Na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie samochodu z drugiej ręki?

0
936
zakup samochodu używanego
Kiedy dojdzie do spotkania ze sprzedającym, w pierwszej kolejności warto jest sprawdzić stan lakieru. W tym celu przydatny będzie miernik grubości lakieru| fot.: stock.adobe.com

Kupno używanego samochodu nie jest wcale takie proste jak mogłoby się to wydawać. Uwagę zwrócić należy na wiele szczegółowych aspektów. Wszystko po to, aby nie kupić samochodu uszkodzonego i w złym stanie technicznym. Dlatego decydując się na zakup auta z drugiej należy być wyjątkowo czujnym. Sprawdzić należy przynajmniej kilka ważnych elementów.

Przeglądanie ogłoszeń

Ostrożnym należy już być na etapie przeglądania ogłoszeń sprzedaży samochodu. Każdy sprzedawca będzie oczywiście zachwalał swoje auto. Często w ogłoszeniu nie znajdzie się żadnej informacji o jakichkolwiek wadach samochodu, a jeśli już to może być to zaledwie wzmianka. Wątpliwość powinna budzić także zbyt niska cena. Trzeba pamiętać, że wśród samochodów używanych nie ma aut niemal idealnych. A na pewno taki samochód nie będzie oferowany w cenie zdecydowanie niższej, niż ta rynkowa. Dlatego każde ogłoszenie należy analizować bardzo dokładnie.

Stan lakieru

Kiedy dojdzie do spotkania ze sprzedającym, w pierwszej kolejności warto jest sprawdzić stan lakieru. W tym celu przydatny będzie miernik grubości lakieru. Dzięki niemu sprawdzić można czy na karoserii samochodu były przeprowadzane jakieś praca blacharsko – lakiernicze. Jeśli tak, miernik lakieru pokaże dokładnie, w którym miejscu nałożona jest dodatkowa warstwa lakieru. Oczywiście nie można się spodziewać, że w samochodzie używanym, zwłaszcza kilkunastoletnim, lakier będzie niemal w idealnym stanie. Zawsze znajdą się rysy czy zadrapania, ale to normalne w przypadku samochodów używanych.

Wnętrze auta

Kupując samochód z drugiej ręki, dokładnie należy przyjrzeć się także wnętrzu auta. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan kierownicy oraz gałki zmiany biegów. Im bardziej te elementy będą zniszczone, tym bardziej samochód był eksploatowany. Jeśli zatem sprzedający zapewnia o niskim przebiegu auta, a elementy te są dość zniszczone, wówczas można mieć podejrzenia czy stan licznika jest prawdziwy. Oglądając wnętrze samochodu uwagę zwrócić należy także na stan foteli.

Stan techniczny auta

Przede podjęciem decyzji o zakupie samochodu używanego, koniecznie należy sprawdzić jego stan techniczny. Tu zwrócić należy się w stronę fachowców. Dlatego autem powinno się pojechać na stację diagnostyczną w celu dokonania jego przeglądu. Pamiętać jednak należy, że taki przegląd techniczny zwykle jest dość pobieżny. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest udanie się do warsztatu mechanicznego. Tam doświadczony mechanik sprawdzić co dzieję się pod maską, jak i pod samym autem. Dzięki temu stwierdzić lub wykluczyć ewentualne awarie samochodu. Sprawdzając stan techniczny warto jest również zwrócić uwagę czy na samochodzie nie pojawia się korozja. Zbyt skorodowane auto nie będzie dobrym wyborem.

Na koniec nie można zapomnieć o jeździe próbnej. Kupując auto z drugiej ręki ważne jest po prostu, aby dobrze się nam takich samochód prowadziło. A to sprawdzić można tylko siadając za kierownicą. Sprawdzając używany samochód należy być bardzo dokładnym. Tylko dzięki temu, można mieć pewność, że dokona się zakupu, którego potem nie będzie się żałowało.


PIN