Nie zadowala Cię jakość dźwięku w Twoim komputerze? Te proste wskazówki mogą pomóc Ci ją poprawić

0
2466
mężczyzna na kanapie z laptopem
Dobra jakość dźwięku to ważny element przy większości czynności wykonywanych w komputerze | fot.: stock.adobe.com
Dźwięk w komputerze to bardzo ważna sprawa dla każdego z nas. Często jego jakość jest niezadowalająca. Jednak warto wiedzieć, że nie musimy męczyć się z niewyraźnym dźwiękiem podczas słuchania muzyki lub oglądania filmu. Na szczęście istnieją sposoby, które sprawiają, że jakość brzmienia ulegnie znacznej poprawie. Więc co należy zrobić? Oto kilka prostych wskazówek.

Skorzystaj z lepszej karty dźwiękowej

Należy pamiętać o tym, że za jakość audio w systemie odpowiada karta dźwiękowa. W przeważającej ilości przypadków będzie to karta zintegrowana z płytą główną. Jej zadaniem jest po prostu zapewnić użytkownikowi możliwość podłączenia głośników, albo słuchawek i odtwarzania dźwięku. Zintegrowane układy często są bardziej budżetowym i zminiaturyzowanym rozwiązaniem. Jeśli chcemy jednak aby taki element zapewnił nam naprawdę dobrej jakości audio, powinniśmy zdecydować się na osobną kartę. 

Jeśli posiadamy komputer stacjonarny warto wybrać model podłączany do płyty głównej poprzez port PCI. W przypadku laptopów jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznego układu podłączanego do urządzenia.

Wykorzystaj programy do cyfrowej poprawy jakości 

Jest to rozwiązanie, które ma solidne ograniczenia. Programy do poprawy jakości dźwięku nie poradzą sobie bowiem chociażby z kiepskiej jakości nagraniami audio, bądź ścieżką dźwiękową filmu, co jest dość oczywiste. Jednak popularność (oraz renoma) systemów takich jak Dolby Digital Audio udowadniają, że odpowiedni program może wpłynąć na ogólny odbiór audio. Bardzo często tego rodzaju software korzysta ze sprytnych rozwiązań, dzięki którym dźwięk wydaje się bardziej przestrzenny, bądź też wyraźniejszy. 

Na rynku znajdziemy bez problemu rozwiązania darmowe, jednak często nie dorównają one jakością tym, za które twórcy żądają czasem nieco większych kwot (na poziomie chociażby 40-50 dolarów).

Pobierz najnowsze sterowniki i zaawansowany program odtwarzający dźwięk

Jeśli problemem nie jest sama jakość karty dźwiękowej w komputerze (bowiem dla wielu osób zintegrowany układ dostarczony przez producenta płyty głównej w zupełności wystarczy), warto zainteresować się kwestią jej sterowników. Podobnie jak w przypadku wielu innych elementów komputera, to właśnie sterowniki mogą zapewnić bardzo satysfakcjonujące, albo zupełnie zawodzące działanie podzespołu.

Warto także rozejrzeć się za nieco lepszym oprogramowaniem do odtwarzania. Niektóre playery posiadają bowiem wbudowane odpowiednie narzędzia do poprawy audio, a także „bajery” takie jak chociażby equalizer. Niestety rozwiązanie to nie pomoże w przypadku oglądania materiałów na serwisach streamingowych pokroju Netflixa czy HBO GO.

Dobra jakość dźwięku to ważny element przy większości czynności wykonywanych w komputerze. Nic dziwnego, że staramy się go maksymalnie ulepszyć. Powyższe działania pozwolą cieszyć się dużo lepszym brzmieniem. Dzięki temu każdy utwór muzyczny, czy dźwięki filmów staną się dużo lepiej słyszalne, a my na nowo będziemy czerpać przyjemność z pracy przy komputerze.

ESZ