Kradzież samochodu – na co trzeba uważać? Jakie rozwiązania pomogą zapobiec takiej sytuacji? Co zrobić, gdy już dojdzie do kradzieży auta?

0
670
kradzież samochodu
Złodzieje samochodów stają się coraz sprytniejsi, stale udoskonalają swoje metody starając dostosować się do coraz to nowszych zabezpieczeń | fot.: stock.adobe.com

Według oficjalnych danych, w ubiegłym roku zgłoszono kradzież 6910 samochodów, a liczba ta z roku na rok regularnie spada. Mimo iż skala kradzieży aut w Polsce jest niewysoka w porównaniu z sumą ponad 23 milionów pojazdów osobowych poruszających się po naszym drogach, to jednak nie oznacza to, że właściciele samochodów mogą bagatelizować ryzyko kradzieży. Jak ustrzec się przed utratą pojazdu wyniku działań osób trzecich i o czym należy pamiętać?

Złodzieje samochodów stają się coraz sprytniejsi, stale udoskonalają swoje metody starając dostosować się do coraz to nowszych zabezpieczeń. Szczególnie właściciele pojazdów najpopularniejszych marek mają się czego obawiać, gdyż najistotniejszym motywem kradzieży jest pozyskanie auta w celu rozebrania go na części i sprzedanie komponentów na rynek wtórny. Oto kilka rzeczy, które pomogą Ci zapobiec nieoczekiwanemu rozstaniu się z Twoim samochodem.

1. Pamiętaj o dokładnym zamknięciu pojazdu

Zamknięte drzwi to pierwszy i najbardziej podstawowy krok utrudniający złodziejowi kradzież auta, pamiętaj także o oknach i szyberdachu. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk każdorazowego sprawdzania zamknięcia drzwi po opuszczeniu pojazdu.

Zamykaj samochód za każdym razem gdy z niego wychodzisz, nawet przy szybkiej wizycie na stacji benzynowej lub w innych sytuacjach, kiedy zatrzymujemy się tylko na chwilę. Co gorsza, niektórzy przy szybkich postojach zostawiają kluczki w stacyjce – okazja czyni złodzieja.

2. Nie zostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów

Pozostawienie w samochodzie torebki, telefonu komórkowego lub innego cennego przedmiotu w dobrze widocznym to najłatwiejszy sposób na przyciągnięcie uwagi złodzieja. Nawet jeśli ten nie odjedzie naszym pojazdem, to i tak przysporzy nas o spore straty materialne. Korzystaj z zamykanych schowków lub schowaj wartościowe rzeczy pod kanapą samochodu, jeśli nie możesz ich ze sobą zabrać.

3. Parkuj w dobrze oświetlonych miejscach

Unikaj zostawiania swojego pojazdu w miejscach posiadających słabe oświetlenie i takich, które nie są widoczne dla przechodniów lub sąsiadów. Złodzieje często zniechęcają się, jeśli wyczuwają ryzyko zauważania ich, dotyczy to także monitoringu.

4. Zainstaluj systemy antykradzieżowe

Wyposaż swój pojazd w dźwiękowy systemu alarmowy, jeśli ten fabrycznie go nie posiada. Blokady kolumny kierowniczej, skrzyni biegów, pedału gazu oraz odcięcie zapłonu także może pozbawić złodzieja możliwości kradzieży pojazdu.

5. Wyposaż swój pojazd w system śledzenia

Rozważ zakup lokalizatora GPS. Ta metoda nie uchroni Cię przed kradzieżą pojazdu, ale będzie nieocenioną pomocą w próbie odzyskania go. Niektóre urządzenia tego typu, gdy wykryją niepożądany ruch wysyłają komunikat na smartfon właściciela samochodu.

6. Zachowaj czujność

Bądź świadom swojego otoczenia i ewentualnych zagrożeń. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swojego pojazdu lub widzisz, że ktoś podejrzany kręci się po parkingu lub próbuje Cię zatrzymać lub wywabić z pojazdu natychmiast oddal się i zawiadom odpowiednie służby.

Co zrobić gdy samochód zostanie skradziony?

Priorytetową czynnością jest jak najszybszy kontakt z policją. Koniecznym może być podanie następujących informacji:

  • Rocznik, marka, model oraz kolor samochodu.
  • Numer rejestracyjny
  • Dane właściciela
  • Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN)

Koniecznym będzie także zawiadomienie ubezpieczyciela o kradzieży. Najlepiej w ciągu pierwszej doby od zniknięcia pojazdu.

SPA