Nauka programowania – co warto wiedzieć na starcie i od czego zacząć?

0
637
nauka programowania
Wbrew temu, o czym przekonują nas firmy informatyczne, programowanie wcale nie jest dla każdego | fot.: stock.adobe.com

Programowanie cieszy się coraz większą popularnością i to nie tylko wśród osób, które zawodowo mają do czynienia z informatyką. Przekonują nas do niego obiecujące perspektywy pracy oraz wysokich zarobków. Niemniej jednak aby podjąć pracę w IT, najpierw musimy nauczyć się pisać programy. Od czego zacząć naukę programowania? 

Programowanie nie dla każdego

Wbrew temu, o czym przekonują nas firmy informatyczne, programowanie wcale nie jest dla każdego. Odnajdą się w nim tylko osoby zdeterminowane, które lubią się uczyć, a także pracować z komputerami. Programowanie jest bowiem dziedziną informatyki, a ta wielu osobom już na etapie szkoły średniej sprawia duże problemy. Ci, którzy nie lubią uczyć się języków obcych, również mogą mieć problemy z chociażby podstawami programowania. Dlaczego? Ponieważ mówimy tutaj o nauce języków, w którym pisane są programy. Przypomina ona trochę naukę języków obcych. Niemniej jednak kto nie spróbuje, ten nie przekona się, czy programowanie jest dla niego. Zawsze warto nauczyć się chociażby podstaw i zdecydować, czy chcemy pójść dalej w tym kierunku. Pamiętajmy, że nauka programowania wymaga ogromnej determinacji oraz poświęcenia sporej ilości czasu.

Wybór języka programowania

Każdy, kto chce się nauczyć programować, musi na początku wybrać język, w którym chciałby pisać programy. Na początku specjaliści polecają w szczególności Python oraz Javę czy też JavaScript. Oczywiście język programowania dobieramy zazwyczaj wedle preferencji pracodawców. Zazwyczaj bowiem decydujemy się nauczyć programowania dlatego, że chcemy się przebranżowić. Pozbawionym sensu byłoby uczenie się wtedy języka programowania, który tak naprawdę nie ma wzięcia w naszej okolicy. Z drugiej jednak strony nie warto rzucać się na głęboką wodę i rozpoczynać przygody z programowaniem od nauki na przykład języka C++. Co prawda znając go mamy duże szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy, jednak jest on dosyć złożony, dlatego podczas nauki możemy szybko się zniechęcić.

Dobry nauczyciel czy samodzielna nauka?

Początkujący programiści mają do wyboru kilka form nauki. Mogą zdecydować się na samodzielną naukę bazując na dostępnych w internecie materiałach. Niemniej jednak samodzielne stawianie pierwszych kroków w świecie IT nie jest najlepszym pomysłem. O wiele lepiej będzie nawiązać współpracę z dobrym nauczycielem. Najlepiej, gdy zna on kilka języków programowania, a dodatkowo posiada uprawnienia pedagogiczne. Dzięki temu będzie on w stanie przekazać nam wiedzę w profesjonalny sposób. Możemy również zdecydować się na uczestnictwo w kursie programowania. Daje on możliwość nie tylko poznać od podszewki dany język, ale również nawiązać cenne znajomości. Obecnie coraz więcej szkół organizuje zajęcia online, dzięki czemu możemy uczęszczać na kurs, nawet jeśli w naszej okolicy nie ma szkoły dla programistów.

Umiejętność programowania daje ogromne możliwości rozwoju i znalezienia dobrze płatnej pracy. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że sama nauka programowania wymaga zaangażowania, a także sporego nakładu samodzielnej pracy. 

DTK