Rozglądasz się za nowym laptopem? Oto garść przydatnych wskazówek na początek poszukiwań

0
673
wybór nowego laptopa
Jeżeli sprzęt powoli odchodzi do lamusa i coraz częściej zastanawiasz się nad zakupem nowego laptopa, to sprawdź koniecznie na co warto zwrócić uwagę | fot.: Fotolia

Stary komputer przestał spełniać Twoje oczekiwania? Nie możesz na nim swobodnie grać, pracować i surfować po sieci? Jeżeli sprzęt powoli odchodzi do lamusa i coraz częściej zastanawiasz się nad zakupem nowego laptopa, to sprawdź koniecznie na co warto zwrócić uwagę. Poniżej zebraliśmy dla Ciebie kilka istotnych informacji i mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom szybko znajdziesz swój wymarzony komputer.

Po pierwsze, spory wybór

Laptopy z powodzeniem mogą być wykorzystywane w pracy lub w domu. Ich kompatybilne rozmiary, niewielka waga oraz mnóstwo mobilnych funkcji sprawiają, że sprzęty są funkcjonalne i z dnia na dzień cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników.

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję musisz zastanowić się nad tym jakie będzie główne przeznaczenie Twojego nowego laptopa. Mnogość propozycji dostępnych na rynku może bowiem przyprawić Cię o zawrót głowy. Oczywiście dostępne są urządzenia na których można trochę pograć, popracować czy nawet obejrzeć jakiś film w jakości HD. Niemniej jednak, trzeba mieć na uwadze fakt, że taki laptop nie zawsze będzie wyposażony w dodatkowe komponenty, które umożliwią na przykład granie w bardziej zaawansowane gry lub obrabianie materiałów wideo.

Jeżeli na laptopie masz zamiar korzystać z jakiegoś specjalistycznego oprogramowania, lub jeśli będziesz podłączać do niego dodatkowe drukarki, dyski zewnętrzne, myszy, monitory czy modemy, to wybierz typowo biznesowy komputer.

Dla miłośników gier sprawdzi się laptop z dedykowaną kartą graficzną, mocnym procesorem i sporą pamięcią RAM.

Po drugie, wielkość laptopa

Rozmiar laptopa, to przede wszystkim jego przekątna ekranu. Producenci wypuszczają na rynek większe i mniejsze modele. To, gdzie i w jaki sposób będziemy korzystać z komputera powinno przełożyć się na jego wielkość. I tak na przykład jeśli laptop ma być potraktowany jako swoistego rodzaju jednostka stacjonarna na której będziemy grać, oglądać filmy i przeglądać strony internetowe, to przekątna ekranu 15,6 lub 17 cali będą idealnym wyborem.

Z kolei w podróżach najlepiej sprawdzą się laptopy w przedziale od 11,6 do 14 cali. Takie urządzenia są lekkie, małe i mobilne. Można je zabierać ze sobą na uczelnię, do pracy, czy do kawiarni.

Po trzecie, rodzaj matrycy

Laptopy można podzielić także ze względu na rodzaj matrycy. Do wyboru mamy urządzenia z ekranami matowymi, błyszczącymi lub antyrefleksyjnymi.

Matryce błyszczące doskonale odzwierciedlają wszystkie kolory i zapewniają żywy kontrast, ale ich wadą może być odbijanie refleksów światła, a co za tym idzie przebywając na przykład na świeżym powietrzu na takim ekranie niewiele da się zobaczyć. Ci, którzy laptopa będą traktować w sposób mobilny powinni wybierać urządzenia z ekranami matowymi. Tak zwanym złotym środkiem może być powłoka antyrefleksyjna, która łączy w sobie żywe kolory i w znaczący sposób eliminuje odbicia światła.

Jeśli mamy brać pod uwagę praktyczne wskazówki, które ułatwiają wybór idealnego laptopa, to nie można także zapominać o tak zwanych urządzeniach hybrydowych. Łącze one w sobie funkcje tabletów i laptopów. Mają dotykowe ekrany i cechują się wieloma zaawansowanymi technologiami. Nie bez znaczenia podczas wyboru nowego sprzętu będzie także typ procesora, wielkość pamięci RAM oraz pojemność dysku twardego. Wszystkie te techniczne szczegóły wpływają na jakość sprzętu i na jego funkcjonalność. Im większa pamięć RAM, tym szybsza i sprawniejsza praca laptopa. Im większa pojemność dysku twardego, tym więcej możliwości do przechowywania plików, czy wgrywania nowoczesnego oprogramowania.

Półki sklepowe uginają się od najnowszych generacji laptopów. Jeśli podczas zakupów pod uwagę weźmiemy swoje preferencje, to na pewno trafimy na urządzenie, które spełni nasze oczekiwania.

JGZ