9 pomysłów na tanie ubezpieczenie OC

0
1203
Mężczyzna w internecie poszukuje tanie OC
Ubezpieczenie OC samochodu to stały wydatek większości polskich rodzin. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ubezpieczenie OC samochodu to stały wydatek większości polskich rodzin. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by zaoszczędzić i odciążyć domowy budżet.

1. Zacznij wcześniej szukać ubezpieczenia samochodu

Nie warto być lojalnym, jeśli w grę wchodzi ubezpieczenie samochodu. Jeżeli chcesz przedłużyć umowę, zorientuj się, czy przypadkiem nie ma firmy, która zaoferuje tańszą polisę. Poszukiwania warto rozpocząć już miesiąc przed datą zakończenia umowy. Po wybraniu innej firmy nie zapomnij wypowiedzieć umowy, inaczej zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Czasami warto skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i poinformować go o chęci wypowiedzenia umowy – być może zaproponuje jeszcze lepsze warunki.

2. Porównaj ceny

Nie daj się zwieść reklamom – podejmuj decyzje w oparciu o konkretne informacje. Użyj porównywarki ubezpieczeń OC klaro.pl, z której dowiesz się, gdzie można kupić najtańszą polisę. Jeśli korzystasz z usług agenta ubezpieczeniowego, upewnij się, czy na pewno oferuje Ci dobrą cenę. Ceny polis dość szybko ulegają zmianie, dlatego warto działać rozsądnie, ale sprawnie.

3. Podpisz kilka umów za jednym razem

Jeżeli i tak ubezpieczasz dom i swoją rodzinę, zapytaj ubezpieczyciela o możliwość zawarcia kilku umów jednocześnie. Jest szansa, że dzięki temu uzyskasz lepszą stawkę na ubezpieczenie samochodu. Ubezpieczenie OC może być jeszcze tańsze, jeśli wybierzesz AC, NNW czy opcję assistance. Dodatkową ochronę wybieraj wtedy, gdy uważasz, że jest Ci naprawdę potrzebna.

4. Wybierz ochronę, która spełnia Twoje oczekiwania

Zakres wybieranej ochrony nie powinien być szerszy, niż potrzebujesz. Jeżeli Twoje auto więcej stoi na parkingu, niż jeździ (bo np. poruszasz się rowerem czy komunikacją miejską), dodatkowa ochrona narazi Cię tylko na większe koszty. Wystrzegaj się dodatkowych opcji, z których i tak nie skorzystasz. Jeżeli decydujesz się na OC z assistance czy AC, przeczytaj warunki umowy.

5. Kup odpowiedni samochód

Jeżeli masz już auto, niewiele możesz zrobić w tym zakresie. Ale jeśli właśnie podejmujesz decyzję o kupnie lub zmianie samochodu, weź pod uwagę, że na ceny ubezpieczeń wpływają cechy pojazdu. Auta sportowe i z dużymi silnikami są droższe w utrzymaniu, a ich właściciele płacą więcej za OC. Nie warto też wybierać starych roczników, ponieważ ich ubezpieczenie zawsze jest droższe.

Kobieta i mężczyzna w samochodzie
Warto zaufać firmie, która jest polecana przez innych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

 

6. Zadbaj o bezpiecznie miejsce parkowania

Dzięki bezpiecznemu miejscu parkowania (np. garażu lub strzeżonym parkingu), składka może być trochę niższa. Niektórzy ubezpieczyciele biorą dane z dowodu rejestracyjnego, ale niektórzy pytają o kod pocztowy miejsca, w którym parkowane jest auto w nocy. Szczególnie ważne jest to w dużych miastach, gdzie niektóre dzielnice są uważane za mniej bezpieczne od innych.

7. Dbaj o swój samochód

Przy obliczaniu składki ważny jest również przebieg pojazdu – im mniej jeździsz, tym mniej płacisz za ubezpieczenie OC. Jeśli masz stare auto, ponosisz wyższe koszty utrzymania – wynikające z częstszych napraw i wyższego ubezpieczenia OC. Zmiana samochodu na nowszy model może się bardzo opłacać – zwłaszcza, że stare auta są bardziej awaryjne i mniej bezpieczne na drogach.

8. Zapłać za cały rok z góry

Nie rozkładaj płatności za OC na raty, ponieważ składka wzrośnie nawet o 100 czy 200 zł. Większość firm pozwala na płatność w ratach, ale wtedy doliczają określone kwoty.

9. Sprawdź opinie o firmie ubezpieczeniowej

Warto zaufać firmie, która jest polecana przez innych. Popytaj znajomych, poszukaj informacji w Internecie. Im więcej zadowolonych klientów poleca dane towarzystwo, tym łatwiej podjąć decyzję.


Materiał partnera zewnętrznego