Tablice rejestracyjne do samochodu – gdzie są wydawane i ile trzeba na nie czekać?

0
602
polskie tablice rejestracyjne
W celu otrzymania tablicy rejestracyjnej należy w pierwszej kolejności skierować się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta lub powiatu | fot.: stock.adobe.com

Posiadanie tablicy rejestracyjnej jest niezbędnym elementem każdego auta. Zapewnia ona możliwość zidentyfikowania danego samochodu za pomocą umieszczonej na niej, indywidualnie skomponowanej dla każdego człowieka, kombinacji liter oraz cyfr. Taka tablica powinna znajdować się zarówno na przodzie jak i tyle pojazdu. Bez spełnienia tego warunku kierowca nie ma możliwości legalnego poruszania się pojazdem po drogach i ryzykuje otrzymanie mandatu w wysokości nawet do 5000 zł. Zdecydowanie nie warto więc tego bagatelizować i przypłacać tego odchudzeniem portfela czy nieprzyjemnościami związanymi z zatrzymaniem przez policję. Jak wygląda cały ten proces? Gdzie wydawane są tablice rejestracyjne? Jak długi czas oczekiwania się z tym wiąże? Poniżej znajdują się odpowiedzi na te nurtujące pytania. 

Gdzie wydawane są tablice rejestracyjne?

W celu otrzymania tablicy rejestracyjnej należy w pierwszej kolejności skierować się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta lub powiatu. Należy pamiętać, że do procesu rejestracji pojazdu konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu tożsamości i własności auta, kartę pojazdu, zaświadczenie z badania technicznego zakończonego pozytywnym wynikiem, dowodu rejestracyjnego (rzecz jasna w sytuacji jeżeli pojazd był już wcześniej rejestrowany) oraz dowód o uiszczeniu opłaty rejestracyjnej. O odbiorze tablic rejestracyjnych jest się informowanym przez wydział komunikacji za pomocą maila lub SMS-a. 

Jak długo czeka się na tablice rejestracyjne?

Jest to pytanie, które na pewno zadaje sobie każda osoba, która staje w obliczu przymusu wyrobienia tablic rejestracyjnych. Trzeba liczyć się z tym, że nie zorganizujemy wszystkiego w ciągu jednego dnia, ponieważ oczekiwanie na tablice rejestracyjne najczęściej trwa do dziesięciu – czternastu dni. Po upływie tego czasu interesant informowany jest telefonicznie lub mailowo o możliwości odbioru. Dzięki temu kierowca może cieszyć się zarówno nowymi tablicami oraz dowodem rejestracyjnym. 

Koszty nowych tablic rejestracyjnych

Niestety, proces wyrabiania tablic rejestracyjnych nie jest czynnością bezpłatną. Cena zależna jest przede wszystkim od tego czy samochód jest zabytkowy czy nie. W przypadku auta, które odkupione jest od innego właściciela cena może wynosić około 180 zł. Jeżeli auto pochodzi z tego samego powiatu wówczas może ona być zbliżona do 80 zł. Jednak jeżeli mamy do czynienia z autem zabytkowym koszt dochodzi do 200 zł. Warto jednak zapoznać się z cennikami opracowanymi przez interesujący nas urząd miasta, aby wcześniej mieć świadomość jaka kwota będzie nam potrzebna. 

Podsumowując…

Proces wyrabiania tablic rejestracyjnych do samochodu wymaga nieco przygotowań i cierpliwości, ponieważ rezultaty naszych działań pojawią się w fizycznej formie dopiero po upływie określonego czasu. Istotne jest jednak, aby wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne dokumenty oraz pieniądze, co pozwoli uniknąć nam niepotrzebnego stresu i usprawni przebieg wszystkich czynności. 

AFA