Rok 2018 na polskich lotniskach – co mówią statystyki?

0
622
Parking
Rok 2018 był bardzo dobry dla polskich lotnisk. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rok 2018 był bardzo dobry dla polskich lotnisk. Łącznie obsłużyły przeszło 46 milionów pasażerów – czyli o 15 procent więcej aniżeli w poprzednim roku. To pozwala patrzeć z ufnością w przyszłość nie tylko dużym, ale i mniejszym portom lotniczym.

Nie da się ukryć, że na tak dobre wyniki za 2018 r. przełożyła się w głównej mierze sytuacja na największych portach lotniczych w kraju. Warszawa, Kraków i Gdańsk wiodą prym w zestawieniach, niemniej zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o wzrost liczby obsłużonych pasażerów, okazał się Poznań. Tutejszy port zanotował – w porównaniu z 2017 r. – niemalże 34-procentowy wzrost, co jest rezultatem naprawdę imponującym.

Lotnisko Chopina w Warszawie

17 755 500 – dokładnie tyle pasażerów zostało odprawionych przez stołeczny port lotniczy. Jest to o 2 mln osób więcej (+12,7 proc.) niż w 2017 r. Na przykładzie warszawskich statystyk widać doskonale, że coraz więcej podróżnych wybiera na loty czarterowe – zapewne w dużej mierze jest to zasługa biur turystycznych organizujących wyjazdy z uwzględnieniem tego rodzaju lotów. Wypada przy tej okazji nadmienić, iż port w Modlinie też sobie źle nie poradził – 5-procentowy wzrost to dobry wynik.

Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice

Nowe połączenia, udoskonalona infrastruktura i parking – lotnisko Balice dołożyło niemałych starań, aby zająć 2. miejsce w rankingu polskich lotnisk z największą liczbą pasażerów. 6 769 369 odprawionych podróżnych i 16-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem – są zatem powody do zadowolenia.

Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy

Trzecie miejsce na podium przypadło lotnisku w Gdańsku, które odprawiło w 2018 r. 4 980 647 pasażerów (+8 proc.). W ramach ciekawostki warto dodać, iż po piętach depczą Gdańskowi Katowice, gdzie obsłużono 4 838 149 pasażerów. W porównaniu z 2017 r. katowicki port odnotował niezły skok – 24,3 proc.

Co wpłynęło na to, że więcej podróżnych korzysta z usług polskich lotnisk? Głównie sporo nowych tras oraz więcej niż dotychczas lotów czarterowych.

http://interparkingbalice.pl/


Materiał partnera zewnętrznego