Akcyza na samochody. Ile trzeba teraz zapłacić?

2
1774
akcyza w 2018
Wysokość podatku zależy przede wszystkim od wartości zakupu danego samochodu | fot.: Fotolia

Akcyza to podatek pośredni, którym obciążone są niektóre produkty. W Polsce zaliczyć można do nich m.in. napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe czy wyroby energetyczne. Oprócz tego typu towarów akcyzą opodatkowane są także samochody osobowe. Powinien o tym pamiętać każdy, kto zakupił pojazd poza ojczystym krajem. Istnieje szansa zniesienia podatku akcyzowego w 2018 roku, jednak jak na razie są to jedynie plany. Co warto wiedzieć o akcyzie i ile wynosi obecnie wartość tego podatku?

Zapłata akcyzy – o czym pamiętać?

Dziś niemal każdy posiada auto, dlatego proces rejestracji samochodu nie jest nikomu obcy. Gdy jednak sprowadza się pojazd z zagranicy, niezbędne jest zapłacenie akcyzy. Jest to pierwszy etap, aby móc legalnie poruszać się samochodem po Polsce. Co najpierw należy zrobić? Przede wszystkim należy złożyć odpowiednią deklarację. Nowy właściciel ma na to 14 dni, licząc od momentu wjazdu autem do kraju. Wypełniony formularz AKC-U/S należy przekazać do tzw. „akcyzowego” naczelnika urzędu skarbowego. Aby znaleźć właściwego naczelnika dla naszego miejsca zamieszkania, warto sięgnąć do specjalnej listy dostępnej w załączniku do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 21 lutego 2017 roku. Właśnie tam wymienieni są wszyscy „akcyzowi” naczelnicy. Dodatkowo papierową deklarację AKC-U/S można także złożyć w Centrach Obsługi urzędów skarbowych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki formularz wysłać drogą elektroniczną. W tym celu należy użyć specjalnego systemu, tzn. Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Z tej platformy może skorzystać każdy obywatel. Wystarczy jedynie się zarejestrować, a na sam koniec, przed wysłaniem wypełnionego formularza, uzupełnić pole dotyczące wysokości przychodu z poprzedniego roku. Przychód ten traktuje się jako osobisty podpis.

Akcyza w 2018 roku – ile wynosi?

W 2018 roku wartość akcyzy, jak na razie, nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Wysokość podatku zależy przede wszystkim od wartości zakupu danego samochodu. Nie bez znaczenia jest pojemność silnika danego auta – a właściwie jest to najważniejszy parametr. Dlaczego tak się dzieje? Ustalono bowiem, że akcyza na auta o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3 wynosi 3,1% podstawy opodatkowania, natomiast akcyza na samochody o większej pojemności jest wyższa i obecnie wynosi 18,6% podstawy opodatkowania. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest właśnie wartość zakupu pojazdu. Na zapłatę akcyzy obywatel ma 30 dni od chwili powstania obowiązku podatkowego. Wyliczoną w deklaracji kwotę należy wpłacić na konto Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.

Kupno samochodu z zagranicy nieodzownie łączy się z zapłatą akcyzy. Być może w najbliższym czasie zostanie to zmienione, jednak jak na razie opłaty tej nie można uniknąć. Przede wszystkim na wysokość akcyzy ma wpływ cena zakupu samochodu oraz pojemność silnika, o czym warto pamiętać. Dobrze jest także skorzystać z możliwości elektronicznego przesyłu deklaracji AKC-U/S. Dzięki temu cały proces przebiegnie szybko i bez większych problemów.


NPA