Perfekcyjne selfie. Jak zrobić idealny autoportret?

0
633
perfekcyjne selfie
Dobre selfie to przede wszystkim „materiał” na Instagrama | fot.: materiał partnera

Selfie, czyli autoportret, to jeden z najczęściej wykonywanych typów zdjęć. Jest je zrobić całkiem łatwo, zwłaszcza w dobie smartfonów z przednimi aparatami. Aby jednak fotka była naprawdę dobra, musisz pamiętać o kilku zasadach. Jakich? Podpowiadamy!

Gdzie przyda Ci się selfie?

Selfie to przede wszystkim sposób na wyrażenie siebie i uchwycenie tego, jak się czujesz i wyglądasz w danej chwili. Ale nie tylko. Autoportret przyda Ci się też jako zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych, fotografia do stopki mailowej w wiadomościach z pracy czy po prostu kolejne zdjęcie na Instagrama. Pewne jest jedno: bez względu na okazję, selfie, które opublikujesz, musi być idealne! Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby nauczyć się jego wykonywania.

O tych zasadach musisz pamiętać, wykonując autoportret

Wykonanie dobrego selfie to zarazem proste i trudne zadanie. Oto, na jakie elementy musisz zwrócić uwagę.

  • Dobre światło to podstawa

Światło decyduje m.in. o tym, jak na zdjęciu wygląda Twoja skóra czy tym, jaka jest tonacja kolorystyczna fotki. Tu nie możesz sobie pozwolić na pomyłkę. Przede wszystkim nie rób selfie „pod światło”, no chyba że chcesz poeksperymentować i stworzyć awangardowe zdjęcie. Światło powinno padać na całą Twoją twarz, jednolicie. Jednak uważaj – jeśli ustawisz się tak, aby promieniowanie słońca czy lampy było wycelowane prosto w Twoje oczy, na pewno zaczniesz je mrużyć. Tego również unikaj!

Podpowiedź: jeśli wykonujesz selfie na zewnątrz, najlepszym momentem jest tzw. złota godzina, a więc okres na około 60 minut przed zachodem słońca w pogodny dzień. Spróbuj i przekonaj się o tym!

  • Zadbaj o odpowiednie ustawienie

Odkąd zdjęcia do dowodu osobistego i paszportu zaczęły być wykonywane „na wprost”, niemal każdy wygląda na nich niczym na fotografii z kroniki policyjnej. Ty nie chcesz się tak zaprezentować na selfie wykonaj zdjęcie z profilu lub półprofilu. Wystarczy lekkie odchylenie twarzy, aby uzyskać ciekawszą kompozycję i optycznie wyszczuplić buzię.

Jak uzyskać najlepszy efekt?

  • Ustaw aparat tak, aby jego obiektyw był na równi z Twoją linią brwi.
  • Przechyl smartfona delikatnie do siebie.

Jeśli chcesz, możesz też użyć selfie sticka, aby wykonać portret w szerszym planie – przetestuj różne ustawienia, aby znaleźć to najlepsze.

Podpowiedź: Unikaj robienia selfie „z dołu” – to optycznie Cię pogrubi i sprawi, że będziesz wyglądać niekorzystnie.

  • Wybierz dobre tło

Selfie na tle nieumytych naczyń w zlewie czy zabałaganionego biurka… to nienajlepszy pomysł. Fotka w łazience restauracyjnej również może być dość niefortunna. Przemyśl dobrze, co pokazać z tyłu i zaplanuj scenerię. Przykład? Domowa sesja może się odbyć z kubkiem herbaty i ulubioną książką w tle, a ta plenerowa – np. na „podkładzie” w postaci malowniczego pejzażu czy znanego zabytku.

Podpowiedź: Upewnij się także, że w kadrze autoportretu nie znalazł się żaden „mistrz drugiego planu”! Nawet „wyblurowany” przez oprogramowanie aparatu, zepsuje efekt.

  • Uśmiechnij się!

Subtelny i przyjazny wyraz twarzy z delikatnym uśmiechem sprawi, że zdjęcie na pewno zostanie lepiej odebrane.

Podpowiedź: postaraj się, mimo wszystko, zachować naturalną posturę i mimikę. Obiektyw nie lubi sztuczności!

Masz już dobre selfie? Zobacz, co możesz z nim zrobić!

Dobre selfie to przede wszystkim „materiał” na Instagrama. Ale nie tylko. Najlepsze autoportrety warto wydrukować na dobrym papierze fotograficznym i wykorzystać jako nietuzinkową dekorację. Jak?

  • Wydrukuj kilka selfie oraz zdjęć z przyjaciółmi w instagramowym formacie (10×10) i zawieś na sznurku ze spinaczami – to może być świetna dekoracja ściany w salonie! Stworzysz ją np. dzięki FOTO Fujifilm, gdzie czeka na Ciebie gotowy zestaw Instapack.
  • Artystyczny portret wydrukuj na większym formacie, na przykład na profesjonalnym papierze fotograficznym lub na papierze imitującym płótno – to może być ciekawe urozmaicenie aranżacji sypialni.
  • Najzabawniejsze selfie wykorzystaj, aby przygotować radosny kalendarz ze zdjęciami na cały rok. Sprawią, że każdy dzień będzie bardziej pozytywny!

Jak widzisz, możliwości wykorzystania dobrze zrobionego selfie są bardzo duże. Sięgnij po nie na foto.fujifilm.pl!

Materiał partnera