spadków cen. 

Bitcoin Gold posiada krótką, jednak dość burzliwą historię. Niektórzy eksperci mają wątpliwości co do skuteczności zabezpieczeń blockchain BTG, z drugiej strony jeden z współtwórców Bitcoin Gold mierzył się z zarzutami o dodawanie ukrytej prowizji za wydobywanie kryptowaluty. Przez chwilę BTG został wyłączony z użycia w jednej z największej z giełd kryptowalutowych, Coinbase. Wydaje się jednak, że te problemy BTG ma już za sobą. 

Z drugiej strony, inwestorzy mogą być zaintrygowani planami BTG. Bitcoin Gold aktywnie bada możliwości rozwoju inteligentnych kontraktów w swoim blockchain, a także planuje rozwinąć własną sieć między kryptowalutami a walutami fiat. Ambicje twórców Bitcoin Gold są wysokie – na liście priorytetów znajduje się także przekroczenie kolejnych rekordów wartości BTG, współpraca z innymi walutami cyfrowymi, interoperacyjność z innymi blockchainami, oraz zarządzanie nimi w sposób bezsprzecznie zdecentralizowany. 

Od czego uzależniona jest wartość Bitcoin Gold? Przede wszystkim od jej popularności (wartość spekulacyjna), a ta wzrośnie, jeśli kryptowaluta będzie szerzej akceptowana i znikną obawy co do jej bezpieczeństwa.

Jak rozpocząć inwestowanie w Bitcoin Gold?

Pierwszym krokiem jest dobrze przeanalizowanie własnego portfela inwestycyjnego, a także zdefiniowanie celów inwestycyjnych. Inwestor musi zdawać sobie sprawę z tego, że Bitcoin Gold jest bardzo niestabilną walutą cyfrową. 

Kolejnym krokiem jest wybranie platformy do handlu kryptowalutą lub giełdy kryptowalutowej, na której można dokonać bezpiecznego zakupu wybranych środków. Następnie zakupione środki można przelać do osobnego portfela kryptowalutowego lub trzymać na koncie do pełnej dyspozycji. 

Bitcoin Gold można trzymać jako inwestycję długoterminową i czerpać zyski, a także aktywnie kupować i sprzedawać walutę w momencie, gdy sprzyjają temu ceny. 

Kolejnym sposobem na inwestowanie w Bitcoin Gold jest handel na postawie kontraktów bazujących na różnicach kursowych i spekulacja bazująca na wahaniach cen (np. w stosunku do bitcoina lub dolarów amerykańskich), nawet bez konieczności zakupu własnych jednostek BTG.

Materiał partnera