3 kwestie, które musisz rozstrzygnąć przed zakupem quada

0
459
jakiego quada wybrać
Spokojna wycieczka po lesie, ekstremalna wyprawa w błocie, a może po prostu dojazd asfaltową drogą od domu do domu – quady można wykorzystać w niejeden sposób | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dobry quad musi być idealnie dostosowany do możliwości i potrzeb jego użytkownika. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Oto pięć kluczowych cech, które trzeba wziąć pod uwagę.

Spokojna wycieczka po lesie, ekstremalna wyprawa w błocie, a może po prostu dojazd asfaltową drogą od domu do domu – quady można wykorzystać w niejeden sposób. Bardzo ważne jest w tym kontekście to, by dobrze wybrać sprzęt do profilu kierowcy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiedni rodzaj quada

To kluczowa kwestia podczas wyboru maszyny. Podstawowy podział rozdziela quady na sportowe, rekreacyjne i przeprawowe. Pierwsze to ponadprzeciętna moc i wyjątkowa wytrzymałość – najważniejsze cechy pod kątem rywalizacji. Quady rekreacyjne zapewnią spokojną jazdę idealną dla amatorów. Trzecia grupa to maszyny przeprawowe. W ich przypadku cechy są zbliżone do quadów sportowych, ale dodatkowo posiadają one funkcje umożliwiające poruszanie się w trudnych warunkach. To np. jazda w błotnistym lesie czy na drodze wymagającej napędu 4×4. Dodatkowo, zastanawiając się np. jaki quad przeprawowy kupić na wiosnę warto spojrzeć na dodatkowe funkcje maszyn – modele zmieniają się praktycznie z roku na rok.

Waga maszyny

To cecha ważna w kontekście ogólnego panowania nad quadem. Popularne są maszyny lekkie – do 350 kg. Im bardziej zaawansowany model, tym może być cięższy. Warto przetestować go w różnych warunkach, by mieć pewność, że poprowadzenie dużej maszyny nie będzie zbyt dużym wyzwaniem.

quad dealer
Zastanawiając się, jaki quad kupić należy dokładnie przeanalizować formę jego wykorzystania | fot.: materiał partnera

Pojemność silnika

Tu znaczenie jest podobne jak w przypadku samochodów: większa pojemność to rosnąca moc, ale też wyższe koszty jazdy. Ogólnie sprzęt można podzielić do- i powyżej 125 cm3. Należy zwrócić uwagę na kwestię uprawnień. Quady do 125 cm³ można prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii AM. O nie – co ważne – starać się można od 14 roku życia. Jeśli quad ma większą pojemność, niezbędne jest zaliczenie egzaminu na kategorię B1 – po ukończeniu 16 lat – lub B po 18 urodzinach.

Jaki quad wybrać?

Zastanawiając się, jaki quad kupić należy dokładnie przeanalizować formę jego wykorzystania. Potężna maszyna nie będzie potrzebna gdy użytkownik chce używać jej tylko np. na terenie swojego gospodarstwa. Z kolei jeśli docelowo chodzi o adrenalinę, emocje i przygody na otwartym terenie, optymalną opcją będzie quad przeprawowy. Warto zwrócić uwagę na rosnące możliwości maszyn uniwersalnych – zapewniają spore możliwości, a jednocześnie cechują się szczególną wszechstronnością.

Materiał partnera zewnętrznego