Jak zwiększyć żywotność akumulatora w laptopie?

0
596
dziewczyna przy laptopie
Okazuje się, że jednym z największych błędów jaki popełniają użytkownicy laptopów jest ładowanie baterii do 100%, a następnie rozładowywanie jej do zera | fot.: stock.adobe.com

Laptopy skutecznie wyprały z rynku tradycyjne komputery stacjonarne. Za ich największą zaletę, najczęściej wymienia się mobilność i elegancję. Nie da się ukryć, że design i niewielkie gabaryty z pewnością dodają tym sprzętom uroku. Jednak to wciąż możliwość używania laptopa dosłownie w każdym miejscu i o każdej porze sprawia, że zyskuje on ogromną przewagę nad standardowymi PC. Niemniej jednak, bateria w laptopie wraz z wiekiem traci swoje parametry i zaczyna starczać nam na coraz krótszy czas. Jak zatem zwiększyć żywotność akumulatora w laptopie?

Pamiętaj, by nie rozładowywać do końca i nie ładować baterii do pełna

Okazuje się, że jednym z największych błędów jaki popełniają użytkownicy laptopów jest ładowanie baterii do 100%, a następnie rozładowywanie jej do zera. Wbrew pozorom, to właśnie takie sytuacje negatywnie wpływają na żywotność akumulatora. Podobnym zagrożeniem jest ładowanie baterii do pełna, wówczas znacznie wzrasta jej temperatura, a dalsza praca w takich warunkach na pewno nie wpłynie pozytywnie na jej kondycję. Warto w tym momencie zauważyć, że systemowe ustawienia pozwalają nam zapobiegać takim problemom. W opcjach zasilania z łatwością możemy ustawić to, jak ma pracować nasz laptop w momencie, kiedy bateria będzie się rozładowywać. Jeśli zaś chodzi o problem przeładowywania baterii, to warto ustawić opcję odłączenia zasilania w momencie kiedy procent naładowania baterii wyniesie 80%.

Pamiętaj o oszczędzaniu energii i zarządzaniu baterią

Kolejnym sposobem na to, by zwiększyć żywotność baterii w laptopie jest korzystanie z trybu energooszczędnego. Dzięki temu możliwe jest nie tylko optymalne wykorzystanie pracy urządzenia, ale również i energii. Warto także zwrócić uwagę na tak zwaną higienę pracy. Polega to na tym, by wyłączać zbędne programy i zakładki w przeglądarce, o ile już ich nie używamy. Co więcej, można również zmniejszyć jasność ekranu. Jeśli jednak zauważymy, że akumulator w naszym laptopie nie działa poprawnie, warto pobrać na komputer aplikację diagnostyczną i znaleźć przyczynę, a także sugerowane rozwiązanie problemu. 

Zapobiegaj przegrzewaniu się laptopa

Nie da się ukryć, że z naszych laptopów obecnie korzystamy prawie bez przerwy. Większość z nas ich nawet nie wyłącza, a jedynie wprowadza w tryb uśpienia. Rzadko kiedy zwracamy uwagę na temperaturę urządzenia. Jeśli się ono mocno nagrzewa, należy jak najszybciej przerwać jego pracę, a najlepiej odłączyć go od źródła zasilania i wyłączyć. By zwiększyć żywotność akumulatora, warto również unikać zostawiania go w miejscach mocno nasłonecznionych czy w pobliżu różnych źródeł ciepła. Świetnym rozwiązaniem są również podstawki pod laptopa wyposażone w wiatraczek, której zadaniem jest utrzymanie sprzętu w odpowiedniej temperaturze. Powinny się w nią zaopatrzyć szczególnie ci, którzy zwykli trzymać laptop na kolanach. Wysoka temperatura może się okazać prawdziwym zabójstwem dla baterii. Z tego powodu zadbajmy również o regularne wymiany pasty termoprzewodzącej, a także o usuwanie kurzu, który jest najczęstszą przyczyna wzrostu temperatury w laptopie.

DGA