Czego wystrzegać się podczas samodzielnej koloryzacji

0
790
Farbowanie to poważna ingerencja w strukturę włosa, dlatego dokładnie zbadaj ich stan zanim zdecydujesz się na ten krok | fot.: https://www.pexels.com/photo/grayscale-photo-of-woman-with-brown-hair-1027092/

Wraz z nadejściem nowej pory roku i pojawieniem się jesiennych trendów kobiety poszukują sposobów na odświeżenie swojego wizerunku. Obok zmiany fryzury czy kolorystyki makijażu farbowanie jest jedną z popularniejszych metod osiągnięcia tego celu. Wiele kobiet wychodzi z założenia, że samodzielnie uda im się osiągnąć efekt porównywalny z tym, jaki gwarantuje wizyta u fryzjera. Równie liczna grupa, oglądając w lustrze następstwa swoich decyzji, zadaje sobie pytanie: co poszło nie tak? Sprawdź jakich błędów nie warto popełniać dla zdrowia włosów i naszej równowagi emocjonalnej!

Farbowanie zniszczonych włosów

Nie ulegaj złudzeniu pięknych włosów tuż po farbowaniu. Nawet jeśli Twoje zniszczone kosmyki będą lśniły, efekt ten nie utrzyma się długo. Szybko zauważysz, że kolor matowieje, a włosy stają się jeszcze słabsze. Zniszczone mają to do siebie, że ich łuski pozostają szeroko rozchylone, narażając włókno włosa na wysuszenie, uszkodzenia, a przede wszystkim wypłukiwanie pigmentu. Farbowanie to poważna ingerencja w strukturę włosa, dlatego dokładnie zbadaj ich stan zanim zdecydujesz się na ten krok.

Brak próby uczuleniowej

Farba zawiera składniki, które potencjalnie mogą wywoływać reakcje alergiczne. Z tego powodu na załączonej do opakowania ulotce widnieje informacja o konieczności zrobienia próby uczuleniowej przez nałożenie niewielkiej ilości farby na delikatną skórę. Po zmyciu jej, należy przez wskazany w ulotne czas obserwować czy nie występuje podrażnienie lub wysypka. Nawet jeżeli farba jest Ci znana, warto przeprowadzić próbę, bowiem producenci dokonują zmian w składzie produktu.

Niedokładne zapoznanie się z instrukcja

Niewykonanie próby uczuleniowej to tylko jedno z zaniedbań, jakiego dopuszczamy się nie czytając dokładnie instrukcji. Przecież już wszystko wiemy, poza tym nie farbujemy włosów po raz pierwszy! W ten sposób popełniamy duży błąd. Produkty różnią się między sobą nie tylko składem, ale i czasem farbowania czy ilością warstw na włosach.

Drastyczna zmiana koloru

Radykalne zmiany kolory lepiej wykonać u profesjonalisty, zwłaszcza gdy mowa o rozjaśnianiu włosów. Niemożliwe jest osiągnięcie platynowego czy rudego odcienia na bardzo ciemnych włosach podczas jednego zabiegu. Dodatkowo sprawa komplikuje się, jeśli na włosach masz już inną farbę. To nie jedyne nieporozumienie! Decydując się na koloryzację powinnaś wziąć pod uwagę karnację i oprawę oczu, aby wszystkie elementy harmonijnie się komponowały.

Niedokładna aplikacja i mieszanie farby

Odpowiednie przygotowanie to podstawa! Jeśli stosujesz profesjonalne farby do włosów, bezwzględnie przestrzegaj proporcji i zasad mieszania półproduktów. W tej sytuacji nie ma miejsca na eksperymenty. Po sporządzeniu mieszanki ważna jest dokładna aplikacja farby, tak by nie pominąć żadnego kosmyka. Właściwa aplikacja nie przewiduje pozostałości farby na twarzy.

Zbyt częste farbowanie

Odrosty mogą uprzykrzyć życie, jednak nadgorliwe ich tuszowanie kolejnymi zabiegami nie jest najlepszym pomysłem. Przy szczególnie rzucających się w oczy odrostach, czyli tych po radykalnej zmianie koloru, warto rozważyć nieobciążające włosy rozwiązania, jak retuszery czy szamponetki lub po prostu farbować tylko ten fragment. Odrost różniący się o kilka tonów nie jest tragedią i wygląda naturalniej! Także dla odżywienia koloru lepiej postawić na tonery czy szampony koloryzujące.

Nieprzestrzeganie ram czasowych

Pomyłka wynikająca z nieznajomości instrukcji to jedno, ale świadome wydłużanie czy skracanie czasu to proszenie się o problemy. Zbyt krótko trzymana na włosach farba nie nada im pożądanego, głębokiego koloru, zaś za długo będzie miała negatywny wpływ na kondycje włosów i spowoduje tak popularne przepalone końcówki.