Elektroniczna „apteczka”, czyli wybieramy powerbank dla smartfona

0
842
Powerbank ładowanie
Oprócz podstawowych funkcji powerbanki coraz częściej posiadają pewne funkcje dodatkowe, które mają uprzyjemnić użytkowanie i wyróżnić gadżet od innych dostępnych na rynku| fot.: Fotolia

Powerbanki pojawiły się na rynku już dobrych kilka lat temu. Urządzenie pozwalające na bezprzewodowe doładowanie smartfona w czasie podróży lub w ciągu dnia pracy zostały przyjęte z ogromnym entuzjazmem. Do dziś powerbanki cieszą się ogromną popularnością – podpowiadamy, jak wybrać spośród nich gadżet dla siebie.

Najważniejsze cechy powerbanków

Ceny powerbanków zaczynają się już od kilkunastu złotych, jak możemy się jednak spodziewać, gadżet z najniższej półki cenowej nie będzie ani wydajny, ani wytrzymały. Zazwyczaj najtańsze powerbanki nie wystarczają do naładowania smartfona, a co dopiero kilku urządzeń w tym samym czasie. Prędkość ładowania również pozostawia wiele do życzenia ze względu na bardzo niskie natężenie prądu.

Wybierając powerbank warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do ładowania jakich urządzeń będziemy go wykorzystywać. Jeśli zależy nam na doładowaniu smartfona, zdecydowanie wystarczy gadżet z jednym złączem. Jeżeli natomiast chcemy ładować kilka smartfonów lub smartfon i tablet w tym samym czasie, znacznie lepiej sprawdzi się powerbank z co najmniej dwoma gniazdami ładowania. To idealne rozwiązanie dla rodzin, które w czasie długiej podróży potrzebują naładować kilka urządzeń.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze powerbanka, jest pojemność oraz wyjściowe natężenie prądu. Zakłada się, że minimalna pojemność dla gadżetów przeznaczonych do ładowania smartfonów to 6000 mAh. Mniej pojemne powerbanki zwyczajnie nie wystarczą do pełnego naładowania baterii w urządzeniu. Z kolei jeśli zależy nam na ładowaniu kilku smartfonów naraz lub zwyczajnie posiadamy urządzenie z bardziej pojemną baterią, warto sięgnąć po powerbank o większej (nawet trzykrotnie) pojemności. Wyjściowe natężenie prądu z kolei odpowiada za prędkość ładowania podłączonego urządzenia – w przypadku powerbanków ze średniej i wysokiej półki cenowej raczej jest ono zadowalające.

Dodatkowe funkcje

Oprócz podstawowych funkcji powerbanki coraz częściej posiadają pewne funkcje dodatkowe, które mają uprzyjemnić użytkowanie i wyróżnić gadżet od innych dostępnych na rynku. Stąd też możemy spotkać się z powerbankami posiadającymi kolorową, przyciągającą uwagę obudowę, wysuwany kabel USB, latarkę czy panel słoneczny. Na rynku można znaleźć nawet urządzenia posiadające obudowę w kształcie szminki, ciastka czy znanych bohaterów filmowych. Przykładowo za czasów ogromnej popularności Pokemon GO wiele osób korzystało z tematycznych powerbanków w kształcie Pokeballi.

Owych dodatkowych funkcji nie powinniśmy uznawać za wyznacznik jakości powerbanku. Często wysokiej jakości urządzenia nie posiadają dodatkowych walorów estetycznych czy nietypowych funkcji w postaci latarki czy panelu słonecznego. Po takie „sztuczki” marketingowe sięgają raczej producenci niskiej i średniej jakości powerbanków, chcący przyciągnąć uwagę konsumentów.

Podsumowując, przy wyborze powerbanku powinniśmy kierować się przede wszystkim ilością gniazd ładowania, pojemnością (minimum 6000 mAh) i ewentualnie natężeniem prądu. Dodatkowe funkcje i walory estetyczne są tutaj elementem drugorzędnym, na który w większości przypadków nie powinniśmy zwracać uwagi.

KAU