Dlaczego Twoja rodzina potrzebuje VPN? 

0
572
VPN technologie
VPN to skrót od “Virtual Private Network”, co można przetłumaczyć jako “wirtualna sieć prywatna” | fot.: stock.adobe.com

Nie jest tajemnicą, że zastosowanie VPN, czyli wirtualna sieć prywatna jest rozwiązaniem, które pozwala zachować prywatność oraz anonimowość w cyfrowym świecie. W dobie wszechobecnej cyberprzestępczości taka technologia jest niezwykle ważna zarówno z perspektywy przedsiębiorców, jak i rodzin i indywidualnych użytkowników. Dlaczego więc Twoja rodzina potrzebuje VPN?

Czym jest VPN?

Zacznijmy od początku. VPN to skrót od “Virtual Private Network”, co można przetłumaczyć jako “wirtualna sieć prywatna”. Aby skorzystać z tego rozwiązania nie potrzebujemy inwestować w żadne specjalne urządzenia. Wszystko bowiem dzieje się w sieci, a do VPN możemy połączyć się w każdym miejscu, gdzie tylko jest Internet. 

VPN w przeciwieństwie do ogólnodostępnej sieci jest technologią szyfrowaną, do której dostęp mają tylko wybrani użytkownicy. Dzięki temu mogą oni bezpiecznie surfować po Internecie, wysyłać pliki czy wymieniać się dokumentami. W rezultacie, ryzyko wykradzenia wrażliwych danych jest ograniczone do minimum. Jedną z najlepszych opcji w tym zakresie jest VPN Surfshark – rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób na całym świecie. 

W jaki sposób działa VPN? 

Każda rodzina, której zależy na bezpieczeństwie w sieci powinna rozważyć zainwestowanie w VPN. Po pierwsze, korzystanie z ogólnodostępnych sieci wiąże się z przetwarzaniem ogromu informacji, które inni użytkownicy mogą wyśledzić. W rezultacie, narażamy naszą prywatność na zidentyfikowanie poprzez m.in. wykradzenie danych dotyczących odwiedzanych stron www, naszych zainteresowań, konwersacji, a w niektórych przypadkach również haseł do logowania. 

VPN działa jak swoisty cyfrowy makijaż, który chroni każde połączenie użytkownika z Internetem. W ten sposób kreuje się zamknięte środowisko, do którego haker nie ma dostępu. Co więcej, przetwarzane dane są odpowiednio szyfrowane, więc nawet, jeśli komuś uda się przechwycić informacje na nasz temat, to i tak nie będzie mieć do nich dostępu. 

VPN to jednak nie tylko szyfrowanie wrażliwych danych. Podłączenie do takiej usługi może pomóc nam obejść blokady sieciowe oraz cenzurę. Wirtualna sieć prywatna to przede wszystkim gwarancja cyfrowego bezpieczeństwa. Korzystanie z darmowych Wi-Fi może się skończyć się bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami, a VPN to anioł stróż wirtualnego świata. Ta technologia zabezpiecza nas również przed popularnym wśród hakerów oprogramowaniem szpiegującym. 

Czemu więc VPN dla rodziny jest aż tak istotny? 

Przede wszystkim, dzięki VPN zachowamy anonimowość online, a także obejdziemy cenzurę treści, które w danym kraju mogą być z różnych powodów niedostępne. Wszystkie dane, które przesyłane są w sieci pozostaną prywatne i będą dobrze strzeżone. Mowa także o mailach, przelewach bankowych itd.

Rodzina może więc na tym skorzystać podwójnie. Rodzice mogą ze spokojem udostępniać sieć swoim dzieciom, bez obaw, że ich wrażliwe dane zostaną przechwycone. Poza tym, sami też mogą z niej korzystać podczas robienia zakupów online czy prowadzenia wewnętrznej komunikacji mailowej. W końcu, lepiej dmuchać na zimne i nie pozwolić hakerowi wyzerować naszego konta bankowego. Unikniemy też stałego śledzenia przez firmy, które na bazie zebranych na nasz temat informacji dopasowują reklamy pojawiające się w naszych social mediach i nie tylko. 

Z VPN możemy korzystać zarówno na urządzeniach stacjonarnych (jak komputer) lub smartfonach z systemem Android. W dzisiejszych czasach większość komunikacji między użytkownikami, a także transakcji odbywa się za pośrednictwem telefonów. VPN gwarantuje, że żadne z wrażliwych danych (dane do logowanie, konto pocztowe, social media) nie zostaną wykradzione lub wykorzystane przeciwko nam, a ponadto pozwoli nam to korzystać z szeregu treści, które w danym kraju mogą być po prostu niedostępne. 

Materiał partnera