Zajęcia szkolne w domu – o co należy zadbać, aby okazały się jak najskuteczniejsze?

0
573
studentka na zajęciach elearning
Przede wszystkim jeśli chcemy, aby zajęcia szkolne w domu były skuteczne, należy posiadać sprzęt wysokiej jakości, który pozwoli na uczestniczeniu w spotkaniach | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszych czasach koronawirusa, nauczanie zdalne jest już właściwie normalnością. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wprowadzono lekcje przez Internet, które wbrew pozorom mogą przynosić takie same efekty, jak te w formie stacjonarnej. Niezależnie od tego, nie możemy zapomnieć o tym, aby zadbać o kilka szczegółów, by nauka była możliwie najskuteczniejsza. Które czynniki mogą mieć realny wpływ na skuteczność nauki online? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Odpowiedni sprzęt to podstawa

Przede wszystkim jeśli chcemy, aby zajęcia szkolne w domu były skuteczne, należy posiadać sprzęt wysokiej jakości, który pozwoli na uczestniczeniu w spotkaniach. Istotne jest, aby urządzenie posiadało odpowiednie podzespoły, dzięki którym transmisje na żywo nie będą się zacinać, a my jednocześnie będziemy mogli wykonywać również inne czynności, jak chociażby korzystanie z programów kalkulacyjnych lub edytorskich. Dlatego tak ważne są takie komponenty, jak chociażby procesor, karta graficzna, karta sieciowa, karta dźwiękowa i dysk twardy. Nie można jednak zapominać o odpowiedniej prędkości Internetu, która również ma znaczenie. Połączenie powinno być możliwie najszybsze, ale przede wszystkim stabilne. Tylko w takich warunkach mamy możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych w domu, posiadając w pobliżu odpowiedni sprzęt.

Skup się na tym, aby pochłaniać wiedzę

Odpowiedni komputer nie gwarantuje nam jednak skutecznego nauczania w domu, jeśli nie wykażemy jakiejkolwiek inicjatywy i chęci do nauki. Bardzo istotna jest kwestia słuchania przekazywanych informacji. Z pewnością często zdarza się, że zajęcia szkolne w domu tak naprawdę wiążą się wykonywaniem w czasie lekcji wielu innych czynności, jak chociażby granie w gry czy oglądanie filmów. Oczywiście nie jest to rozsądne, gdyż w praktyce nie nabywamy żadnej wiedzy, a jedynie tracimy swój czas. Należy połączyć sztukę słuchania i patrzenia, bowiem obserwowanie materiałów widocznych na ekranie również ma znaczenie. Część osób jest wzrokowcami, co w konsekwencji oznacza, że lepiej zapamiętujemy informacje, na które spojrzymy i widzimy.

Notuj najważniejsze kwestie przed komputerem

Wiedza jest ulotna, jeśli nie będziemy powtarzać niektórych informacji. Jeśli myślisz, że mając zajęcia szkolne w domu przez Internet jesteś w stanie zapamiętać wszystko z lekcji, nie posiadając przy tym żadnych notatek- jesteś w błędzie. Zapisywanie najważniejszych informacji w zeszycie również ma ogromne znaczenie, bowiem w każdej chwili możemy powrócić do danych informacji. Wiadome jest, że część wiadomości jesteśmy w stanie przyswoić słuchając, jednak zdecydowaną większość możemy zapomnieć. Samo notowanie powoduje, że możliwe jest zapamiętanie dodatkowych informacji, dzięki czemu końcowy etap nauki będzie jeszcze skuteczniejszy.

MJA