Stacjonarna-przenośna konsola od Nintendo. Co warto wiedzieć o Switch’u?

0
653
Nintendo Switch
Jak przystało na konsolę firmy Nintendo, również Switch jest bardzo pomysłowym, innowacyjnym i odbiegającym od całej reszty sprzętem, przede wszystkim pod względem technicznym | fot.: stock.adobe.com

Kilka lat temu Nintendo po raz kolejny postanowiło zrewolucjonizować rynek, wprowadzając swoją nową konsolę do gier. Tym razem innowacyjną między innymi w tym, że pełniącą rolę konsoli stacjonarnej i handhelda jednocześnie. Czym tak naprawdę jest Switch i co warto wiedzieć na temat tego ciekawego sprzętu?

Specyfikacja sprzętowa i wszystkie pozytywne aspekty

Jak przystało na konsolę firmy Nintendo, również Switch jest bardzo pomysłowym, innowacyjnym i odbiegającym od całej reszty sprzętem, przede wszystkim pod względem technicznym. Przyznać należy, że jest najsłabszy technologicznie – jego twórcy skupili się na zgoła odmiennych aspektach, jak zawsze stawiając na zabawę aniżeli imponującą szatę graficzną.

Jedną z najbardziej unikatowych w konsolce rzeczy jest modułowość, która pozwala jej być jednocześnie konsolą stacjonarną oraz przenośną. Wystarczy wpiąć ją do specjalnego doku, a przybierze tę pierwszą formę. Po jej wypięciu możemy je używać w dowolnym miejscu, chociażby w tramwaju czy pociągu. Do tej pory żadna inna konsola tego nie oferowała.

Innowacyjne są również same kontrolery, w tym przypadku zwane Joy-Conami. Są one bezprzewodowe i występują w parach (prawy i lewy). Można je podpiąć z obu stron konsoli w trybie przenośnym – w przypadku gry wieloosobowej z kolei każdy gracz ma swojego Joy-Cona. Te z kolei są wyposażone w gałki analogowe (po jednej) oraz przyciski funkcjonalne.

Biblioteka gier

Jedną z największych zalet związanych z korzystaniem z konsoli Nintendo Switch jest olbrzymia baza gier, które często są dostępne wyłącznie właśnie na sprzęt japońskiego giganta. Wielu osobom wystarczy fakt, że na jej łamach znajdują się takie serie, jak Mario, The Legend of Zelda czy Luigi’s Mansion, by kupił ten sprzęt tylko dla nich.

Nintendo Switch to jednak nie tylko wspomniany hydraulik, ale też wszelkiego rodzaju inne marki i cykle, które na przestrzeni lat zaskarbiły sobie sympatię graczy z całego świata. Co jednak najważniejsza, Nintendo nie zamyka się na nowych deweloperów, nie tylko łatwo udostępniając im devkity (zestawy ułatwiające tworzenie gier właśnie pod tę konsolę), ale też szybko i sprawnie weryfikując tytuły. Właśnie dzięki temu Internetowy sklep konsolki kwitnie i można na jego łamach znaleźć już nie setki, a tysiące produktów.

Naturalnie rzecz biorąc Japończycy nie zrezygnowali z fizycznych nośników na gry – poza ich cyfrową dystrybucją, zawsze można zatem udać się do sklepu i kupić grę na specjalnym kartridżu.

Podsumowanie

Nintendo Switch jest konsolą, która świetnie sprawdza się w kontakcie z dziećmi. Została stworzona po to, by dawać frajdę – w związku z tym choć nie znajdziemy tutaj wielu wysokobudżetowych strzelanek czy rajdówek, zostały one zastąpione śmieszniejszymi alternatywami. Co jednak daje Switchowi ogromną przewagę nad wszystkimi konkurentami to uniwersalność – na konsolce można grać przed telewizorem, by po chwili kontynuować zabawę przenośnie, na przykład w drodze do pracy czy uczelni. Jest to więc świetna opcja dla osób, które cenią sobie właśnie grę gdziekolwiek tylko zechcą.

PRY