Idealny sprzęt grający do samochodu… czyli jaki?

0
1092
Dziewczyny słuchające muzyki w aucie
Często samochód to jedyne miejsce gdzie możemy posłuchać swojej ulubionej muzyki | fot.: stock.adobe.com

Każdy posiadacz samochodu słucha muzyki. Trudno wyobrazić sobie jazdę bez chociażby włączonego radia. Często samochód to jedyne miejsce gdzie możemy posłuchać swojej ulubionej muzyki. W domu oczywiście się nie ma na to czasu bo albo trzeba zająć się dziećmi, albo codziennymi obowiązkami, albo zbyt głośna muzyka przeszkadza naszemu partnerowi. Auto może być jedynym miejscem, gdzie bez skrępowania możemy słuchać swojej ulubionej płyty tak głośno jak chcemy. Dlatego tak ważne jest abyśmy wybrali idealny sprzęt grający do naszego samochodu. Rynek car audio oferuje wiele sprzętu grającego do samochodów, ale czy wszystkie akcesoria są godne uwagi?

Cena a jakość

To jaki sprzęt audio wybierzemy zależy w głównej mierze od budżetu jakim dysponujemy. Podstawowe głośniki do samochodu można kupić w popularnych serwisach aukcyjnych już za kilkadziesiąt złotych. Najlepsze zestawy car audio kosztują nawet kilka tysięcy. Decydując się na zrobienie ze swojego auta jednego wielkiego głośnika możemy się liczyć z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na taką inwestycję mogą sobie pozwolić tylko nieliczni którzy mają zamiar występować w zawodach car audio.

Najtańsze głośniki nie będą dawały idealnego brzmienia. Standardowe głośniki samochodowe na pewno będą lepsze od nowych najtańszych, więc taki zakup jest tylko wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Co więcej najtańszy sprzęt może być pozbawiony gwarancji. Należy uważać gdzie kupujemy akcesoria i skąd są one sprowadzane.

Wydaje się, że najlepszą opcją jest zainwestowanie kilkuset złotych w dobrej jakości głośniki w komplecie ze wzmacniaczem. Z takiego zakupu większość użytkowników będzie zadowolona, gdyż jakość dźwięku w stosunku do ceny będzie zadowalająca. Głośniki od dobrego producenta odwdzięczą nam się idealnym brzmieniem i gwarancją niezawodności

Montaż sprzętu

Należy pamiętać o odpowiednim montażu naszego sprzętu. Bardzo łatwo jest zniszczyć instalację elektryczną w naszym aucie przez złe podłączenie głośników. Nikt nie chciałby spalić nowego sprzętu przez jakiś drobny błąd. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do fachowca od montażu takiego sprzętu. Profesjonalne sklepy ze sprzętem car audio oferują darmowy montaż swoich produktów.

Idealny dźwięk to nie wszystko. Efekt wizualny jest również ważny. Każdy zestaw grający należy odpowiednio dobrać od danego modelu auta. Możemy też zdecydować się na przeróbki w kokpicie i desce rozdzielczej samochodu oraz na dodatkowe otwory w płycie bagażnika, ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli takie przeróbki są nam obce to również powinniśmy poprosić fachowca o zamontowanie „nietypowych” głośników. Należy zadbać o idealne spasowanie elementów plastikowych samochodu z wbudowanym systemem audio, w przeciwnym wypadku przy wyższych dźwiękach i głośniejszej muzyce możemy usłyszeć nieznośne trzaski plastiku.

Jak widać nie łatwo jest dobrać idealny sprzęt grający do samochodu. Trzeba liczyć się z tym, że oprócz wydatku na samą aparaturę car audio, trzeba będzie zainwestować w montaż i ewentualne przeróbki wnętrza auta.


PPO