PlayStation 5 – co wiemy o nowej konsoli Sony?

0
786
manipulator do play station
PlayStation to bez wątpienia najpopularniejsza konsola do gier wszechczasów | fot.: stock.adobe.com

PlayStation to bez wątpienia najpopularniejsza konsola do gier wszechczasów. Dostępna obecnie w sklepach 4 jej wersja miała premierę w 2013 i jest już nieco przestarzała technologicznie, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że na horyzoncie widać już nowy model, oznaczony cyferką 5. Co wiemy o nowej konsoli Sony?

Co wiemy o konsoli Sony PlayStation 5?

W PS5 zostanie zainstalowany najwyższej jakości dysk SSD o wysokiej prędkości odczytu i zapisu. Według wstępnych testów wczytywanie się gier ma być nawet kilkukrotnie szybsze niż na PS4. Nie ma na razie informacji o tym, jak duża będzie pojemność dysku, ale przy rozmiarach obecnych gier spodziewamy się, że 1 TB to minimum.

Gracz ma otrzymać możliwość wyboru tego aspektu gry, który ma zostać pobrany jako pierwszy. Jeśli zależy nam tylko na trybie multiplayer, możemy zacząć od niego, a single doinstalować w wolnej chwili, lub w ogóle, jeśli nas nie interesuje. Rozwiązanie to jest idealne dla graczy posiadających słabsze łącza internetowe, gdyż dużo szybciej będą oni mogli rozpocząć zabawę.

W PlayStation 5 możemy liczyć na poprawnie działający RayTracing, który nie będzie obniżał wydajności w grach. Przypominamy, że jest to jedno z najnowszych rozwiązań graficznych, umożliwiających realistyczne odwzorowanie refleksów świetlnych na wodzie i błyszczących elementach. Wszystko to ma być możliwe dzięki zastosowaniu bardzo mocnej konfiguracji sprzętowej, dorównującej najlepszym komputerom osobistym z tego roku.

Konsola PS5 będzie posiadać napęd optyczny. Gry mają być dostępne na zupełnie nowych nośnikach, mieszczących aż 100 GB danych. Po co napęd optyczny w czasach dostępności szerokopasmowego Internetu? Sony zdaje sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość bezproblemowego pobrania setek gigabajtów danych, dlatego filmy (które będą dostępne w 4K UHD) i gry będzie można odpalić z fizycznych nośników. Jest to także opcja dla mniej majętnych graczy, którzy będą mogli odkupić daną pozycję z rynku wtórnego, po niższej cenie.

Kojarzycie funkcję DualShock? To ona odpowiada za wibracje pada w konkretnych momentach gry. W nowym padzie będziemy mieli do czynienia z tzw. „haptyką”, której zadaniem będzie odwzorowanie rodzaju powierzchni, siły nacisku i stopnia oporu danego materiału. Za pomocą ruchów wibracyjnych będziemy mogli poczuć, czy uderzamy w grze w coś miękkiego, czy też  w betonową ścianę.

I co najważniejsze – PS5 będzie kompatybilne z grami na PS4, czyli w dalszym ciągu będziemy mogli grać w ulubione tytułu znane z obecnej generacji.

Kiedy premiera PlayStation 5?

Fani grania na konsoli muszą jednak trochę poczekać. Według ostatnich informacji premiera PlayStation 5 planowana jest na końcówkę 2020 roku, czyli na okres przedświąteczny. Niestety, nie wiadomo, na które rynki urządzenie trafi w pierwszej kolejności i czy będzie to premiera ogólnoświatowa, czy też będziemy mogli cieszyć się nową konsolą później. Na szczęście premiera PS4 w Polsce odbyła się na równi z innymi rynkami i nie ma podstaw, by sądzić, że tym razem będzie inaczej.

JMI